NAPŘÍČ NĚMECKEM

Cesta autem z Nizozemska

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2016 / Napříč Německem

Vzhledem k tomu, že se tým České republiky neprobojoval do finále Evropské kvalifikace Big League, mohli jsme odjet přibližně o čtyři hodiny dříve domů. Nakonec to bylo vzhledem k dešťové přeháňce a následné opravě hřiště o hodinu méně. Proto jsme už v sobotu zrušili ubytování z neděle na pondělí, které jsme měli zajištěné v hotelu Premiere Classe. Na cestu jsme se vydali ve 13:00 hodin. Vzhledem k předpokládanému dojezdu někdy kolem 1:00 následující den jsme zvolili cestu bez zastávek s tím, že jsme se po čtyřech hodinách střídali v řízení. Stejně jako při cestě Do země tulipánů, i při cestě zpět napříč Německem jsme zvolili severní variantu. Jeli jsme tedy po ose Breda - Dortmund - Kassel - Lipsko - Drážďany - Praha - Brno.

Od hřiště jsme jeli po známé cestě směrem k Campanile Hotel a z Tilburgseweg jsme se napojili na dálnici A27. Po chvíli jsme přejeli na dálnici A58, která nás jižním okrajem města Tilburg nasměrovala na jihovýchod. Před Eidhovenem jsme najeli na dálnici A2 a následně na A67. Tato dálnice nás vedla na východ směrem k Německu. Přejeli jsme přes řeku Mázu ve Venlo. Pramení ve Francii a je dlouhá 950 km. Po chvíli jsme přejeli do Německa. Už po dálnici A40 jsme překročili řeku Niers. Pramení v Německu a po 113 km se vlévá do řeky Mázy u Milsbeeku. Před Duisburgem jsme sjeli z dálnice. Stejně jako při cestě tam jsme na čerpací stanici Shell natankovali plnou nádrž na cestu šesti německými spolkovými zeměmi. Byla to jedna z nejlevnějších čerpacích stanic v okolí.

Dálnice A38 u Friedland
Dálnice A38 u Friedland
Heidkopftunnel (1724 m)
Heidkopftunnel (1724 m)
Halda u Niederröblingen
Halda u Niederröblingen
Kraftwerk Schkopau
Kraftwerk Schkopau

Vrátili jsme se zpět na dálnici A40, přejeli jsme přes řeku Rýn, která pramení ve Švýcarsku a svými 1239 km patří k nejdelším řekám v Evropě. Po severním obchvatu A3 - A2 - A1 jsme objeli Essen, Bochum a Dortmund a napojili jsme se na dálnici A44. Jižně od Paderbornu jsme přejeli náhorní plošinu Sintfeld a pomalu jsme končili naši cestu přes Porýní-Vestfálsko. Přes viadukty Twiste, Papental a Breuna jsme se postupně dostali do Hesenska. Před námi bylo jeho třetí největší město - Kassel. Překročili jsme řeku Fulda, která pramení v pohoří Rhön a po 218 km spojuje své vody s Werrou, aby vytvořily Vezeru. Napojili jsme se na dálnici A7, která nás na chvíli zavedla do Dolního Saska. Překročili jsme řeku Werru a odbočili jsme na dálnici A38, tzv. Südharztangente.

Dojeli jsme k tunelu Heidkopftunnel. Svými 1724 metry je nejdelším tunelem na dálnici A38. Na jeho druhé straně jsme už byli v Durynsku. Za Nordhausenem jsme přejeli do Sasko-Anhaltska a po jižním okrají pohoří Harz jsme se přenesli k Lipsku. Tady jsme vjeli do další spolkové země - Saska. Projeli jsme mezi jezery, která tady vznikla po hnědouhelných dolech a východně od Lipska jsme se napojili na dálnici A14. Za městem Grimma jsme přejeli přes řeku Mulda, která nedaleko vznikla spojením Cvikovské a Freiberské Muldy, aby se po 147 km připojila do Labe. Po dálnici A14 a následně A4 jsme dojeli do Drážďan, hlavního města Saska. Po dálnici A17 jsme město objeli z jihu a po několika desítkách kilometrů jsme dojeli k německo-české státní hranici. Bylo 20:45 hodin.

Větrné elektrárny u A14
Větrné elektrárny u A14
Dölzschener Tunnel (1070 m)
Dölzschener Tunnel (1070 m)
Německo-česká hranice
Německo-česká hranice
D8 a České středohoří
D8 a České středohoří

Po dálnici D8 jsme kolem Ústí nad Labem dojeli k uzavřené části dálnice. Tentokrát jsme jeli vzhledem k večerním hodinám až téměř k Teplicím, kde jsme se napojili na silnici č. 8, která nás přes České středohoří dovedla opět k dálnici D8. Večerní Prahu jsme přejeli po Kbelské, Průmyslové a Jižní spojce. Dotankovali jsme na ÖMV a po chvíli jsme se připojili na dálnici D1. Na té už byl provoz bezproblémový a tak jsme se napříč Vysočinou dostali skropení vydatným deštěm zpět na Jižní Moravu. Během dvanácti hodin cesty jsme přejeli šest německých spolkových zemí a ujeli jsme více jak 1100 km. Na tuto zajímavou cestu od nizozemských polderů k moravským vinicím budeme dlouho vzpomínat.

Fotogalerie: Cesta z Nizozemska