BIG LEAGUE

Turnaj v baseballu

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2016 / Big League

Big League je série baseballových turnajů pro hráče ve věku od 15. do 18. let. Big League je rozdělana po celém světě do jedenácti regionů. Pět regionů je ve skupině USA - Central, East, Southeast, Southwest a West, pět regionů je ve skupině International - Asia-Pacific, Canada, Europe-Africa, Latin America a Mexico / Puerto Rico. Jedenáctý region je Host, který hostuje světovou sérii a je přiřazen k regionům z USA. V jednotlivých regionech probíhá série kvalifikačních turnajů a vítězové regionálních kvalifikací postupují na Světovou sérii Big League do USA. Ve Světové sérii se střetnou systémem na dvě prohry samostatně týmy ze skupiny USA a International. Po dvou prohrách je tým z turnaje vyřazen. Vítězové skupin potom hrají finále Světové série.

První Světová série Big League se hrála v roce 1968 v Charlotte v Severní Karolíně. Tam se odehrála i následující rok. Od roku 1970 se přestěhovala do Fort Lauderdale na Floridě, kde vydržela do roku 1998. Na následující dva roky se přestěhovala do Tusconu v Arizoně a od roku 2001 se usadila v Easley v Jižní Karolíně. Prvním vítězem Světové série Big League v roce 1968 se stal Charleston ze Západní Virginie, z regionu East. Zatím posledním vítězem se stal v roce 2016 Taoyuan z Taiwanu, z regionu Asia-Pacific. Prvním neamerickým vítězem se stal v roce 1974 Pingtung z Taiwanu, z tehdejšího regionu Far East. Nejvíce vítězství získal Taiwan, celkem 18. Celkem se doposud odehrálo 49 světových sérií. 26 vyhrál mezinárodní tým a 23 vyhrál americký tým. Big League je součástí programu turnajů Little League, rozdělených podle věku na Little League, Intermediate League, Junior League, Senior League a Big League. Little League se Lukáš zúčastnil v roce 2012, kde se přes národní kvalifikaci probojoval do evropsko-africké kvalifikace 2012 v polském Kutně. Intermediate League se tenkrát ještě nekonala. Junior League se zúčastnil v roce 2014, kde se přes národní kvalifikaci probojoval do evropsko-africké kvalifikace 2014 v polském Kutně a tady se probojoval na Světovou sérii 2014 v americkém Tayloru ve státě Michigan. V roce 2015 a 2016 se zúčastnil evropské kvalifikace a následně Světové série Colt v americkém Lafayette, což je podobný program turnajů v systému Pony League. Z toho důvodu nebojoval o účast v kvalifikacích Senior League.

Jeka Breda
Jeka Breda
Vlajky účastníků
Vlajky účastníků
Česká republika vs Belgie
Česká republika vs Belgie
Logo Big League
Logo Big League

V roce 2016 byl Lukáš pozván trenéry do týmu Big League regionu Discrit 01 Czech republic, který se zúčastnil ve dnech 14. až 17. července 2016 Evropské kvalifikace Big League v nizozemském městě Breda. Pořadatelem byl baseballový tým HSC Jeka. Areál s baseballovým a softballovým hřištěm se nacházel ve východní části města mezi Breda Oost a Heusdenhout. Evropské kvalifikace se zúčastnily týmy Nizozemska, Belgie, České republiky a Maďarska. V prvním kole se střetly týmy systémem každý s každým. Ve druhém proti sobě nastoupil první se čtvrtým a druhý se třetím. Vítězové si zahráli finále o postup na Světovou sérii Big League do Easley v Jižní Karolíně, poražení si zahráli zápas o třetí místo. Turnaj byl organizačně velice dobře zvládnutý. První hrací den byly na pořadu tři zápasy. V 10:00 proti sobě nastoupily týmy České republiky a Belgie. Belgie přivezla na Big League silný tým, který tvořil základ belgické reprezentace, která nebyla na právě probíhajícím Mistrovství Evropy juniorů ve španělském Gijonu. Český tým doplatil na nezkušenost a především nesehranost. V tomto zápase prohrál 3:11. Po krátké přestávce nastoupily proti sobě ve 14:00 týmy Maďarska a České republiky. Česká republika potvrdila roli jednoznačného favorita a porazila Maďarsko vysoko 17:2. Po zápase proběhlo slavnostní zahájení a vztyčení vlajek států. Ve večerním zápase v 19:30 nastoupilo Nizozemsko proti Belgii. Ve vyrovnaném zápase prohráli domácí 2:5 a Belgie se rázem stala favoritem kvalifikace.

Druhý hrací den byly na pořadu také tři zápasy. V 11:00 se střetly týmy Nizozemska a Maďarska. Výsledek 22:2 byl předpokládaný. Podobný výsledek přinesl i zápas ve 14:00 mezi Belgií a Maďarskem. 24:6. Hodně zajímavý byl odpolední zápas v 17:00 mezi Nizozemskem a Českou republikou. Nizozemsko zvítězilo 10:3, ale až do konce to byl vyrovnaný zápas. První kolo zápasů stanovilo pořadí: Belgie, Nizozemsko, Česká republika, Maďarsko. Podle předem daného klíče tak vznikly semifinálové dvojice: Belgie - Maďarsko a Nizozemsko - Česká republika. Trenéři českého týmu si během prvních dvou hracích dnů vyzkoušeli hráče na různých postech a získali tak představu o finální sestavě v následujících důležitých zápasech. Třetí hrací den byl semifinálový. Každý z týmů se tak mohl soustředit jen na ten svůj semifinálový zápas. Nejdříve proti sobě nastoupily v 11:30 týmy Belgie a Maďarska. Belgie potvrdila roli favorita a jednoznačně zvítězila 10:0. Postoupila tak do finále Evropské kvaliface Big League. O druhém finalistovi se rozhodovalo v 15:30 mezi Nizozemskem a Českou republikou. Extrémně vyrovnaný zápas plný napětí a skvělého baseballu nakonec pro sebe rozhodli Nizozemci v dohrávce závěrečné sedmé směny, kdy v rozhodujícím okamžiku doběhli za stavu 1:1 pro druhý bod a zápas okamžitě ukončili v poměru 2:1. Zápas od zápasu se neustále zlepšující Česká republika tak spadla do boje o třetí místo. Naopak Nizozemci se radovali z finálové účasti.

Česká republika vs Maďarsko
Česká republika vs Maďarsko
Česká republika vs Nizozemsko
Česká republika vs Nizozemsko
Česká republika vs Maďarsko
Česká republika vs Maďarsko
Bronzová medaile
Bronzová medaile

Čtvrtý hrací den začal v 10:00 zápasem o třetí místo mezi Maďarskem a Českou republikou. Několikrát deštěm přerušený zápas prověřil kvalitu pořadatelů, kteří tak museli opravovat hřiště do hratelného stavu. Česká republika jednoznačně porazila Maďarsko 11:1. Ve finále Evropské kvalifikace Big League se ve 13:00 o postup na Světovou sérii Big League utkala Belgie s Nizozemskem. Zápas dramatický do poslední chvíle nakonec dovedlo do vítězného konce Nizozemsko těsným výsledkem 2:1 a získalo tak právo reprezentovat region Europe-Africa na Světové sérii v americkém Easley v Jižní Karolíně. Celkové pořadí: Nizozemsko, Belgie, Česká republika, Maďarsko. Všichni hráči získali na památku pamětní medaili Big League.

Fotogalerie: Big League