Úvod / Reportáže / Nizozemsko 2016

BREDA  

Breda v našich vzpomínkách a fotografiích 

- Do země tulipánů - Campanile Hotel - Breda - Big League - Kinderdijk - Neeltje Jans - Historická Breda - Napříč Německem -
- Fotogalerie - Otázky a odpovědi - Vyhledejte si ubytování v Nizozemsku -

Deváté největší město Nizozemska Breda patří do provincie Severní Brabantsko. Rozkládá se u soutoku dvou řek, Aa of Weerijs a Boven Mark, v nadmořské výšce 9 m. Odtud pochází také jeho název - Brede Aa, široký Aa. Na severu opouští město už jako Mark. Má za sebou dlouhou historii jako vojenská pevnost a vojenská základna. Také v současnosti je důležitým centrem nizozemské armády. Ve městě se nachází množství historických památek, muzeí, ale také obchodů, butiků a rušných trhů. Na každém kroku jsou výborné restaurace a kavárny. A také všudypřítomná kola. Pro ta bylo vybudováno po městě mnoho cyklostezek. Vedou nejen podél silnic, ale také podél obou řek, kanálů a do mnohých parků. Ve městě je jedno z největších kasin v Evropě. Breda je také univerzitním městem.

První písemná zmínka je z roku 1125. V té době byla Breda lénem Svaté říše římské. Prvním lenním pánem byl Henrich z Brunesheimu. V roce 1252 obdržela městská práva. V roce 1327 připadlo město Janovi III. Brabantskému. V roce 1403 se dostalo město sňatkem do držení rodu Nassau, ve kterém zůstalo až do roku 1795. V 15. století došlo k největšímu rozvoji. Bylo vystavěno mnoho budov včetně gotického chrámu Grote Kerk. V roce 1534 zničil 90% města rozsáhlý požár. Zůstalo jen 150 domů a Grote Kerk. V roce 1581 byla Breda dobyta Španěly. Od této chvíle byla střídavě v moci Španělů a Republiky spojených nizozemských provincií. Definitvně bylo město Breda postoupeno Republice spojených nizozemských provincií v roce 1648 Vestfálským mírem.

Ve městě Breda pobíval během svého exilu skotský král a budoucí irský a anglický král Karel II. Stuart po porážce u Worcesteru v roce 1651. Měl tak blízko ke své sestře princezně Marii Henriettě Stuartovně, princezně Oranžsko - Nassavské. Breda se stala centrem několika významných politických událostí. 4. dubna 1660 byla ve městě podepsána Bredská deklarace, prohlášení Karla II. Stuarta. Sliboval schválení majetkových přesunů, všeobecnou amnestii a svobodu svědomí, pokud se dostane k moci. 31. července 1667 byla v Bredě podepsána mírová smlouva, kterou skončila 2. anglo - nizozemská válka. V letech 1746 - 1748 zde probíhala řada mírových rozhovorů mezi Spojeným královstvím a Francií, která vedla k Cášskému míru, který ukončil válku o rakouské dědictví.

V roce 1795 obsadila město francouzská revoluční vojska. 9. července 1810 se stala Breda přímo součástí Francouzského císařství v důsledku připojení Holandského království. Z francouzské moci se dostalo město Breda až 10. prosince 1813, kdy pevnost získala spojenecká vojska v čele s předvojem ruské armády - kozáky. Ve druhé polovině 19. století se začalo dařit obchodu a průmyslu. Napomohlo tomu připojení na železnici. Železniční stanice byla vybudována v roce 1864. Od roku 1869 bylo postupně odstraněno opevnění a prostor se otevřel pro výstavbu. 12. května 1940 byla Breda obsazena nacisty. Osvobozena byla 29. října 1944 polskými vojáky pod vedením generála Stanisława Maczeka. V roce 1966 byla založena NHTV University a v roce 2000 Via Vinci University.

Breda je historické město. Kromě starých budov a církevních staveb má i památky připomínající její vojenskou minulost. Dominantou města je gotická katedrála Grote Kerk s 97 metrů vysokou věží. Důležitou roli v historii města hrál Kasteel van Breda - zámek obehnaný vodním příkopem, který se stal rodovým domovem hrabat z dynastie Orange-Nassau. U vodního příkopu je Spanjaardsgat, velká vodní brána ve stěně se dvěmi věžemi - Granaattoren a Duiventoren. U Valkenberg Park je Begijnhof, Klášter Bekyní, komplex domků z 16. až 18. století s bylinnou zahradou. V jižní části města je Kasteel Bouvigne, zámek obklopený vodní plochou se zahradami ve francouzském, anglickém a německém stylu. Významnou památkou je radnice - Stadhuis. Historický příběh města nabízí Museum.

V Nizozemsku není mnoho velkých měst, která jsou obklopena tolika lesy, vřesovišti, krásnými parky a zahradami jako Breda. Bredské vřesoviště, které se rozkládalo jižně, západně a východně od města bylo z velké části zkultivované. Stále však zůstalo mnoho míst, kde je pěkná příroda a hodně zeleně pro relaxaci obyvatel i turistů. Ta jsou protkána cyklostezkami a chodníky pro pěší. Přímo ve městě je park Valkenberg, park Wilhelmina, zahrada William Merkx a zahrada Beguine s 300 druhy různých bylin. Na jihu je to přírodní zahrada Wolfsaar přecházející v les Ulvenhoutse, zahrady u hradu Bouvigne a přilehlý les Mastbos mezi řekami Aa a Mark, na východě les Liesbos, na severovýchodě přírodní rezervace Boswachterij, Leemputten a Duiventoren.

Breda je důležitým železničním uzlem. Vlakové nádraží je v severní části městského centra, za parkem Valkenberg. V roce 2016 se dokončuje jeho rekonstrukce. Vlaky směřují do všech světových stran. Většina z nich na sever do Den Haag, Amsterdam a Zwolle, na východ do Venlo a na západ do Roosendaal. Mezinárodní autobusové linky, např. Flix Bus, vyjíždějí z terminálu u vlakového nádraží. Městskou a regionální dopravu zajišťuje Arriva. Taxi provozuje několik společností. Taxi Centrale z Breda na letiště Rotterdam a Eidhoven stojí € 100,00, na letiště Amsterdam stojí € 150,00. Ve městě funguje několik autopůjčoven, viz Pronájem aut. Parkování je většinou zpoplatněno v parkovacích automatech. K dispozici jsou také parkovací domy a hlídaná parkoviště pro kola.

Nizozemská gastronomie není vyhlášená, přesto nabízí několik specialit, které jsou většinou nabízeny v rychlých občerstveních. Tradiční nizozemská kuchyně byla vždy střídmá. Neodmyslitelně k ní patří sýry, především Edammer, Gouda, Maaslander a Leerdammer. Hlavní typické jídlo je předkrm, ledově studený Syrový slaneček. Tradičním jídlem je Stamppot z brambor, zeleniny a masa nebo masové koule Bitterballen. Místní specialitou je hrachová polévka Erwtensoep nebo bramborová polévka s kapustou a uzeným salámem Boerenkool. Z vyhlášených rybích specialit je to obalovaná a fritovaná treska s majonézou Kibbeling. Ze sladkých pokrmů jsou známé minilívanečky z pohankové mouky Poffertjes a fritovaná kobliha s rozinkami Oliebol. Typickým nápojem je vaječný likér Advocaat.

- Do země tulipánů - Campanile Hotel - Breda - Big League - Kinderdijk - Neeltje Jans - Historická Breda - Napříč Německem -
- Fotogalerie - Otázky a odpovědi - Vyhledejte si ubytování v Nizozemsku -