SCHWARZWAND

Vrchol ve Vysokých Taurách

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2009 / Schwarzwand

Na další vysokohorskou túru jsme se vydali do hor přímo nad námi. Pěšky jsme přešli centrem Raurisu k dolní stanici lanovky Hochalmbahn, kterou jsme měli v Salcburské kartě. Standardní jízdenka stála € 14,00. Vyjeli jsme až nahoru k Hochalm, do nadmořské výšky 1753 m. Na severovýchodě jsme měli před sebou Grubereck (2168 m), na jihu Schafkarkogel (2732 m) a Edweinschöderkopf (2764 m). Na jihozápadě jsme spatřili cíl naší cesty Schwarzwand (2194 m). Nad zasněžovací nádrží jsme začali stoupat pod lanovkou Gipfelbahn a před námi byly vrcholy Vysokých Taur s bílými ledovci. Viděli jsme Herzog Ernst Spitze (2933 m) a Schareck (3123 m). Došli jsme k potoku a proti jeho proudu k rozcestníku. Jedna cesta vedla nahoru na hřeben dál proti proudu potoka, my jsme se vydali směrem k Seekarsee.

Šli jsme kolem skal, u kterých na nás vykouknul z nory svišť horský. Otočili jsme se a po levé straně jsme měli na hřebenu vrchol Reißrachkopf (2210 m) s vrcholovým křížem a po pravé straně za Raurisertalem Grubereck (2168 m), Bernkogel (2325 m), Sladinkopf (2305 m), Kramkogel (2454 m), Gamskogel (2436 m), Türchlwand (2577 m), Edlenkopf (2923 m), Edweinschöderkopf (2764 m) a Großer Margrötzenkopf (2734 m). Pod námi se už zelenalo Seekarsee. V jeho blízkosti jsme spatřili stádo pasoucích se koní. Pokračovali jsme k výstupu až na hřeben. Tady zase obsadily hřebenovku pasoucí se krávy. Podívali jsme se dolů do údolí Wolfbachtal, na druhé straně na Seekarsee a přešli jsme po hřebeni na vrchol Schwarzwand (2194 m) s vrcholovým křížem. Kouzelný pohled se nám naskytl na hřeben táhnoucí se k sedlu Breitebenscharte (1947 m).

Schwarzwand (2194 m)
Schwarzwand (2194 m)
Schareck (3123 m)
Schareck (3123 m)
Seekarsee
Seekarsee
Hřeben za Schwarzwand
Hřeben za Schwarzwand

Když jsme se vynadívali do okolí, pokračovali jsme po hřebenovce směrem na sever. Vlevo jsme měli pod sebou Wolfbachtal, vpravo Raurisertal. A samozřejmě všechny vrcholy nad těmito údolími. A před sebou další náš cíl Reißrachkopf (2210 m). Spatřili jsme horskou bystřinu, která ze silného pramenu stékala směrem k Hochalm. Zaujal nás rozkvetlý chlupáček oranžový. Před námi byl částečně ukrytý v oblačnosti Hirschkopf (2252 m). Pod námi byly rozhvetlé horské louky, na kterých jsme poznávali oměj šalamounek, jestřábník bledý a mateřídoušku obecnou. Vystoupali jsme až na Reißrachkopf, kde byl vrcholový kříž a sloupek. Odtud jsme už viděli Hirschkopf v plné své kráse. Začali jsme sestupovat přímou cestou k Hochalm. Po levé straně jsme viděli Hirschkopf, Roßkopf a Baukogel. Všechny na dosah.

Při sestupu jsme potkali housenku bourovce dubového, v nižších polohách krávy a koně. Postupně jsme sestoupili až k Hochalm, kde na nás za chvíli čekalo představení s dravci. Toto představení jsme měli v ceně Salcburské karty. Standardní cena byla € 8,00. Čekali na nás sokol stěhovavý, výr velký, raroh velký, sovice sněžní, orel skalní a káně lesní. Sokolník byl Slovák, tak jsme si s ním před představením popovídali. Vlastní výklad byl potom už v němčině. Zažili jsme čtyřicetiminutovou letovou show. Seznámili jsme se s chováním a zvyky jednotlivých dravců, z nichž nekteří patří k ohroženým druhům. Následně jsme lanovkou Hochalmbahn sjeli k Heimalm, kde na nás čekaly ukázky rýžování zlata. Tento zážitek jsme měli v Salcburské kartě. Standardní cena byla € 6,00.

Vrcholový kříž na Reißrachkopf
Vrcholový kříž na Reißrachkopf
Hirschkopf (2252 m)
Hirschkopf (2252 m)
Raroh velký
Raroh velký
Heimalm
Heimalm

Údolí Rauris v horské skupině Goldberg bylo po staletí centrem těžby zlata. V době největší slávy se 10 % světové produkce tvořilo v Raurisertalu a Gasteinertalu. Odhaduje se, že v horské skupině Goldberg, je ještě stále 120 tun tohoto drahého kovu. V Heimalm jsme měli možnost vymýt jemné zlaté vločky z vody. Neměli jsme štěstí. Alespoň jsme se vžili do role závodníků, kteří v této oblasti v roce 1986 rýžovali zlato během MS v rýžování zlata. Stopy těžby zlata jsou také v Kolm-Saigurn pod Sonnblickem. Když nás přešla zlatá horečka, sjeli jsme lanovkou Hochalmbahn dolů do Raurisu a po pozdním obědě jsme zbytek dne strávili na koupališti a později na minigolfu.

Fotogalerie: Schwarzwand, Hochalm a Heimalm