WILDKOGEL A KRIMML

Vrchol a vesnice v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2009 / Wildkogel a Krimml

Počasí nám přálo, tak jsme další výlet naplánovali v samém cípu Salcburska, u hranic s Tyrolskem. Z Raurisu jsme sjeli údolím do Taxenbachu a údolím Salzachtal jsme jeli na západ přes Brcuk an der Großglocknerstraße, Mittersill do Neukirchen am Großvenediger. Großvenediger je vrcholem ve Vysokých Taurách, my jsme se rozhodli si ho prohlédnout z Kitzbühelských Alp, konkrétně z vrcholu Wildkogel (2224 m). Zaparkovali jsme u lanovky Wildkogelbahn. Jízdenku jsme měli v Salcburské kartě. Standardní cena byla € 14,00. Lanovka nás vyezla do výšky přibližně 2100 m, kde se nachází Skiarena Wildkogel. Hned první nás zaujal majestátný vrchol Großer Rettenstein (2366 m), nejvýraznější vrchol v Kitzbühelských Alpách. Jeho vrcholová struktura je z dolomitu, posazená na 400 m silné vrstvě křemenného fylitu. Po náhorní plošině jsme zahájili výstup na Wildkogel.

Pod sebou jsme měli údolí Salzachtal a nad ním jeden z hřebenů Venedigergruppe s vrcholy Vorderkopf (3024 m), Foißkarkopf (3029 m) a Hütteltalkopf (2962 m). Za sebou jsme měli horní stanici Wildkogelbahn, za ní sedlo Gensbichlscharte (2021 m), vpravo od něho Braunkogel (2167 m) a Frühmesser (2233 m). Pod sebou jako na dlani Wildkogelhaus. Chata leží v nadmořské výšce 2005 m a byla postavená v roce 1898. Došli jsme k nádržím, složící v zimě jako zásobárna vody pro sněhová děla. Nad nimi se už zvedal vrchol Wildkogelu. Převýšení 125 m jsme zvládli během půl hodiny. Nahoře byl vrcholový kříž a kamenná mohyla. Naskytl se nám pohled dolů do údolí Salzachtal, na dominantní Großer Rettenstein, špičatý Kleiner Rettenstein (2216 m) a na Westliche Haupkette, západní část Kitzbühelských Alp. Dole na plošině jsme viděli také Wildkogel Alm.

Vysoké Taury
Vysoké Taury
Großer Rettenstein (2366 m)
Großer Rettenstein (2366 m)
Wildkogel (2224 m)
Wildkogel (2224 m)
Kříž na vrcholu Wildkogel
Kříž na vrcholu Wildkogel

Náš pohled však přitahovaly Vysoké Taury a Venedigergruppe, jedna s jejich hlavních skupin. Nejvyšším vrcholem je Großvenediger. Podle legendy viděli poprvé místní pastýři obrovskou lesklou masu ledu a mysleli si, že vidí lagunu s Benátkami. Benátky se řeknou německy Venedig. Před sebou jsme měli údolí Habachtal. Vlevo nad ním byly vrcholy Roßlahnerkopf (2855 m), Blessachkopf (3050 m), Schafkopf (2502 m) a Zwölferkogel (2281 m), vpravo nad ním vrcholy Breitfuß (2853 m), Hundskirch (2733 m) a Großer Finagl (2730 m). Za údolím se táhl hlavní hřeben pokrytý ledovci s majestátným Grossvenediger (3657 m). Pomalu jsme začali sestupovat, cestou jsme se ještě posadili na lavičce a znovu si vychutnávali celou scenérii před námi. Lanovkou Wildkogelbahn jsme sjeli do Neukirchenu a přejeli jsme do Krimmlu.

Salzachtal
Salzachtal
Směrovka a Venedigergruppe
Směrovka a Venedigergruppe
Venedigergruppe
Venedigergruppe
Lavička s výhledem na Vysoké Taury
Lavička s výhledem na Vysoké Taury

Krimmelské vodopády leží na Krimmler Ache, který vzniká na konci údolí Krimmler Achental. Povodí je z 12 % zaledněné, proto je Krimmler Ache typickým ledovcovým potokem se silně se měnícím prouděním vody. V červnu a červenci má o 30 až 40 % více vody než v únoru. Tající voda z ledovců protéká po plochých alpských pastvinách přibližně v délce 20 km, proto k maximálnímu dennímu odtoku v místě vodopádů dochází mezi 21:00 a půlnocí. Tam hučící ledovcový proud vody stéká po mohutných schodech o třech stupních s celkovou výškou 380 m. V průměru spadne do údolí za jednu sekundu 5,6 krychlových metrů vody. Zaparkovali jsme u Wasser Wunder Welt. Zaplatili jsme € 4,00 a obbdrželi parkovací lístek. Vstup k vodopádům i do vodního světa jsme měli v ceně Sacburské karty. Standardní cena vstupenky na Wasserfallweg byla € 2,00, vstupenky do Wasser Wunder Welt € 6,00.

Cesta k vodopádu s četnými vyhlídkami a kazatelnami byla postavená v roce 1900. Vydali jsme se tedy po Wasserfallweg, abychom si vychutnali nádheru hučící vody, která sem doputovala převážně z Krimmler Kees pod vrcholy Mauerkeeskopf a Simonyspitze. Došli jsme na Kürsingerplatz (1070 m). Vyhlídka byla pojmenovaná po správci Mittersillu, který budoval první cestu už v roce 1835. Byl odtud nádherný čelní výhled na Dolní vodopád. Pokračovali jsme na Riemannovu kazatelnu (1100 m), pojmenovanou podle předsedy sekce OeAV a budovatele cesty v roce 1879. Dolní vodopád jsme viděli z boku. Následovaly kazatelny Regen (1150 m), Sendtner (1170 m) a Jung (1210 m). Poslední dvě pojmenované po předsedech DuOeAV, kteří pomohli zajistit financování výstavby cesty. Společně s vyhlídkou Jagasprung (1220 m) nám nabídly pohledy na Dolní i Střední vodopád.

Unterer Krimmler Wasserfall
Unterer Krimmler Wasserfall
Unterer Krimmler Wasserfall
Unterer Krimmler Wasserfall
Mittlerer Krimmler Wasserfall
Mittlerer Krimmler Wasserfall
Oberer Krimmler Wasserfall
Oberer Krimmler Wasserfall

Došli jsme k vyhlíce Bergersteig (1245 m), pojmenované po předsedovi sekce Warnsdorf. Vedla nás hučel Střední vodopád. Prošli jsme kolem Gasthaus Schönangerl (1306 m) a začali stoupat k poslednímu stupni. Horní vodopád jsme si mohli prohlédnout z vyhlídek Staubige Reib (1330 m) a Bergerblick (1390 m). A také z kazatelny Schettkanzel (1460 m). Ta byla pojmenovaná po poštmistrovi z Neukirchenu, vedoucím stavby Wasserfallweg. Došli jsme až nahoru nad vodopády k Oberhofen (1465 m). O pět metrů níž byl most Schettbrücke přes Krimmler Ache. Stejnou cestou jsme se vydali dolů a znovu jsme si pohledy na Krimmelské vodopády ze všech vyhlídek a kazatelen vychutnali. Tyto největší evropské vodopády a páté nejvyšší na světě v nás zanechali ohromný zážitek. Na konci cesty jsme se zastavili v Krimmler Wasserwelt.

Wasser Wunder Welt
Wasser Wunder Welt
Wasser Wunder Welt
Wasser Wunder Welt
Wasser Wunder Welt
Wasser Wunder Welt
Haus des Wassers
Haus des Wassers

Toto návštěvnické centrum nás vybízelo k experimentování a získávání informací, což nás nakonec přivedlo k úžasu nad cenným zdrojem vody. Wasser Wunder Welt zkloubuje interaktivní dobrodružné světy s experimentálními stanicemi a výstavami. Na venkovním prostranství jsme obdivovali mnoho technických zařízení spojených s vodou. Hráli jsme si, experimentovali a občas i makali. Na závěr jsme se osvěžili v Kneippbecken a zažili Kneipp-Anwendung, osvěžující kůru, která aktivovala naši náladu, povzbudila krevní oběh a oživila unavené nohy. V Domě vody jsme se vydali na fascinující cestu vlhkého živlu kolem zeměkoule a napříč časem. Dozvěděli jsme se tam vše o spojení vody a zdraví. Potom jsme se už údolím Salzachtal a Raurisertal vrátili zpět do Raurisu, kde jsme se naložili do bazénu na koupališti a po večeři se poměřili svůj um v minigolfu.

Fotogalerie: Wildkogel,Krimmler Wasserfälle