SONNBLICK

Vrchol ve Vysokých Taurách

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2009 / Sonnblick

Hoher Sonnblick (3106 m) je vrchol na hlavním hřebenu Vysokých Taur, ve skupině Goldberggruppe. V roce 1886 byla na vrcholu vybudovaná meteorologická observatoř, nejvýše položená v Rakousku. Ve stejné době byla postavená i horská chata Zittelhaus. Na skalnatém výběžku něco málo přes 1 km jihovýchodně od vrcholu stojí malá chata Rojacherhütte ve výšce 2718 m. Něco málo přes 2 km východně od vrcholu stojí chata Schutzhaus Neubau. Tato byla cílem naší cesty. Z Raurisu jsme se vydali údolím Raurisetal do Wörthu, kde spojením Seidlwinkl Ache a Hüttwinkl Ache vzniká Rauriser Ache. Pokračovali jsme proti proudu Hüttwinkl Ache údolím Hüttwinkltal. Po chvíli jsme dojeli k mýtnici, kde se vybíralo mýtné na panoramatické silnici Kölmstraße. Měli jsme ji v ceně Salcburské karty. Standarní cena lístku byla € 9,00. Silnice nás dovedla na Kolm-Saigun, kde jsme zaparkovali.

Z parkoviště jsme přešli k chatě Ammererhof, která leží v nadmořské výšce 1630 m. Byla postavená v roce 1897 a v současné době ji provozuje více než 100 let rodina Tomasek-Mühlthaler. Pokračovali jsme k Erlehenalm v nadmořské výšce 1640 m. Měli jsme nádherné výhledy na vrcholy skupiny Goldberggruppe v čele s Hoher Sonnblick a na vodopády nad wasserweg v závěru údolí Hüttwinkltal včele s 30 m vysokým vějířovitým vodopádem Barbarafall. Kousek od Erlehenalm je jeden z koncových bodů štoly Imhofstollen, která spojuje Naßfeld v Gasteinertal, ústí v nadmořské výšce 1624 m, s Kolm-Saigurn v Hüttwinkltal, ústí v nadmořské výšce 1655 m. Byla vybudovaná v první polovině 20. století v rámci nové těžby zlata. Její délka je 5300 m. U studánky po cestě jsme se osvěžili a překročili jsme horskou bystřinu, která se zařezávala do podloží.

Hoher Sonnblick (3106 m)
Hoher Sonnblick (3106 m)
Ammererhof
Ammererhof
Barbarafall
Barbarafall
Radhaus (2164 m)
Radhaus (2164 m)

Před námi jsme už viděli zříceninu Radhaus a kolem sebe tauernské vrcholy - Hoher Sonnblick (3106 m), Riffelhöhe (2694 m), Windischkopf (2837 m), Hocharn (3254 m) a další. Pod sebou jsme měli jako na dlani Naturfreundehaus Kolm-Saigurn. Čím dál více jsme slyšeli hukot vody. Blížili jsme se k Hüttwinkl Ache. Prohlédli jsme si jeden z jeho vodopádů a po lávce přešli na druhou stranu. Všude dokola rostl oměj horský. Dřevěný rozcestník nám připoměl, že jdeme po Arnoweg, okružní salcburské stezce, která byla založená v roce 1998 při 1200 letém výročí povýšení salcburského biskupa Arna na arcibiskupa. Stezka propojující stávající alpské stezky sleduje nejen církevní historii, ale spojuje řadu scénických atrakcí Salcburska. Otočili jsme se zpět, přehlédli jsme údolí Raurisertal a za ním se nám otevřel pohled na panorama Salzburger Kalkalpen, Salcburské vápencové Alpy.

Zahájili jsme závěrečné stoupání. Schutzhaus Neubau v pozadí se Sonnblickem se víc a víc přibližovali. Vlevo jsme ještě spatřili Niedersachsenhaus v horském sedle Riffelscharte (2471 m) a podél zvrásněného svahu Riffelhöhe s hučícími bystřinami jsme došli k Schutzhaus Neubau v nadmořské výšce 2176 m. Nachází se v oblasti bývalé těžby zlata. Horský dům byl tady postavený už v roce 1420 pro ubytování horníků. V okolí chaty je rozsáhlé svědectví o těžbě zlata. Nedaleko stojí zřícenina Radhaus a Bremsbahn. Radhaus byl postavený v letech 1831 až 1833 a sloužil do roku 1888 jako horská stanice 1,5 km dlouhého šikmého výtahu pro dopravu rudy do údolí a zásobování horníků. Bremsbahn spojoval Radhaus s domovem horníků v nadmořské výšce 2341 m. Konec Bremsbahn tvořil Bremserhäusl. Knappenhaus a další objekty sloužily horníkům k ubytování a jako hospodářské budovy.

Schutzhaus Neubau
Schutzhaus Neubau
Bremsbahn
Bremsbahn
Goldbergkees
Goldbergkees
Durchgang Alm
Durchgang Alm

Nad hornickou oblastí jsme viděli mezi Windischkopf a Hoher Sonnblick ledovec Goldbergkees v plné své kráse. Je nazývaný také Vogelmaier-Ochsenkarkees. Za sto let od roku 1850 do roku 1950 se konec jeho ledového jazyka zvedl z nadmořské výšky 2190 m do nadmořské výšky 2400 m. Jeho délka se zkrátila z 3,55 km na 2,65 km. Jeho ledová plocha klesla o 40 až 50 m v horní části ledovce a o 50 až 60 m v dolní části ledovce. Na Hoher Sonnblick byla dobře viditelná meteorolická observatoř. Po prohlídce a odpočinku jsme začali sestupovat stejnou cestou, jakou jsme přišli. V závěru jsme spatřili Durchgang Alm a Gainschnigg Alm, kterým jsme při výstupu nevěnovali pozornost. Z Kolm-Saigun jsme sjeli panoramatickou silnicí Kölmstraße k začátku placeného úseku a následně po silnici Hüttwinklstraße do Wörthu. Odtud už to bylo jen kousek po Wörtherstraße do Raurisu.

Fotogalerie: Sonnblick