ZADOV

Osada na Šumavě

 /  / Reporáže z cest / Šumava 2011 / Zadov

Zadov je horská osada, která je součástí rozlehlé rekreační oblasti tvořené Stašskou kotlinou mezi Javorníkem a Churáňovem. Zadov je součástí obce Stachy, která je centrem této rekreační oblasti. Rozkládá se na horských loukách severovýchodního okraje Kvildských plání ve vzdálenosti 30 km na západ od okresního města Prachatice a 5 km na jihozápad od obce Stachy. Leží na východním svahu Churáňovského vrchu (1119 m) v nadmořské výšce od 880 m do 1070 m. V nejvyšších polohách Zadova se rozkládá Churáňov. Na Churáňovském vrchu byla zřízená v roce 1952 profesionální meteorologická stanice ČHMÚ. Jižním a východním okrajem horské osady protéká údolím potok Spůlka, nazývaný také Stašský potok. Pramení na okrají přírodní rezervace Malý Polec na jižním svahu Churáňovského vrchu.

Oblast, kde se Zadov rozkládá, patřila panovníkovi. Byla součástí Šumavských hvozdů. V 18. století došlo k rozvoji sklářství, které se začalo šířit do vyšších poloh z Nového Dvora, kde fungovaly už od druhé poloviny 17. století dvě sklářské hutě. Na horských loukách vznikaly roztroušené sklářské osady. Na potoce Spůlka vznikl na přelomu 17. a 18. století Pucherský mlýn, který je zřejmě nejstarší zdejší stavbou. Původně fungoval jako stoupa na drcení křemene k výrobě skla, později jako vodní mlýn. Od 18. století zde šumavští osadníci převážně německé národnosti zvaní Králováci zakládali pastviny na půdách porostlých jalovcem, smilkou a vřesem. Český král jim udělil četné výsady, aby podpořil osídlení v těchto odlehlých končinách. K nim patřilo např. mýcení stromů, vaření piva aj. Vznikla osada, o které pochází první písemná zmínka z roku 1850.

Sporthotel Olympia
Sporthotel Olympia
Lanové centrum Zadov
Lanové centrum Zadov
Lanové centrum Zadov
Lanové centrum Zadov
Lanové centrum Zadov
Lanové centrum Zadov

Zadov je jedním z nejznámějších českých skiareálů a nabízí celoročně sportovní i rekreační vyžití pro lyžaře, cyklisty i turisty. Lyžařský areál je v části Kobyla, běžecký areál v části Churáňov. Oba mají lanové dráhy. Lanovka Zadov - Kobyla byla vybudovaná v roce 2006, je dlouhá 724 m a převýšení má 153 m. Lanovka Zadov - Churáňov byla vybudovaná v roce 1979, je dlouhá 906 m a převýšení má 188 m. Běžecký stadion je za Sporthotelem Olympia. Dne 14. ledna 1983 se tady jel závod světového poháru na 10 km v běhu na lyžích žen. Skokanský můstech se nachází v lyžařském areálu Kobyla. Vybudovaný byl v roce 1978. jeho vrcholová plošina je ve výšce 32 m nad zemí. Rekord můstku drží Pavel Ploc výkonem 95 m. Od roku 1993 sloužil můstek jako vyhlídková věž.

V okolí Zadova je velké množství značených cyklostezek a turistických tras. Severně od Zadova vede okružní naučná stezka Churáňov. Začíná a končí v Zadově u hotelu Churáňov. Naučná stezka je dlouhá 6,5 km a má deset zastávek. V roce 2008 bylo u Sporthotelu Olympia otevřené Lanové centrum. Bylo součástí hotelu. Po výletech jsme se vždy stavili do tohoto lanového centra a snažili se pokaždé dosáhnout o něco výš v náročnosti a především ve své odvaze. Šumavu lze označit za kraj knedlíků. Nejtradičnější jsou sklářské knedlíky. Typické jsou také polévky - šumavská bramboračka a jihočeská kulajda. V životě obyvatel Šumavy zaujímaly zvláštní místo bylinky spolu se znalostmi o jejich léčivých účincích. Využívaly se při přípravě léčivých čajů, ale i v šumavské kuchyni. Podstatnou roli hrály právě v polévkách.

Fotogalerie: Sport hotel Olympia