MOŘE, VLNY, PLÁŽE

Koupání v Praia a Mare

 /  / Reporáže z cest / Kalábrie 2002 / Moře, vlny, pláže

Praia a Mare leží na azurovém pobřeží Tyrhénského moře. Celé pobřeží Kalábrie se vyznačuje nejčistšími úseky moře nejen v Itálii ale i v celé Evropě. Poněvadž jsme byli v Kalábrii před začátkem sezóny, mohli jsme vychutnávat tyto krásy plnými doušky. O moře i okolní přírodu jsme se dělili jen s hrstkou místních rybářů. Ve vodě jsme plavali mezi množstvím malých rybek velikosti malíčku, občas k nám zavítal krab, kterého vyhodilo moře na břeh, když odpočíval na kousku dřeva. Moře křižovalo několik rybářských bárek, které brzy ráno vyrážely za obživou, večer se pak vracely s úlovkem do domovského přístavu. Někdy se na obzoru objevila plachetnice. Jedna zakotvila nedaleko nás. Byli to němečtí dobrodruzi, kteří už 14 dnů cestovali z Německa k jihu Itálie. Konečně jsme uplatnili i němčinu.

Během čtrnácti dnů nám jeden den pršelo a dvě dopoledne bylo pod mrakem a foukal vítr. To se pak na moři zvedly velké vlny. Hukot moře bylo slyšet už zdálky, když jsme se blížili k pláži. Někdy se zvedly vlny i když bylo pěkně. Nebyly vysoké a dalo se v nich koupat. Bylo nádherné nechat se unášet vlnou a nechat se vyhodit na břeh. Někdy vlna přišla nečekaně a přehnala se přes nás. Lukášek tak jednou přišel o čepičku, kterou mu moře už nikdy nevrátilo. Protože byly oblázky na pláži rozpálené, snažili jsme se být co nejblíž u moře. Někdy se rozdivočelá vlna přehnala i přes naši deku a věci, takže jsme se zpočátku několikrát stěhovali do bezpečné vzdálenosti, než jsme našli stabilní místo.

Pláž v Praia a Mare
Pláž v Praia a Mare
Moře u Praia a Mare
Moře u Praia a Mare
Lido I Gabbiani
Lido I Gabbiani
Plachetnice
Plachetnice

Pláž v Praia a Mare je vulkanického charakteru s tmavým pískem. U moře a v moři je vysypaná nádhernými oblázky, které mají převážně tvar a velikost fazole. Tyto oblázky jsou vymleté od moře, které si s nimi neustále pohráva. Je to spleť mnoha barev - hnědé, bílé, zelené, žluté, šedé, černé. Díky oblázkům je moře průzračné a velice čisté. Pláže v Praia a Mare jsou převážně volně přístupné (mimo sezónu zcela). U pláží je množství parkovišť, která jsou v sezóně zakrytá a zpoplatněna. Mimo sezónu si můžete zaparkovat zdarma kde chcete. My jsme parkovali přímo před pláží ve stínu stromů. Mimo sezónu nejsou pláže upravené a uklizené. Vyváženo je to tím, že jsou téměř zcela prázdné a můžete si tak vybrat nejkrásnější a nejvýhodnější místo, samozřejmě přímo u moře.

Fotogalerie: Kalábrie