OKOLNÍ PŘÍRODA A VÝLETY

Záliv Policastro a Národní park Pollino

 /  / Reporáže z cest / Kalábrie 2002 / Okolní příroda a výlety

Kalábrie je známá nejen svým čistým mořem, ale i překrásnou přírodou. Tu jsme obdivovali jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí. Praira a Mare leží v zálivu Policastro, ohraničeného mysem Palinuro na severozápadě a mysem Scalea na jihovýchodě. V zálivu jsou dva významné ostrůvky - Dino a Ianni. Oblázkové pláže se střídají s útesy, které přecházejí v horské masívy. Na severozápadě jsou součástí národního parku Cilen e Valto di Diano a na jihovýchodě národního parku Pollino. Většinu času jsme trávili koupáním v moři a malými vycházkami po okolí. Když počasí nepřálo koupání, vydali jsme se na jeden celodenní a dva půldenní výlety do okolních měst a do národního parku Pollino.

Na celý den jsme se vydali do národního parku Pollino. Za historickým městem Scalea jsme přejeli řeku Lao. Kolem ostrova Cirella jsme dojeli do historického města Diamante a překrásného městečka Belvedere. Tady jsme se odpojili od Tyrhénského moře a stoupali serpentinami divokou přírodou k Passo dello Scalone. Toto sedlo leží 740 m.n.m. a je zde poutní místo. Odtud jsme střídavě klesali a stoupali horskou silničkou se zastávkami v horských městech S. Agata di Esaro, S. Sosti, Lungro a Firmo. Potom jsme sjeli dolů do nížiny až k Jónskému moři u města Trebisacce, odkud jezdí trajekt na druhou stranu Tarantského zálivu, na patu italské boty. Odtud jsme se vrátili zpět do Pollinského národního parku. Projížděli jsme nádhernými přírodními scenériemi. U Frascineta jsme se napojili na dálnici, která nás dovedla kolem Monte Pollino (2248 m.n.m.) a množstvím tunelů do Mormanna. Odtud jsme sjeli přes Papasidero a San Domenica Talao překrásnými soutěskami dolů do Scalea k moři a zpět do Praia a Mare.

Parco Nazionale del Pollino
Parco Nazionale del Pollino
Parco Nazionale del Pollino
Parco Nazionale del Pollino
Parco Nazionale del Pollino
Parco Nazionale del Pollino
Passo dello Scalone
Passo dello Scalone

Další náš výlet směřoval do městečka Scalea, jednoho z největších a nejstarších středisek v oblasti Riviera dei Cedri. Scalea je rozdělena na dvě části. Scalea Vecchia představuje starou část města, ležící na kopci se starým normanským hradem, úzkými uličkami, paláci, portály a kostely. Scalea Nuova leží u moře a představuje moderní turistické středisko s množstvím hotelů, obchodů, barů, kaváren atd. Spletí uliček jsme si vyšli až na vrchol ke zřícenině hradu, odkud byl nádherný výhled na moře a pobřeží. Navštívili jsme rovněž starou tvrz na pobřeží, kde se v té chvíli natáčel nějaký film. Nejdříve nás štáb nechtěl pustit dovnitř, když však zjistili že jsme cizinci, ochotně nás pustili a počkali až si tvrz prohlédneme.

Druhý půldenní výlet jsme si naplánovali na severozápad od Praia a Mare. Kousek od pobřeží, u městečka Marina di Maratea, se nachází jeskyně. Ta je přístupná jen pro objednané výpravy. Otvorem v bráně jsme i tak viděli její krásnou krápníkovou výzdobu u vstupu. Od jeskyně jsme sjeli dolů k moři do malého přístavu, kde kotvilo velké množství plachetnic. Mezi nimi se proháněly malé i větší ryby. Nad přístavem se tyčila mohutná hora, na jejímž vrcholu stála dominanta této části zálivu Policastro - socha Ježíše. K soše jsme se dostali silničkou, která vedla přímo v horském masívu. Na vrcholu už nebylo možné silnici kudy vést. Vyřešili to tak, že se klikatila ve vzduchu podepřená sloupy. Nahoře se dalo zaparkovat za € 1,00. Od sochy byl nádherný výhled na záliv Policastro a přístav pod horou.

Fotogalerie: Kalábrie

Scalea
Scalea
Scalea Vecchia
Scalea Vecchia
Statua del Cristo Redentore
Statua del Cristo Redentore
Přístav v Maratea
Přístav v Maratea