DOLŮ DO NEZNÁMA

Praia a Mare

 /  / Reporáže z cest / Kalábrie 2002 / Dolů do neznáma

Hned druhý den jsme vyrazili z Villaggio Cub Bridge dolů do města na první průzkum. Městečko Praia a Mare [pohled] leží v severní části Kalábrie na Tyrhénském pobřeží. Jedna část je otevřena nádhernému azurovému moři a z druhé strany se tyčí hory. Praia znamená ve starořečtině pláž. Ta je vulkanického charakteru, je dlouhá asi 5 km, a leží podél celého města. Pláž je písčitá s malými oblázky u břehu moře. Množství útesů přímo vyzývá k potápění, takže šnorchl a brýle s sebou! Dominantou městečka je ostrov Dino, proslulý svými krásnými jeskyněmi. Nejznámější jsou Lví a Azurová jeskyně. K jeskyním a kolem pobřeží se organizují výpravy výletní lodí. Cena za osobu se pohybuje kolem € 10,00, děti platí o něco méně.

Parkování v Praia a Mare je bezplatné, pouze je třeba dodržovat dopravní značení. Na hlavní třídě je omezeno parkování na dobu jedné hodiny. Dopravní ruch je obecně v italských městech poměrně velký. Italové absolutně nedodržují dopravní předpisy, především rychlost. Stejně tak vás málokdy pustí, když nemusí. Jsou zvyklí se všude natlačit, podle toho také vypadají jejich auta. Každé druhé má nějaký šrám. Nejhorší jsou motocykly. Předjíždějí zleva i zprava a je jich všude plno. Na tento systém si však lze zvyknout a časem jsme zjistili, že má svůj řád. Přizpůsobili jsme se. Policistů je ve městě dost, všichni mají neprůstřelné vesty. Zřejmě vědí proč. My jsme o tom raději nepřemýšleli.

Praia a Mare
Praia a Mare
Týdenní trh v Praia a Mare
Týdenní trh v Praia a Mare
Ostrov Dino
Ostrov Dino
Moře u Praia a Mare
Moře u Praia a Mare

V centru se nachází mnoho obchodů a obchůdků, které lákají k nákupům už u vchodu vystaveným zbožím. Každý čtvrtek se zde také konají velké trhy. Trochu nás zklamaly. Očekávali jsme tržnici s množstvím ovoce, zeleniny a ryb. Místo toho více jak polovinu tvořily stánky s oblečením, elektronikou, drogerií apod. Jen ti Vietnamci tu chyběli. Ceny ovoce a zeleniny jsou stejné jako u nás, na tržnici lze nakoupit i za polovinu ceny. V případě potravin se na trhu nesmlouvá, u ostatního zboží lze usmlouvat i výraznou slevu. Většina obchodů a restaurací je přes poledne zavřena, přibližně od 13:00 do 17:00, otevřeno je pak někde i do 20 hodin i více. Tato část dne se nazývá siesta, Italové odpočívají.

Velice nás potěšila srdečnost a ochota Italů komunikovat. Do Itálie jsme jeli vybaveni angličtinou a němčinou. Z italštiny jsme znali jen několik základních slovíček. Když přišlo na věc, stejně jsme si na většinu nevzpoměli. Italové absolutně nemluví německy. Když už máte štěstí, tak se trochu domluvíte anglicky. Italsky se však domluvíte všude se základní slovní zásobou nebo se slovníkem v ruce. Ideální je italská konverzace. Během čtrnácti dnů jsme nenarazili na problém, který bychom nevyřešili. Na všechno jsme se zeptali a vždy jsme se dozvěděli, co jsme potřebovali.

Fotogalerie: Kalábrie