VIESTE

Město na Garganu

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2003 / Vieste

Vieste se rozkládá na dvou výběžcích (Punta di Santa Croce a Punta di San Francesco) pobřeží na severovýchodě poloostrova Gargano. Ještě před půl stoletím sem nevedla silnice, v současné době je však Vieste centrem turistického ruchu na Garganu. Vieste je živým a velmi příjemným městem s cenným historickým jádrem. Původně to bylo rybářské a zemědělské městečko, kde se až do dnešní doby dochovaly typické bílé a nízké seskupené budovy, vystavěné v orientálním stylu. Dominantou Vieste je místní přístav s majákem, posazeným na protějším skalnatém útesu. Během dvoutýdenního pobytu jsme podnikli několik malých několikahodinových výprav do starobylé části Vieste i do novějších čtvrtí a poznávali jsme jejich kouzlo.

Starobylá část města se rozprostírá na Punta di San Francesco. Na jeho konci stojí kostel Chiesa di San Francesco, který kdysi náležel prosperujícímu klášteru. Hned vedle kostela stojí trabucco, původu pravděpodobně fénického. Toto zařízení tvořené trámy, navijáky a lany používají doposud místní rybáři k chytání parmic. Funguje to vše tak, že na tenký provaz se připevní živá parmice, která pohybem ploutve láká ostatní ryby nad zavěšenou síť. Ta se pak vytáhne i s úlovkem. Funkční i nefunkční trabucco se nacházejí po celém skalnatém pobřeží poloostrova. Další zajímavostí ve staré části města je na ulici Via Duomo tzv. Chianca Amara (Hořký kámen). V roce 1554 zde popravili Turci kolem pěti tisíc místních obyvatel. Když jsme tento kámen hledali, tak jsme kolem něj několikrát prošli. Poznali jsme ho až podle malé cedulky umístěné na zdi. Kousek odtud je katedrála z 11. století. Za katedrálou stojí hrad, který nechal postavit Fridrich II. v první polovině 13. století. V současné době je majetkem armády a není přístupný. Je odsud ale nádherný výhled na město a pobřeží.

Vieste
Vieste
Cattedrale di Santa Maria Assunta
Cattedrale di Santa Maria Assunta
Punta San Francesco
Punta San Francesco
V ulicích Vieste
V ulicích Vieste

Další z našich výprav vedla do přístavu. Kotví zde mnoho plachetnic a rybářských lodí. Zastavuje zde rovněž pravidelná lodní linka spojující Manfredonii a Vieste s ostrovy Tremiti. Je zde mnoho budek různých lodních společností, které prodávají lístky i na turistické vyjížďky kolem pobřeží, na ostrovy Tremiti i kolem těchto ostrovů. Každá taková společnost před nástupem na loď umožní zaparkovat auto na vyhrazeném místě. V klidu jsme si popovídali s majitelem jedné z takových kanceláří, který nám vše vysvětlil (uměl trochu i německy), vybavil nás prospekty a když jsme si u něj zakoupili lístky na výlet kolem pobřeží, na ostrovy Tremiti i na výlet kolem ostrovů, slevil nám výrazně z ceny.

Z dalších míst ve Vieste nás zaujalo náměstí Piazza Kennedy. Nachází se zde turistická informační kacelář. Vybavili nás tady mapou města a mnoha dalšími informacemi. Mluví plynule anglicky a německy a jsou velice ochotní. Na náměstí navazuje palmami lemovaná Viale Marinai d' Italia s parkem Marina Piccola. Z krásného nábřeží jsme obdivovali maják na malém ostrůvku a celý výběžek Punta di San Francesco s kostelem na konci. Odtud lze pokračovat kolem výběžku Punta di Santa Croce do přístavu nebo některou kolmou ulicí k dalšímu pěknému parku Vittorio Veneto, který se nachází ve středu města. Odtud, z ulice Via Santa Maria di Merino, je pěkný výhled na katedrálu. V ulicích lemující park se nacházejí všechny důležité obchody a obchůdky.

Historické centrum
Historické centrum
Faro di Sant' Eufemia
Faro di Sant' Eufemia
Přístav
Přístav
Trh ve Vieste
Trh ve Vieste

Kapitola sama pro sebe jsou nádherné pláže. Asi nejznámější je na jihovýchodě - Spiaggia della Scialara o del Castello. Na začátku této pláže je asi nejznámější dominanta města Pizzomunno - dekorativní, z moře vystupující dvacetimetrový obrovský monolit, který stvořil vítr a vlny. Druhá pláž, která se nachází přímo ve městě, na severozápadě, je Spiaggia di San Lorenzo. U těchto pláží se nedá bezplatně zaparkovat, nesprávné parkování je okamžitě potrestáno botičkou - každý den jsme jeli kolem několika. K dispozici jsou velká parkoviště, kde denní parkovné stojí přibližně € 3,00. My jsme si našli menší a velice pěknou malou pláž kousíček (za prvním výběžkem) na severozápad od Vieste. Na pláží je malý bar, lze zde pronajmout i slunečník a lehátka, nebo zapůjčit šlapadlo (za € 6,00 na hodinu). Nahoře nad pláží je oplocené bezplatné parkoviště pro asi 20 osobních automobilů.

Fotogalerie: Vieste