RÁJ ZVANÝ TREMITI

Ostrovy Tremiti

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2003 / Ráj zvaný Tremiti

Severně od Gargana leží skupinka malých ostrovů, které svou krásou a čistotou moře stojí určitě za to navštívit. Jmenují se Tremitské ostrovy a skládají se ze dvou větších obydlených a dvou menších neobydlených ostrovů. Správním centrem souostroví je ostrov San Nicola. Celý ostrov je vlastně jednou velkou pevností. Druhý ostrov - San Domino - má zcela jiný charakter. Je bujně zelený, soustřeďuje hotely a bungalovy. je centrem turistiky, nachází se zde většina pláží. Neobydlený ostrov Capraia leží několik set metrů severně od ostrova San Nicola. Je domovem velkého množství ptactva. Posledním z ostrovů je neobydlený útes Cretaccio a nachází se mezi ostrovy San Nicola a San Domino. Mezi ostrovy San Nicola a San Domino funguje pravidelná lodní doprava.

Na Tremitské ostrovy nás dovezla společnost Adriatica svým vznášedlem, které zajišťuje pravidelnou dopravu jednou denně mezi Manfredonií, Vieste a Tremitskými ostrovy. Pravidelná doprava sem funguje i z jiných měst - z Termoli a Vasta. Z mnoha dalších vyjíždějí k ostrovům turistické lodě. K lodním lístkům jsme si zakoupili i lístky na okružní plavbu kolem ostrovů se společností A.Mar.Blu. V devět hodin ráno nás naložila nám již známá loď Valentina, která nás přivezla k vznášedlu Monte Gargano. Doprava v této lodi byla velice pohodlná a především rychlá. Na ostrovech jsme byli za hodinu. Tady nás už čekal motorový člun, na který jsme se nalodili k okružní jízdě kolem celého souostroví.

Loď Monte Gargano
Loď Monte Gargano
Ostrov Cretaccio
Ostrov Cretaccio
Mořská jeskyně
Mořská jeskyně
Mořská jeskyně
Mořská jeskyně

Plavbu jsme zahájili prohlídkou útesu Cretaccio. Pak už jsme začali obeplouvat největší z ostrovů - San Domino. Naskytlo se nám mnoho úchvatných pohledů na zalesněný ostrov s mnoha útesy, jeskyněmi, zátokami a plážemi. Za zmínku z jižního pobřeží stojí nádherná zátoka Cala Metano, skalní útvar připomínající slona (Scoglio dell' Elefante), jeskyně Grotta del Sale a Grotta delle Viole. Obepluli jsme jihozápadní výběžek s majákem a vydali jsme se na severovýchod. Navštívili jsme dvě jeskyně - Grotta del Bue Marino a Grotta delle Rondinelle a dvě zátoky - Cala degli Inglesi a Cala Tamariello. U výběžku Punta del Diamante jsme ostrov San Domino opustili a zamířili jsme k ostrovu Caprara. V zátoce Cala dei Pesci jsme zakotvili a v křišťálově čistém moři jsme se vykoupali. Odtud jsme zamířili na jihozápad a obeplouvali jsme ostrov San Nicola, který je v západní části tvořen pevností. I jeho ostatní části vypadají nedobytně. Je to obrovský skalní útes spadající prudce, téměř kolmo do moře. Okružní jízdu jsme zakončili vyloděním na ostrově San Domino.

Ostrov San Domino je skutečně turistickou oázou. Při 42 stupních ve stínu, na které během dne rtuť teploměru vyšplhala (při místní vlhkosti to však bylo normálně snesitelné), naskýtal mnoho možností k osvěžení ve stínu porostu nebo v četných zátokách s křišťálovou vodou. Z přístavu jsme se vydali jedninou silnicí, která se na ostrově nachází, nahoru. Mezi větvemi jehličnatých stromů se nám naskýtaly překrásné výhledy na zátoky a na ostatní ostrovy. Po obědě v příjemném prostředí pic-nic plácku s dřevěnými stoly a lavicemi s výhledem na moře jsme sestoupili dolů k moři a několik hodin jsme se koupali. Po návratu do přístavu jsme neměli žádný problém s dopravou na ostrov San Nicola. Hned první loďka nás vzala. Převezla nás na lístky, které jsme měli zakoupené na okružní jízdu. Příjemné bylo, že to byla loď s českou průvodkyní, která jela vyzvednout německé turisty. Takže jsme měli možnost se dozvědět o ostrovech a životě na něm mnohem víc, než co je napsáno v průvodcích.

Ostrov Capraia
Ostrov Capraia
Ostrov San Nicola
Ostrov San Nicola
Castello dei Badiali
Castello dei Badiali
Abbazia di Santa Maria a Mare
Abbazia di Santa Maria a Mare

Poslední naší zastávkou na ostrovech Tremiti byl ostrov San Nicola. Benediktinští mniši z kláštera Montecassino se v roce 1045 rozhodli vybudovat zde opevněný klášter, který by odolal častým tureckým útokům. Mnohem později, v 18. století, se ostrovy vrátily ke své původní roli místa vyhnanství pro politické vězně. Ti sem byli deportováni až do roku 1945. Vydali jsme se nahoru po schodech a dále po strmé, kameny dlážděné ztezce, která nás přivedla na náměstí s palmami, obchůdky a především se sídly místních institucí. Cesta nás dále dovedla až na vrchol ostrova, kde se uprostřed klášterního komplexu nachází kostel Santa Marie a Mare. Za klášterem už byla jen náhorní plošina, po které vedla středem cesta s výhledy široko daleko. Stejnou cestou jsme sešli zpět dolů do přístavu a za chvíli jsme už seděli v lodi Monte Garagano, která nás dovezla zpět do Vieste.

Fotogalerie: Ostrovy Tremiti