NAHOŘE MEZI OLIVAMI

Villa Coppitella

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2003 / Nahoře mezi olivami

Během naší dvoutýdenní dovolené na Garganu jsme byli ubytovaní ve Ville Coppitella, která se nacházela na okraji Vieste, v jeho západní části na kopci posetém olivami. Toto místo mělo několik výhod. Poloha na kopci umožňovala nádherný výhled na pobřeží a moře. Přímo před námi bylo rozložené celé Vieste spolu s hradem, který se rozkládá na jeho nejvyšším bodu. Poloha mimo centrum turistického ruchu přinesla tomuto místu báječný klid, protkaný pouze zvuky, které vydával místní hmyz, obývající koruny olivovníků. Pár desítek metrů od nás bydlel v noře sand kříženec lišky a kočky, který si nás však vůbec nevšímal. Toto místo bylo rovněž přímo napojeno na všechny tři silnice, kterými se dalo z Vieste vyjíždět na výlety i k plážím. Jedinou nevýhodu lze shledat v nedostupnosti tohoto místa klientům bez vlastního automobilu, což nebyl náš případ. Nejbližší autobusová zastávka u zdravotnického areálu (Pronto Soccorso - Poliambulatorio) byla sice jen pět minut chůze z kopce olivovým hájem, opačným směrem to bylo ale horší, zvláště při vysokých teplotách.

Ubytovaní jsme byli ve čtyřlůžkovém zděném apartmánu, který byl vybaven vším potřebným k tomu, aby jsme zde strávili dva týdny bez jakéhokoliv omezení pohodlí. U vstupu do apartmánu byla zastřešená terasa se zahradním nábytkem, obklopená hustými keři. V první místnosti byl plně vybavený kuchyňský kout a dvě postele. Na ten navazovala koupelna se sprchou a WC a ložnice s dvojlůžkem. Přímo před apartmánem bylo možné zaparkovat. Místa k stání však byla do kopce a současně šikmo. Pro auto více ohleduplné parkování bylo za budovou, tam však zase na něj nebylo vidět. Apartmán byl vybavený zásuvkami 230V, pro běžné spotřebiče s dvojkolíkem nebylo třeba používat redukci. Vařilo se na plynu a voda byla pitná. Apartmány byly od sebe odděleny zídkou.

Villa Coppitella
Villa Coppitella
Villa Coppitella
Villa Coppitella
Villa Coppitella
Villa Coppitella
Villa Coppitella
Villa Coppitella

V hlavní budově byla recepce nebo spíše kancelář. Tam však téměř nikdy nikdo nebyl. Majitelé bydleli o patro výš. Kdykoliv však ochotně přišli, když jsme na ně zazvonili. Pořebovali jsme je jen třikrát - při příchodu, odchodu a když bylo potřeba zprovoznit přípojku plynu. Jinak všechno vždy fungovalo perfektně. Majitelé uměli pouze italsky, takže domluva byla složitější, každopádně jsme se však vždy nějak domluvili. Jako všichni Italové, ocenili naši snahu mluvit jejich řečí. Pár anglických a německých slovíček uměl pouze mladík (asi syn majitelů), nerozuměl však ani jedné větě. Vždycky když jel kolem našeho apartmánu na kozím dechu do města, pokynul na nás jako na staré dobré známé.

Celé dva týdny jsme si vařili sami z polotovarů, které jsme si přivezli s sebou. Dole ve městě jsme si dokupovali jen chléb (pane), housky (panini), zmrzlinu a ovoce. Nejbližší obchod byl hned ve čtvrti na naší straně Vieste. Většinou jsme však nakupovali v supermarketu na pobřeží, který se nacházel několik kilometrů za Vieste. Přijímali zde platební karty a bylo tu možné koupit vše potřebné pro pobyt u moře. Velká tržnice se ve Vieste nachází v blízkosti náměstí Piazzale Manzoni. Produkty moře lze koupit většinou v okolí přístavu. Všude po městě jsou samozřejmě různé obchůdky všeho druhu, restaurace, kavárničky, pizérie atd. Pošta je na Via Vittorio Veneto, cestovní kancelář na Piazza Roma.

Fotogalerie: Villa Coppitella

Vstup do apartmánu
Vstup do apartmánu
Pohled z apartmánu
Pohled z apartmánu
Pohled z apartmánu
xxPohled z apartmánu
Pohled z apartmánu
Pohled z apartmánu