Úvod / Reportáže / Florencie 2011

PANORÁMA  

Panoráma Florencie v našich vzpomínkách a fotografiích 

V sobotu měli Draci v rozpisu dva zápasy. Dopoledne nastoupili proti La Loggia Sport Team a odpoledne proti Baseball Chianti. Po zápase a chvíli odpočinku v apartmánu jsme se vypravili na podvečerní výpravu, tentokrát nad Florencii, abychom si její dominanty prohlédli pěkně pohromadě ve světle zapadajícího slunce. Měli jsme na to dostatek času, protože další program - Homerun derby - začínal až v devět večer. Odešli jsme na nám už důvěrně známou zastávku Nicolodi, kde jsme nastoupili opět do autobusu č. 11. Už cesta tímto autobusem byl velký zážitek. Projížděli jsme kolem několika památek, které jsme už nestihli navštívit při předchozí výpravě. První, co zaujalo naši pozornost byla pevnost Fortezza da Basso.

Oficiální název má Fortezza di San Giovanni Battista a byla postavena v krátkém čase v letech 1533 až 1534 na rozkaz Alessandro de Medici. Pevnost měla zajistit bydlení pro velkou skupinu vojáků, v případě vzpoury zajistit útočiště pro vládce, ale také působit preventivně svou mohutností a nedobytností. Možná i díky tomu nebyla nikdy napadena a zůstala neporušena. Monumentální stavba nepravidelného pětiúhelníkového tvaru, mistrovské dílo vojenské renesanční architektury, se vyznačuje mohutnými valy s věžičkami, úzkými galeriemi, chodníky a skrytými průchody. V současné době slouží pro konání různých kongresů, výstav a veletrhů. Autobus nás vezl dál, směrem k historickému centru. Kolem hlavního vlakového nádraží Santa Maria Novella nás dovezl ke stejnojmenné bazilice.

Basilica di Santa Maria Novella byla první bazilikou ve Florencii a její hlavní dominikánský kostel. Od 9. století stála na jeho místě motlitebna Santa Maria delle Vigne. V roce 1221 byl pozemek přidělen dominikánskému řádu. Na tomto místě se rozhodli postavit nový kostel a sousední klášter. Proto měl kostel v názvu Novella. Stavba začala někdy kolem roku 1279 a byla dokončena kolem roku 1357, kostel byl ale vysvěcen až v roce 1420. Kostel a klášter obsahují umělecké poklady, především fresky od mistrů gotiky a rané renesance. Např. stěnu v polovině levé chrámové lodi zdobí pozoruhodná Masacciova freska Trinity - Nejsvětější trojice z roku 1427. Křížové chodby v románském klášteře mají nejbohatší freskové zdobení v celé Florencii.

Z Piazza Santa Maria Novella sjel autobus úzkou uličkou Via de´ Fossi k řece Arno a po Ponte alla Carraia přejel na druhou stranu řeky. Via de´ Serragli ho přivedla k bráně Porta Romana. Tady, na zastávce Calza, jsme vystoupili. Stáli jsme před mohutnou bránou, kterou byl přístup do Florencie při cestě z Říma a Sieny. Brána byla postavena v roce 1326, při budování posledního okruhu městských hradeb. Postranním otvorem brány jsme prošli na stejnojmenné náměstí. Uprostřed kruhového objezdu stojí mramorová socha ženy. Ta jde na jih a na hlavě má břemeno, jehož delší část směřuje do centra města. Na náměstí jsme nastoupili do autobusu č. 12. Tato západní část okružní linky nás dovezla na Piazzale Michelangelo.

Naskytl se nám úchvatný panoramatický pohled na celou Florencii se všemi dominantami. Právě tento pohled je vyobrazen na mnoha pohlednicích, fotografiích a obrazech. Dlouho jsme se dívali na to panorama od pevnosti Belvedere po Santa Croce, s řekou Arno, Ponte Vecchio, Duomo, Palazzo Vecchio, Bargello a osmibokou zvonicí Badia Fiorentina. Za tím vším se zvedající kopce Settignano a Fiesole. Každou chvíli se barvy měnily s postupujícím západem slunce. Panoramatická vyhlídka byla postavena v roce 1869 podle návrhu Giuseppe Poggi. Doprostřed vyhlídky umístil bronzovou repliku Michelangelova Davida. Podle Poggiho návrhu byla postavena na kopci i budova s lodžíí pro muzem Michelangeova díla. To však nikdy nevzniklo. V budově je nyní restaurace.

Když jsme se dosytosti vynadívali, pořídili nezbytné fotografie a prohlédli si stánky se suvenýry, nastoupili jsme opět do autobusu č. 12 a tentokrát po východní části okružní linky jsme dojeli na vlakové nádraží Campo di Marte. Odtud jsme nadchodem přešli koleje ke sportovnímu areálu a podél Stadio di Atletica Lungi Ridolfi a Stadio Comunale Artemio Franchi jsme došli k Residenci Il Giglio. Po večeři jsme se vypravili na Stadio di Baseball Cerreti, kde se v devět hodin večer uskutečnilo Homerun derby. To dopadlo pro Draky výborně, obsadili první a třetí místo. Potom ještě proběhla Nutella Party, po které jsme se vrátili zpět do apartmánu. Usínali jsme s myšlenkami na zítřejší finále, do kterého se Draci kvalifikovali.- Cesta do perly renesance - Residence Il Giglio - Florencie - Architektonické skvosty - Panoráma - Svěží srdce Florencie -
- Citta di Firenze - Fotogalerie - Otázky a odpovědi -
- Vyhledejte si svoji dovolenou ve Florencii -