FLORENCIE

Město v Itálii

 /  / Reporáže z cest / Florencie 2011 / Florencie

Florencie je kouzelné a půvabné město v Toskánsku, ležící na řece Arno. V překladu znamená rozkvetlá. Už ve středověku byla Florencie centrem významné městské republiky. Za vlády rodu Medicejských došlo k velkému kulturnímu rozkvětu. Městská republika se přeměnila v toskánské vévodství a později ve velkovévodství. V 15. století se Florencie stala kolébkou renesance a kulturním centrem severní itálie. V letech 1865 - 1870 byla dokonce hlavním městem Itálie. V roce 1982 bylo historické centrum Florencie zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Florencie se stala díky své impozantní architektuře, doplněné nesmírně cennými uměleckými skvosty, druhým nejnavštěvovanějším italským městem.

Florencie je suverénně největší pokladnicí středověku a renesance na světě. Mezi největší evropské kostely se řadí katedrála Santa Maria del Fiore. Před ní je baptisterium svatého Jana s krásnými dveřmi - Rajskou bránou. Vedle katedrály stojí 84 metrů vysoká Giottova zvonice. Nedaleko katedrály stojí i tři baziliky - San Lorenzo, Santa Maria Novella a Santa Croce. Za návštěvu stojí i paláce - Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti. První slouží jako radnice, druhý nabízí muzeum a dvě galerie. K vůbec nejnavštěvovanějším patří světoznámá galerie Uffizi v blízkosti řeky Arno a mostu Ponte Vecchio. Památkami, uměním a kulturou Florencie doslova přetéká a stihnout všechny zajímavosti během krátké doby není v lidských silách.

Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio
Basilica di Santa Croce
Basilica di Santa Croce
Palazzo Pitti
Palazzo Pitti

Dopravu po Florencii zajišťuje společnost ATAF. Má dostatečně hustou síť linek, autobusy se mnohdy proplétají i úzkými uličkami v centru města. Do této sítě spadá i městské železniční tratě a tramvajová linka. Vzhledem k tomu, že mnohé ulice jsou jednosměrné, nekryjí se často zastávky v opačných směrech. Základní 90. minutová jízdenka stojí € 1,20. Jízdenky se dají zakoupit v trafikách, ve stáncích, na barech i v automatech. U řidiče přijde na € 2,00. Existují i časové jízdenky - celodenní (€ 5,00), třídenní (€ 12,00) nebo týdenní (€ 18,00). Autobusy jezdí většinou přibližně od šesti ráno do půlnoci, méně frekventované linky do 20:00. V sobotu a v neděli jezdí méně spojů. Na letiště jezdí kromě standarních autobusů i speciální expresní linka Volainbus, která stojí € 5,00, zpáteční € 8,00.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio
Synagoga
Synagoga
Viottolone
Viottolone
Mercato di San Lorenzo
Mercato di San Lorenzo

Ve Florencii je široká síť různých restaurací, pizzérií, kaváren a vináren. Florentské jídlo se připravuje z místních toskánských plodin, lahodných sýrů a grilovaného masa. Jídlo je jednoduché a vydatné. Florentskou tabuli většinou tvoří husté a vydatné polévky, bílé fazole vařené se šalvějí v olivovém oleji, hovězí florentský biftek a mnoho druhů pečené nebo dušené zvěřiny. Nesmí chybět Chianti víno. Chianti je suché červené víno rubínové barvy a výrazného charakteru, které se vyrábí ve dvou základních směsích: Chianti a Chianti Classico. Pěstuje se v poměrně rozsáhlé oblasti mezi Sienou a Florencií. V Toskánsku se v menší míře pěstují i vína bílá. Nejzajímavější a nejdražší jsou kultovní vína, např. Sassicaia nebo Ornellaia. Oblíbená je i vinná pálenka grappa.

Své kouzlo mají i místní trhy. Nejdůležitější trh ve Florencii je Mercato di San Lorenzo. Dá se tam koupit snad vše. Otevřený je od úterý do soboty a nachází se kolem Baziliky San Lorenzo. Jeho součástí je nejlepší trh s jídlem Mercato Centrale. Otevřený bývá od pondělí do soboty. Největší a současně nejlevnější trh ve Florencii je Mercato delle Cascine ve stejnojmenném parku, dá se tam koupit také vše možné. Otevřený je v úterý. Každý den je otevřený Mercato delle Pulci, tzv. bleší trh, na Piazza dei Ciompi. Prodávají se tam obrazy, nádoby, šperky, knihy atd. Zlato a šperky je možné nakoupit v krámcích na Ponte Vecchio. Ve Florencii je mnoho dalších menších trhů, na jeden takový jsme narazili i přímo u stadionu, na rohu Viale Volturno s Viale Manfredo Fanti.

Fotogalerie: Architektonické skvosty, Panoráma, Svěží srdce Florencie