Úvod / Reportáže / Florencie 2011

FLORENCIE  

Florencie v našich vzpomínkách a fotografiích 

Florencie je kouzelné a půvabné město v Toskánsku, ležící na řece Arno. V překladu znamená rozkvetlá. Už ve středověku byla Florencie centrem významné městské republiky. Za vlády rodu Medicejských došlo k velkému kulturnímu rozkvětu. Městská republika se přeměnila v toskánské vévodství a později ve velkovévodství. V 15. století se Florencie stala kolébkou renesance a kulturním centrem severní itálie. V letech 1865 - 1870 byla dokonce hlavním městem Itálie. V roce 1982 bylo historické centrum Florencie zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Florencie se stala díky své impozantní architektuře, doplněné nesmírně cennými uměleckými skvosty, druhým nejnavštěvovanějším italským městem. [mapa]

Florencie je suverénně největší pokladnicí středověku a renesance na světě. Mezi největší evropské kostely se řadí katedrála Santa Maria del Fiore. Před ní je baptisterium svatého Jana s krásnými dveřmi - Rajskou bránou. Vedle katedrály stojí 84 metrů vysoká Giottova zvonice. Nedaleko katedrály stojí i tři baziliky - San Lorenzo, Santa Maria Novella a Santa Croce. Za návštěvu stojí i paláce - Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti. První slouží jako radnice, druhý nabízí muzeum a dvě galerie. K vůbec nejnavštěvovanějším patří světoznámá galerie Uffizi v blízkosti řeky Arno a mostu Ponte Vecchio. Památkami, uměním a kulturou Florencie doslova přetéká a stihnout všechny zajímavosti během krátké doby není v lidských silách.

Dopravu po Florencii zajišťuje společnost ATAF. Má dostatečně hustou síť linek, autobusy se mnohdy proplétají i úzkými uličkami v centru města. Do této sítě spadá i městské železniční tratě a tramvajová linka. Vzhledem k tomu, že mnohé ulice jsou jednosměrné, nekryjí se často zastávky v opačných směrech. Základní 90. minutová jízdenka stojí 1,20 EUR. Jízdenky se dají zakoupit v trafikách, ve stáncích, na barech i v automatech. U řidiče přijde na 2 EUR. Existují i časové jízdenky - celodenní (5 EUR), třídenní (12 EUR) nebo týdenní (18 EUR). Autobusy jezdí většinou přibližně od šesti ráno do půlnoci, méně frekventované linky do 20:00. V sobotu a v neděli jezdí méně spojů. Na letiště jezdí kromě standarních autobusů i speciální expresní linka Volainbus, která stojí 5 EUR, zpáteční 8 EUR.

Ve Florencii je široká síť různých restaurací, pizzérií, kaváren a vináren. Florentské jídlo se připravuje z místních toskánských plodin, lahodných sýrů a grilovaného masa. Jídlo je jednoduché a vydatné. Florentskou tabuli většinou tvoří husté a vydatné polévky, bílé fazole vařené se šalvějí v olivovém oleji, hovězí florentský biftek a mnoho druhů pečené nebo dušené zvěřiny. Nesmí chybět Chianti víno. Chianti je suché červené víno rubínové barvy a výrazného charakteru, které se vyrábí ve dvou základních směsích: Chianti a Chianti Classico. Pěstuje se v poměrně rozsáhlé oblasti mezi Sienou a Florencií. V Toskánsku se v menší míře pěstují i vína bílá. Nejzajímavější a nejdražší jsou kultovní vína, např. Sassicaia nebo Ornellaia. Oblíbená je i vinná pálenka grappa.

Své kouzlo mají i místní trhy. Nejdůležitější trh ve Florencii je Mercato di San Lorenzo. Dá se tam koupit snad vše. Otevřený je od úterý do soboty a nachází se kolem Baziliky San Lorenzo. Jeho součástí je nejlepší trh s jídlem Mercato Centrale. Otevřený bývá od pondělí do soboty. Největší a současně nejlevnější trh ve Florencii je Mercato delle Cascine ve stejnojmenném parku, dá se tam koupit také vše možné. Otevřený je v úterý. Každý den je otevřený Mercato delle Pulci, tzv. bleší trh, na Piazza dei Ciompi. Prodávají se tam obrazy, nádoby, šperky, knihy atd. Zlato a šperky je možné nakoupit v krámcích na Ponte Vecchio. Ve Florencii je mnoho dalších menších trhů, na jeden takový jsme narazili i přímo u stadionu, na rohu Viale Volturno s Viale Manfredo Fanti.- Cesta do perly renesance - Residence Il Giglio - Florencie - Architektonické skvosty - Panoráma - Svěží srdce Florencie -
- Citta di Firenze - Fotogalerie - Otázky a odpovědi -
- Vyhledejte si svoji dovolenou ve Florencii -