PODRUHÉ NA ISTRII

Cesta autem na Istrii

 /  / Reporáže z cest / Chorvatsko 2017 / Podruhé na Istrii

V pondělí 3.7.2018 v 5 hodin ráno jsme vyjeli z Bučovic na dlouhou cestu Rakouskem a Slovinskem na chorvatskou Istrii do Kanegra Resort nedaleko Umagu. Stejný směr Istrie jsme nabrali už v roce 2015, kdy byl naším cílem resort Sol Polynesia, také nedaleko Umagu. Vybaveni cestovním pojištěním, českou roční dálniční známkou v ceně 1500,- Kč a rakouskou desetidenní dálniční známkou v ceně € 8,90 jsme po dálnici D1 směřovali k Brnu. Na exitu 194 jsme sjeli na Vídeňskou ulici, která nás dovedla na dálnici D52. Za Pohořelicemi pokračovala jako silnice první třídy č. 52. Pavlovské vrchy nám oznamovaly, že se blíží hranice. Přejeli jsme vodní nádrž Nové Mlýny a vjeli jsme do Mikulova. Pro překročení česko-rakouské státní hranice jsme si oproti minulým letům vybrali hraniční přechod Mikulov / Drasenhofen. Hranici jsme překročili v 6 hodin ráno.

To, že jsme dříve jezdili přes hraniční přechod Poštorná / Reintal, mělo svůj význam. Silnice tady byly prázdné. Oproti tomu na světelných křižovatkách na silnici B7 za Mikulovem se tvořily kolony. Naštěstí od Shricku byla zprovozněná Nord Autobahn A5, po které jsme už víceméně plynule dojeli do Vídně. Po rychlostních silnicích S1 a S2 jsme se dostali k Dunaji, který jsme přejeli po Praterbrücke, už na Südosttangente A23. Ve Vídni byl provoz hustý a kolony se tvořily také. Tangenciála A23 nás dovedla k Süd Autobahn A2, která nás vyvedla z Vídně. Po chvíli jsme zastavili u Raststation Guntramsdorf, kde se také nachází restaurace a motorhotel Oldtimer. U stolečku s lavičkami jsme posnídali a dali si výbornou kávu. Po třech hodinách jízdy to přišlo vhod. Po půlhodinovém odpočinku jsme pokračovali v cestě po dálnici A2.

Restaurace Oldtimer
Restaurace Oldtimer
Dálnice A1 před Celje
Dálnice A1 před Celje
Ljubljana - Nove Jarše
Ljubljana - Nove Jarše
Pleša (1262 m)
Pleša (1262 m)

Po přibližně 80. kilometrech strávených na dálnici A2 jsme opustili Dolní Rakousy a vjeli jsme do Štýrska, potom na chvíli do Burgenlandu a opět do Štýrska. Na dosah už byla jeho metropole Graz, Štýrský Hradec. Objeli jsme ho z jihu a napojili jsme se na dálnici A9. Neujeli jsme ani 3 km a udělli jsme si další zastávku po dvou hodinách cesty. Tentokrát u Rastplatz Premstätten, odpočívky vybudované společností Asfinag. O 22 km dál jsme opět zastavili, tentokrát v nákupním centru v Gralla, kde jsme natankovali do plné nádrže u čerpací stanice Eni. Litr nafty nás vyšel na € 1,039, výrazně levněji než na dálnici. Současně jsme si zakoupili sedmidenní slovinskou dálniční známku v ceně € 15,00. Vrátili jsme se zpět na dálnici A9 a pokračovali jsme k rakousko-slovinské hranici. Hraniční přechod Šentilj jsme překročili plynule, bylo to v rámci EU.

Po slovinské dálnici A1 jsme si to uháněli k Mariboru, před ním se odpojila dálnice A5, za ním dálnice A4, po které jsme jeli na dovolenou Chorvatsko 2010. Za městem Slovenska Bistrica jsme projeli tunelem Golo Rebro (786 m) a Pletovarje (728 m), projeli jsme kolem Celje a zastavili na odpočívadle Lopata. Tady jsme poobědvali, odpočinuli a opět jsme se vydali na cestu po A1 směr Lublaň, hlavní město Slovinska. Zdolali jsme nejdelší slovinský dvoutubusový tunel Trojane (2841 m). Do Lublaně jsme dojeli před jednou hodinou odpolední. Po severozápadním dálničním obchvatu jsme Lublaň elegantně minuli a za Kozarje jsme se opět napojili na dálnici A1. Projeli jsme k další plánované zastávce na odpočívadle Ravbarkomanda. v blízkosti je krasový jeskynní systém Postojnské jeskyně. Pokračovali jsme kolem vrcholu Pleša (1262 m) a kolem dálničních odboček na Gorizia a Sežana.

Tunel Kastelec (2240 m)
Tunel Kastelec (2240 m)
Tunel Dekani (2190 m)
Tunel Dekani (2190 m)
Koper
Koper
Piranský záliv
Piranský záliv

Za Kozina jsme zdolali dvoukilometrové tunely Kastelec (2240 m) a Dekani (2190 m) a mezi nimi jsme přejeli po viaduktu Črni Kal (1065 m), nejdelším mostu ve Slovinsku. Největší výška mostu nad údolím je 95 m, což ho řadí na druhé místo nejvyšších slovinských staveb. Po viaduktu Bivje (580 m) jsme už pomalu sjížděli do Koperu k Jaderskému moři. Ve městě Koper jsme se napojili na Šmarskou cestu, která nás dovedla k hraničnímu přechodu Dragonja / Kaštel. V mírné koloně a po hraničních kontrolách ve Slovinsku i Chorvatsku jsme se konečně dostali do Chorvatska. Napojili jsme se na dálnici A9, ze které jsme sjeli hned na prvním výjezdu a pokračovali jsme po silnici D75. Hned na první křižovatce jsme najeli na Savudrijskou ulici, která nás dovedla k hranici obce Valica, kde jsme odbočili doprava na silnici, která nás dovedla do Kanegra Resort. Bylo půl třetí odpoledne.

Fotogalerie: Cesta na Istrii