DO MOŘSKÉ METROPOLE BULHARSKA

Cesta letadlem do Bulharska

 /  / Reporáže z cest / Bulharsko 2022 / Do mořské metropole Bulharska

Druhou dovolenou v roce 2022 jsme strávili odpočinkem u Černého moře. Na Balkánský poloostrov do Bulharska jsme se vydali do Letoviska Zlaté Písky, největšího na severním černomořském pobřeží. Cestovali jsme letecky z Brna, moravské metropole Česka, do Varny, mořské metropole Bulharska. U cestovní agentury Invia jsme si zakoupili zájezd s all inclusive do hotelu Atlas. Volba na Invii padla z důvodu cestovního pojištění od AXA Assistance, které Invia k zájezdům prodává. Toto cestovní pojištění nám dlouhodobě vyhovuje. Pořadatelem pobytového zájezdu byla cestovní kancelář Čedok, která nám kromě ubytování a stravování zajistila leteckou a autobusovou dopravu do místa pobytu. Leteckou přepravu realizovala společnost Smartwings, patřící do Smartwings Group. Na tomto letu spolupracovala s americkou společností Swiftair. Autobusovou přepravu zajišťoval místní dopravce.

Náš odlet z letiště Brno-Tuřany byl naplánovaný na 6.9.2022 v 6:00 hodin. Na letiště jsme se dostavili 2,5 hodiny před odletem, jak nám v pokynech doporučil Čedok. Dvě hodiny před odletem se otevřela odbavovací přepážka. Tady personál zvážil zavazadla, označil je štítkem, předal nám potvrzení a palubní lístky. Váhový limit odbaveného zavazadla byl 23 kg. Přešli jsme k bezpečnostní kontrole, kde jsme na pás odložili příruční zavazadlo a veškerou elektroniku, sami jsme prošli bezpečnostním rámem. Váhový limit příručního zavazadla byl 8 kg. Následně jsme ještě prošli pasovou kontrolou. Pokračovali jsme k odletové bráně č. 2, kde jsme po chvíli prošli zběžnou kontrolou dokladů, následně jsme nastoupili do autobusu a odjeli k letadlu. Tady nás přivítal česko-americký personál. Po nezbytných instrukcích začalo letadlo rolovat a vzlétli jsme v 5:49 hodin.

Odletová brána
Odletová brána
Letadlo společnosti Smart Wings
Letadlo společnosti Smart Wings
Východ slunce
Východ slunce
Oblačnost nad Rumunskem
Oblačnost nad Rumunskem

Let jsme absolvovali letadlem Boeing 737-800 o délce 39,5 m a výšce 12,5 m. Rozpětí křídel mělo 35,7 m. Při letu jsme dosáhli nejvyšší výšky 10051 m a nejvyšší rychlosti 939 km/h. Naše trasa vedla kolem Nitry, Budapešti a Ruse do Varny. Celou cestu byla pod námi oblačnost, tak byl let bez výhledu. Nicméně nádherný byl východ slunce, jemná oblačnost nad Rumunskem a potom před cílem průlet oblačností nad pole u Varny. Během letu jsme si mohli zakoupit občerstvení, které bylo možné uhradit platební kartou. Na letišti ve Varně jsme přistáli v 8:10 hodin místního času, který byl o hodinu posunutý dopředu. Prošli jsme pasovou kontrolou a v příletové hale jsme si vyzvedli zavazadla. Přemístili jsme se před halu, kde už nás čekal delegát cestovní kanceláře Čedok. Předal nám brožurky se základními informacemi o pobytu a fakultativních výletech.

Jen tak mimochodem jsme se dozvěděli, že hotel Atlas v den příletu skončil a budeme ubytovaní v Astera Hotel & Spa. Byli jsme trochu zaskočení, že jsme se tuto informaci dozvěděli až v cílové destinaci, nicméně jsme na tom jen vydělali. Hotel Atlas stál ve třetí řadě v horní části Zlatých Písků a k nejbližší pláži to bylo vzdušnou čarou přibližně 500 m. Kdežto Astera Hotel & Spa stál v první řadě a k hotelové pláži to bylo 150 m. V ceně jsme měli navíc slunečník a lehátka. Nastoupili jme do autobusu, který nás za necelou hodinu i s přestávkami zavezl do Zlatých Písků. Cestou zjjistil delegát Čedoku, že zapomněl na letišti čtyři turisty jiné cestovní kanceláře, tak jim zajišťoval extra odvoz. Během cesty nám poskytl základní informace o Bulharsku, cílové destinaci a fakultativních výletech.

Na hranici oblačnosti v Bulharsku
Na hranici oblačnosti v Bulharsku
Ignatievo
Ignatievo
Kaleto (343 m)
Kaleto (343 m)
Letiště Varna - výdej zavazadel
Letiště Varna - výdej zavazadel

Jako jedni z posledích jsme vystoupili před Astera Hotel & Spa. Na recepci nám sdělili, že nás ubytují až v 15:00. Zavazadla jsme si mohli uložit v místnosti, která byla k tomuto účelu zřízená. V 10:00 jsme obdrželi pásky k čerpání all inclusive. Oběd jsme měli od 12:30. Do té doby jsme se prošli po promenádě letoviska Zlaté Písky a podívali jsme se k moři na hotelovou pláž, kam jsme trefili podle plánku z recepce. Potom jsme se posadili do lobby baru, kde jsme si vychutnávali místní míchané drinky.

Fotogalerie: Cesta do Bulharska a zpět