DO MORAVSKÉ METROPOLE

Cesta letadlem z Bulharska

 /  / Reporáže z cest / Bulharsko 2022 / Do moravské metropole

Týdenní pobyt v Letovisku Zlaté Písky uběhl jako voda. Byl čas se vrátit zpět domů. Naposledy jsme sjeli výtahem do vestibulu Aster Hotel & Spa. Na recepci jsme vrátili hotelové a lázeňské karty. Obdrželi jsme balíček na cestu, ve kterém bylo půl litru balené vody, jeden toust se sýrem, jeden toust se šunkou a jablko. Usadili jsme se ve vestibilu a čekali na autobus na letiště, který měl naplánovaný odjezd od hotelu v 7:00. Odjel přesně a po silnici č. 9 nás vezl do Varny, mořské metropole Bulharska, na letiště. Společnost nám dělala delegátka cestovní kanceláře Čedok. Cestou jsme ještě zastavovali u dalších hotelů. V resortu Sveti Konstantin i Elena nás řidič pobavil, když na kruhovém objezdu odbočil k jednomu hotelu, kam přibližně po kilometru dojel a na stejném kruhovém objezdu k tomuto hotelu opět odbočil a cestu si zopakoval. Dvě hodiny před odletem jsme byli na letišti.

Letiště Varna je třetí největší letiště v Bulharsku. Leží v blízkosti Aksakova, deset kilometrů západně od centra Varny. Jeho historie se začala psát v roce 1916, kdy byly v oblasti dnešní Čajky postavené dva přístřešky pro první hydroport v Bulharsku. Mezi lety 1919 a 1920 probíhala nepravidelná poštovní letecká doprava mezi Sofií a Varnou. V roce 1946 bylo rozhodnuto o stavbě nového letiště. V roce 1947 byla založená pravidelná letecká linka mezi Sofií a Varnou. V současné době má letiště tři terminály. Terminál 1 z roku 1972 je uzavřený, Terminál 3 z roku 2007 je využívaný během letní sezóny a nový Terminál 2 z roku 2013. V roce 2006 získala na 35 let koncesi na správu letiště německo-bulharská společnost AG Frankfurt Airport Services Worldwide výměnou za investice přesahující € 500 mil. Společnost spravuje i letiště v Burgasu.

Letiště Varna - Terminál 1
Letiště Varna - Terminál 1
Letiště Varna - Terminál 2
Letiště Varna - Terminál 2
Letadlo společnosti Smartwings
Letadlo společnosti Smartwings
Dunaj u Ruse
Dunaj u Ruse

Na letišti jsme zamířili k odbavovací přepážce, ta naše byla až téměř na konci. Tady personál zvážil zavazadla, označil je štítkem, předal nám potvrzení a palubní lístky. Následovala bezpečnostní a pasová kontrola. Potom už jsme se přemístili k odletové bráně č. 7, která se otevřela v 9:15. Náš odlet byl naplánovaný na 9:55 místního času. Letěli jsme opět se společností Smartwings, patřící do Smartwings Group a také na tomto letu spolupracovala s americkou společností Swiftair. Přivítal nás česko-americký personál a po nezbytných instrukcích začalo letadlo rolovat a vzlétli jsme v 9:36 hodin.

Let jsme absolvovali stejně jako při cestě Do mořské metropole Bulharska letadlem Boeing 737-800. Při letu jsme dosáhli nejvyšší výšky 9761 m a nejvyšší rychlosti 809 km/h. Naše trasa vedla kolem Ruse, Budapešti a Nitry do Brna. Tentokrát byl náš let s minimální oblačností. Obdivovali jsme Dunaj u Ruse i Budapešti, Jako na dlani jsme měli Nitru. Spatři jsme také jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. Zážitkem pro nás byl přelet nad Žádnickým lesem, který je cílem mnoha našich výletů. V Brně jsme přistáli v 10:08 místního času, který je oproti tomu Bulharskému posunutý o hodinu zpět. Tentokrát jsme nejeli letištním autobusem, ale vydali jsme se pěšky. Prošli jsme pasovou kontrolou a vyzvedli jsme si zavazadla. Z důvodu probíhající bezpečnostní akce Policie ČR jsme museli nějakou dobu čekat, než nás pustili ven.

Dunaj u Budapešti
Dunaj u Budapešti
Nitra
Nitra
Jaderná el. Jaslovské Bohunice
Jaderná el. Jaslovské Bohunice
Ždánický les u Mouřínova
Ždánický les u Mouřínova

Z letiště jsme se tentokrát dopravovali veřejnou dopravou. Nastoupili jsme do městského autobusu E76, který nás dovezl na Hlavní nádraží. Odtud jsme pokračovali vlakem domů. Po celé trase jsme potkávali některé spolucestující z letadla.

Fotogalerie: Cesta do Bulharska a zpět