SLOVINSKO 2018

Slovinsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Slovinsko 2018

Mezi Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem leží Slovinsko, třetí nejzalesněnější stát v Evropské Unii. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Keltové, Římané a Slované. Slovinsko spadalo pod Rakousko - Uhersko, Jugoslávské království, během 2. světové války bylo rozděleno mezi Itálii, Německo, Uhersko. Potom bylo jednou z republik Jugoslávie. Od roku 1991 je samostatným státem. Sever země ovládly Alpy - Julské, Kamnicko-Savinjské, Karavanky a Pokorje. Jihozápad zase krasové útvary s tajuplnými jeskyněmi. Významnými řekami jsou Sáva, Dráva, Kolpa a Savinja. Hlavní městem je Ljubljana, nejvyšším vrcholem Triglav (2864 m). Slovinsko je z pohledu místní samosprávy rozděleno na 212 občin, z pohledu státní správy na 58 správních jednotek a ze statistického pohledu na 12 statistických regionů. Oficiální měnou je €, úředním jazykem slovinština. Pokud je Slovinsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 11.04.2018, 13:06.
Má cenu objíždět dálnici Mureck - Ptuj, když je již údajne od podzimu 2017 zpoplatněn nový úsek z Ptuje na přechod Macelj? Případně jak ji tedy objet? Děkuji. Gejza.

22. listopadu 2017 byla předána do provozu část dlouhá 7 km mezi Draženci a Podlehnik. Zbývajících téměř 6 km dálnice po hraniční přechod Gruškovje bude předáno do provozu na podzim 2018. To, zda to má význam objíždět je hodně individuální. Každý má na to jiný názor a jiné preference. My si vždy kupujeme dálniční známku i pokud jedeme tento úsek. Alternativní objízdná trasa je popsaná v článku Objezd slovinské dálnice: Z Rakouska až k Záhřebu.

# 22.03.2018, 19:07.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné ve Slovinsku přespat pod širákem? Jedná se hlavně o příhraniční oblast s Itálií mezi Udine a Terstem. Případně, byl by nějaký tip na přespání pro batůžkáře? Děkuji. Anežka.

Kempovat ve volné přírodě je ve Slovinsku oficiálně zakázané. Tipy na ubytování v kempech, hostelech, farmách apod. najdete na slovenia.info.

# 23.02.2018, 20:48.
Ještě mě napadá. Chceme se vyhnout dálnici ve Slovinsku. Ale současně bychom preferovali prodloužení dovolené přeci jen ve Slovinsku. Nenapadá Vás místo / oblast? Nevadilo by, kdybychom si zajeli, pokud by to bylo tedy mimo dálnici. Moc děkuji i když neodpovíte. Šárka.

Většina turistických atrakcí se nachází v severozápadní části země, nicméně na Vaší trase můžeme doporučit návštěvu Kozjanski park na východě Slovinska, na slovinsko-chorvatské hranici, asi 50 km severozápadně od Záhřebu. Tento park patří k nejstarším a nejrozsáhlejším chráněným oblastem ve Slovinsku. Kromě přírodních krás zde najdete také několik hradů, z nichž Podsreda patří k těm nejvýznamnějším a nejzachovalejším římským hradům ve Slovinsku. Informace najdete na Kozjanski park, ubytování na Booking.

# 04.01.2018, 16:48.
Chtěla bych se zeptat, jak je to ve Slovinsku s kempováním s karavanem. Jedná se mi o kempování mimo kempy. Karavan jsem si pořídili z důvodu levnějšího cestování a divoké kempování máme rádi. Zjišťovala jsem si informace na internetu a zrovna ve Slovinsku je to zakázané. Chtěla bych se zeptat, zda je to ale zakázané všude. Většinou jsem našla jen konkrétní místa. Zda pokutu můžeme dostat i když v karavanu pouze přespíme, např. na nějakém parkovišti. Co jsem se dočetla, v národních parcích je to celkem hlídané, ale zda by i přesto to nešlo nějak vyřešit. Máte nějaký tip? Přeci jen, kdybychom chtěli platit tolik peněz, co bychom zaplatili za kempování za dva lidi za 10 až 12 nocí po kempech, nekupovali bychom si karavan. Budu se těšit na odpověď. Iveta.

Volné kempování ve Slovinsku není povoleno. Pokutu tedy dostat můžete i za přespání na parkovišti.