RAKOUSKO 2018

Rakousko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Rakousko 2018

Rakousko je jednou z nejhornatějších zemí Evropy. Celé dvě třetiny jeho povchu tvoří Východní Alpy. Nejvyšším vrcholem je Grossglockner (3798 m). Před 20000 lety údajně vznikla soška Willendorfské Venuše, nalezené na území Rakouska. 1000 let př. n.l. zde sídlili Ilyrové, 500 let př. n.l. Keltové. Vzniklo království Norricum, spolupracující s Římem. V 8. století byla založena Východní marka (Ostmark), která o několik století později připadla Přemyslovcům a po bitvě na Moravském poli Habsburkům, kteří na území Rakouska vládli do roku 1919. V tomto roce vzniklo samostatné Rakousko. V roce 1938 ho obsadilo Německo a po 2. světové válce obsadili území spojenci. V roce 1955 vznikla neutrální spolková republika. Rakousko je rozděleno na devět spolkových zemí a ty na 80 okresů a 15 statutárních měst. Hlavním městem je Vídeň, oficiální měnou € a úředním jazykem němčina. Pokud je Francie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 31.08.2018, 11:14.
Mám Caravan Concord, váha 10 tun. Mohu projet Brennerským průsmykem po dálnici bez omezení? Děkuji za odpověď. V.

Z pohledu hmotnosti ano, budete platit mýtné odpovídající vaší kategorii prostřednictvím Go-Boxu. Počítejte s možností kontroly dodržení nejvyšší povolené hmotnosti a dalších předpisů. Co se týká průjezdnosti v určitých časech, nemáme tušení, protože nevíme, kam Váš automobil zařadit. Více informací najdete na ASFINAG.

# 28.08.2018, 11:37.
Vážený pane Řehůřku, již několikrát jsem zavítal na Vaše stránky a použil informace zde zveřejněné. Proto bych Vás rád seznámil s drobností, o které možná nevíte. A pokud chcete, zveřejněte ji na svých stránkách, nebo se o ní zmiňte v některé odpovědi. Jedná se o možnost nejlevnějšího tankování při cestách do Itálie přes Rakousko. V mapce je možné si vybrat místo, po kliknutí na určitou pumpu se objeví cena pohonných hmot. Je třeba si vybrat naftu, benzín či CNG. I provozní doba. A pokud si natankujete ve Villachu nebo Fürnitz, je prakticky jedno. Nevím sice, jak často se aktualizují údaje zde zveřejněné, ale mám za to, že jsou opravdu aktuální - tankbilling.in. A ještě jeden tip pro Moraváky jedoucí přes Mikulov na jih. Rakouskou dálniční známku je možné zakoupit přímo na hranici v prvním bistru po pravé straně - trafika + bar. Provoz je tam nonstop. Není ji proto třeba kupovat s přirážkou v Česku. Přeji Vám i Vašemu webu mnoho úspěchů. Vladimír.

Děkujeme za cenné informace.

# 09.08.2018, 18:20.
Čtu pečlivě každý rok před dovolenou Vaše velice užitečné rady a ráda bych se také poradila. Cestou do severní Itálie - trasa přechod Dolní Dvořiště - dálnice Rakousko - zda při dálnici v Rakousku je možné někde co nejblíže a nejjednodušeji sjet z dálnice k nějakému nákupnímu centru nebo velkému hypermarketu. Rádi bychom ještě nakoupili hlavně potraviny, ale dost se bojíme nějak odchylovat z trasy, některé ty sjezdy a nájezdy bývají dost komplikované. Děkuji za možnou odpověď. Květa.

Na severozápadě Salzburgu je velké nákupní centrum Europark, jehož součástí je Interspar. Jedná se o exit 293 Klessheim. Hned po sjezdu se na kruhovém objezdu před Red Bull Arenou vydáte doleva pod dálnici a za ní už je po levé straně kruhový objezd rozdělující směry v Europark - doprava garáže u Interspar, doleva Ikea.

# 01.03.2018, 09:51.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Zvolíme tedy Rakousko. Jen se chci ještě zeptat, jak je to s eko-plaketami? Je tam potřeba pro osobní vozidlo? Máme benzín. Případně, kde jí mohu sehnat? Na jakékoliv STK stanici nebo úřadě? Mnohokrát děkuji. Aleš.

Podle našich informací se povinnost mít v Rakousku ekologickou známku vztahuje na všechna vozidla ve skupině N. Osobní automobil je ve skupině M1. Nicméně si dejte pozor na dodržování rychlosti na dálnicích A2 a A9 v IG-L zónách, kde je povolená rychlost omezena proměnným dopravním značením. Podrobnější informace najdete na Umwelt-Pickerl.at.

# 18.01.2018, 10:47.
Prosím o váš tip na ubytování v oblasti Dachstein s využitím letní karty na výlety po okolí. Ten samý tip bych poptal i ve městě Kaprun, kam bychom po několika dnech přejeli. Pojedeme jako rodina s dětmi. V Raurisu jsme díky vám loni využili bohatě Salcburskou kartu. Děkuji za radu. Pavel.

V obou oblastech jsou k dispozici karty, které se nedají koupit, ale dostávají je ubytovaní hosté přímo od ubytovacího zařízení, které je partnerem právě té karty. V prvním případě se jedná o Schladming Dachstein Summercard, ve druhém případě o Zell am See Kaprun Summer Card. Ubytovací kapacity, které jsou partnery uvedených karet najdete na výše uvedených stránkách.