TAUERNSKÉ SOUTĚSKY

Soutěsky ve Vysokých Taurách

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2009 / Tauernské soutěsky

Voda si ve Vysokých Taurách vždy našla cestu. Stejně jako vodopády, tak i nádherné rokle a soutěsky charakterizují krajinu údolí ve Vysokých Taurách. Žádné dvě soutěsky nejsou stejné. Potoky si v nich razí cestu s divokým hukotem, že není rozumět vlastním slovům. Rokle jsou někdy tak úzké, že na mnoha místech není vidět ani na oblohu. Stezky vedoucí roklemi a soutěskami jsou samy o sobě zážitkem. Proplétají se kolem potoků i nad nimi, někdy i pod nimi v případě vodopádů, a poskytují návštěvníkům úchvatnou podívanou. Na jižní straně Vysokých Taur jsou mimo jiné soutěsky Möll, Ragga, Groppenstein, Rabisch, Barbarossa, Ochsenschlucht, Pirkner, na severní straně Liechtensteinklamm, Kitzlochklamm, Sigmund-Thun-Klamm. Na ty severní, salcburské, jsme se zaměřili a v době horšího počasí jsme si do nich udělali výlet.

Liechtensteinklamm se nechází jižně od města St. Johann im Pongau. Hlubokou erozí ji tvořil po tisíce let horský potok Großarlbach. Podle pověsti chtěl čert co nejrychleji přivést vodu do Großarlu, to se mu nedařilo a tak rychle přeletěl soutěsku a vrhl do ní vodu. V roce 1875 ji začali členové Pongauského alpského spolku zpřístupňovat pro veřejnost. Na rozšíření soutěsky věnoval 600 zlatých kníže Jan II. z Lichtenštejna a dopomohl tak k dokončení prací v roce 1876. Díky štědrému daru byla soutěska po knížeti pojmenovaná. V roce 1924 byl v soutěsce postavený hostinec, který tam stojí dodnes. Soutěska je dlouhá přibližně 4 km, z toho 1 km je přístupný veřejnosti. Skály jsou hluboké až 300 m. Šířka soutěsky je na některých místech jen několik metrů. Soutěskou jsme procházeli soustavou dřevěných chodníků, lávek a schůdků. Na konci soutěsky jsme obdivovali Velký vodopád. [Vstupenka]

Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm
Velký vodopád v Liechtensteinklamm
Velký vodopád v Liechtensteinklamm
Kitzlochklamm
Kitzlochklamm

Kitzlochklamm se nachází jihovýchodně od Taxenbachu. Rauriser Ache se tady řítí nespoutanou silou mezi úzkými třpytivými skalními stěnami vápencových břidlic a nakonec se vlije do řeky Salzach. Tuto přírodní scenérii na úpatí Vysokých Taur budoval tisíce let déšť a tající sníh. Při stavbě cesty soutěskou byly objevené železné nástroje už z římských dob. Důl Ritzstollen nedaleko soutěsky vykopali horníci při hledání zlata už v roce 1553. Soutěska se zpřístupňovala od roku 1833, po celé délce byla přístupná v roce 1877. Soutěskou dlouhou 1,5 km jsme prošli po mnoha dřevěných lávkách a schůdcích, viděli jsme mnoho vodopádů, peřejí, mís a dalších krásných útvarů vytvořených Rauriser Ache, procházeli jsme po nádherném mostě, viděli jsme rudný důl, krápníkovou jeskyni i starou poustevnu. Poustevník tady žil do roku 1913. Na konci soutěsky byl památník obětem tragédie z roku 1974.

Sigmund-Thun-Klamm se nachází na jihozápadním okraji Kaprunu, v místech, kde kdysi tauernskou krajinu pokrývaly ohromné ledovce. Mohutný Kapruner Ache si tady prorazil cestu pevnou skálou a vytvořil 320 m dlouhou soutěsku plnou tůní a vodních vírů. Stěny jsou vysoké až 32 m. Asi před 4. tisíci lety sem přišli první osadníci, protože se tady nacházela bohatá naleziště mědi. Z pozdní antiky pochází valy, ze středověku tvrz, na jejímž místě vznikl hrad. Soutěska sloužila ke splavování dřeva. Zpřístupněná turistům byla v roce 1893. Své jméno získala po Sigmund Graf von Thun, který byl salcburským guvernérem. Pod soutěskou se nachází hydroelektrárna z roku 1946, nad soutěskou jezero Klammsee. Soutěsku jsme zdolali po soustavě dřevěných lávek, na konci jsme byli odměněni pohledem na Karlingerkees.

Großer Wasserfall v Kitzlochklamm
Großer Wasserfall v Kitzlochklamm
Poustevna v Kitzlochklamm
Poustevna v Kitzlochklamm
Sigmund-Thun-Klamm
Sigmund-Thun-Klamm
Sigmund-Thun-Klamm
Sigmund-Thun-Klamm

Návštěvu tauernských soutěsek jsme měli v ceně Salcburské karty. Standardní vstup do Liechtensteinklamm stál € 4,00, do Kitzlochklamm € 4,00 a do Sigmund Thun Klamm € 3,40. Jejich návštěvu jsme si naplánovali při počasí, které nebylo příznivé pro vysokohorské túry, ale pro návštěvu soutěsek ano. Z Raurisu, kde jsme byli ubytovaní v Pensionu Christa, jsme k nim neměli daleko. U každé soutěsky bylo parkoviště, kde bylo možné zaparkovat bez poplatku. Návštěvu soutěsek bylo možné spojit s vycházkami v jejich okolí, výjezdem lanovkami a návštěvou dalších zajímavých míst. Později jsme navštívili ještě další salcburské soutěsky, Seisenbergklamm a Vorderkaserklamm, v údolí Saalachtal. Mezi návštěvou Kitzlochklamm a Liechtensteinklamm jsme si prohlédli hrad Klammstein v údolí Gasteinertal. Návštěvu soutěsky Sigmund-Thun-Klamm jsme spojili s výletem k Weißee.

Fotogalerie: Liechtensteinklamm, Kitzlochklamm, Sigmund-Thun-Klamm.