TIMMELSJOCH

Horské sedlo v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2011 / Timmelsjoch

Timmelsjoch, italsky Passo del Rombo, je vysokohorský průsmyk, nejvyšší v Ötztalských Alpách. Jeho nadmořská výška je 2474 m. Průsmyk spojuje údolí Ötztal v rakouském Tyrolsku s údolím Val Passiria v italském Jižním Tyrolsku. Průsmykem prochází jedna z nejvýše položených alpských cest. Byla otevřená v červenci 1959, její nejvyšší bod je v nadmořské výšce 2509 m, maximální sklon 13% a počet zatáček 30. Za průjezd se platí mýtné ve výši € 14,00 jednosměrné, € 18,00 zpáteční. Cesta přes Timmelsjoch spojuje severní a jižní Evropu. Je cestou vegetačními zónami od bujných horských luk, kvetoucích alpských růží a ošlehaných borovic až po vysokohorskou pustou alpskou krajinu se sněhovými poli. Cestu občas zkříží ovce, kozy nebo dokonce kozorožci. Při sestupu směrem na jih se klima náhle mění. Nabere středomořské parametry a kolem silnice začne rozvíjet své listy vinná réva.

Z Längenfeldu jsme se přemístili do Söldenu, kde jsme opět zaparkovali na bezplatném parkovišti u lanovky Gaislachkogelbahn. Odtud jsme jeli autobusem ÖBB-Postbus panoramatickou silnicí do sedla Timmelsjoch. Dopravu jsme měli v ceně Ötztal Card. Autobus nás vysadil u Rasthaus Timmelsjoch. Po silnici jsme přešli kousek do Itálie a zadívali jsme se na pás Dolomitů. Na této straně se nacházel Parco Naturale Gruppo di Tessa. Nad sebou jsme viděli také Wurmkogel (3082 m), který jsme zdolali během poznávání údolí Gurgertal. Vyfotili jsme se u hraničního sloupku a přešli jsme na rakouskou stranu, kde byla výstava architektonických výtvorů. Viděli jsme např. plechovou sochu, benátskou gondolu, židle přes hranici, dalekohled, kovový strom, odpočívadlo, passmuseum a jiné. Průsmykem procházela evropská trasa E5, po které jsme se vydali dolů.

Rocce Bianche di Montenevoso
Rocce Bianche di Montenevoso
Rasthaus Timmelsjoch
Rasthaus Timmelsjoch
Židle přes hranici
Židle přes hranici
Timmelstal
Timmelstal

Stezka vedla slunečným údolím Timmelstal, nejdříve vysoko nad silnicí, později přibližně v její úrovni. Vedla nás po stopách slavného Ötztaler Kraxenträger, nosiče košíků. Využívali ji pašeráci. Nejdříve jsme měli před sebou Geigenkamm s nejvyšším vrcholem Hohe Geige (3394 m) a o něco nižším Puitkogel (3345 m). Později se nám ukázal Äussere Schwarze Schneid (3255 m) nebo např. Nederkogel (3163 m). Postupně jsme sešli až k panoramatické silnici. Spatřili jsme Wietenbach s kaskádami, který se zařezával do horniny. Sešli jsme k Timmelsbachu, který nás dovedl ke skulptuře Schmuggler, pašerák. Tato kostka s vyříznutou siluetou pašeráka nás prostřednictvím expozice uvnitř seznámila se staletou tradicí pašování a s odvážným Ötztal Kraxenträger. Život pašeráků ohrožovaly laviny, sesuvy půdy, teploty pod bodem mrazu nebo dokonce celníci.

Schmuggler
Schmuggler
Timmelsbachbrücke
Timmelsbachbrücke
Vodopád na Timmelsbachu
Vodopád na Timmelsbachu
Zwieselstein
Zwieselstein

Po Timmelsbachbrücke v nadmořské výšce 2101 m jsme přešli na druhou stranu Timmelsbachu. Mezi pasoucími se krávami jsme postupovali nad potokem níž údolím Timmelstal. Odklonili jsme se od silnice a opět jsme překročili Timmelbach. Nad námi byl Wilde Röte a Wilde Rötespitze (2966 m). Procházeli jsme po Timmelstalalm s několika chatami. Vstoupili jsme do lesního porostu a uslyšeli hukot divoké vody. Po chvíli jsme spatřili pod námi Timmelbach Wasserfall. Tento vodopád je dlouhý 70 m a má několik kaskád. Pod vodopádem předává Timmelbach své vody Gurgler Ache. Nyní už nad tímto potokem jsme převážně v lesním terénu pokračovali ke Zwieselsteinu. Ten jsme po chvíli měli pod sebou jako na dlani. Kouzelná byla Maria-Hilf-Kapelle, za kterou se spojoval Gurgler Ache s Venter Ache v jediný Ötztaler Ache.

Podél Ötztaler Ache jsme došli do Söldenu a jeho částmi Wildmoos a Platte jsme došli na parkoviště u lanovky Gaislachkogelbahn. Přejeli jsme do Längenfeldu a Appartementhausu Holzknecht, kde jsme měli pozdní oběd. Zbytek dne jsme strávili na koupališti Freischwimmbad Längenfeld na minigolfu v Minigolf & Pit-Pat Course.

Fotogalerie: Timmelsjoch