LÄNGENFELD

Město v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2011 / Längenfeld

Längenfeld se nachází přímo v centru údolí Ötztal, v místě, kde předává své vody Fischbach z údolí Sulztal říčce Ötztaler Ache. Je to jedno z ötztalských vysokohorských středisek v nadmořské výšce 1180 m. Náleží k němu celkem 21 osad, ve kterých žije 4690 obyvatel. Jsou to: Oberlängenfeld, Astlehn, Runhof, Gottsgut, Huben, Winkle, Bruggen, Aschbach, Im Brand, Burgstein, Gries, Unterlängenfeld, Dorf, Dorferau, Espan, Au, Oberried, Lehn, Lehner-Au, Unterried a Winklen. Längenfeld je tak nejlidnatějším městem v údolí Ötztal. Nabízí dokonalé spojení sportovního vyžití a relaxu v Aqua Dome, v prvních tyrolských celoročních termálních lázních. V okolí Längenfeldu je 150 km značených turistických tras, 80 km značených cyklostezek a 114 km běžeckých tras.

Údolí v okolí Längenfeldu bylo pravděpodobně zaplněno vodou přibližně do roku 900, soudě podle zachovalých pravěkých kamenů nalezených v této oblasti. Historie Längenfeldu a jeho léčivých pramenů se datuje do 16. století. Jeho obyvatelé si brzy uvědomili, že síra obsažená v pramenech má hojivé a zklidňující účinky. Z toho důvodu byly postaveny jednoduché farmářské lázně, které se staly známé v širokém okolí i v zahraničí. V roce 1864 našel farář Adolf Trientl několik teplých sirných pramenů necelé tři hodiny chůze od Griesu v údolí Sulztal. Nejteplejší pramen měl průměrnou roční teplotu 18 stupňů. Do jara 1875 byl v Längenfeldu postavený dřevěný lázeňský dům a malá kaple. Voda se ohřívala v kotli a vědry nosila do vany. Na podzim 1875 byl dům zcela zničený požárem.

Au u Längenfeldu
Au u Längenfeldu
Hermerkogel a Hörndle
Hermerkogel a Hörndle
Lochkogel (3044 m)
Lochkogel (3044 m)
Vodopád na Lehnbachu
Vodopád na Lehnbachu

Místo farmářských lázní byl postavený v roce 1893 pohodlný lázeňský hotel se 42 pokoji a 65 lůžky. V nabídce měl pestré zdravotní procedury: vodoléčbu, ošetření mlékem a syrovátkou, masáže atd. Do druhé světové války dosáhly lázně svého vrcholu. V šedesátých letech léčivé prameny zmizely. Hotel byl uzavřený a následně zlikvidovaný v roce 1980. Také značka Längenfeldských lázeňských koupelí zmizela. Jen o pár let později, v roce 1986, byly zpracované nové plány pro obnovení lázeňské tradice a otevření léčivých pramenů. Bez uspokojivých výsledků byly provedené zkušební vrty do hloubky 20, 120 a nakonec 900 metrů. Očekávaný výsledek přinesl vrt hluboký 1865 metrů. O jedenáct let později, v roce 1997, byl objevený 68 stupňů teplý pramen. Na povrchu měl ještě 37 stupňů.

Termální voda byla zpočátku svedená do malé přírodní koupele na okraji Längenfeldu. Ta se skládala z malého bazénku a srubu sloužícího jako šatna. Lázně vešly velmi brzy ve známost. V některých dnech navštívilo místo s léčivými prameny, teplými 37 až 39 stupňů, až 300 lidí a to i v zimě. Mezi nimi byli lyžaři, sportovní fanoušci a turisté. Zrodila se myšlenka spojit rozdílné prvky v jedny lázeňské koupele - turistika a termální lázně, příroda a termální lázně. Projekt Aqua Dome - Tirol Therme Längenfeld byl zahájený. Stavba centra byla započatá v roce 2002 a už v roce 2004 byl Aqua Dome otevřený. Je to termální chrám s vnitřními a venkovními bazény, venkovní vzdušné lázně se solankovými bazény s podvodní hudbou, svět sauny, dětská Archa Noemova a další. Vstup na 3 hodiny jsme měli v ceně Ötztal Card. Standardní cena byla € 16,50.

Turistické informační středisko se nachází v centru Unterlängenfeldu, nedaleko kruhového objezdu. Ve stejné části, u výjezdu z obce, je čerpací stanice ÖMV. Pošta je v části Oberlängenfeld. V bezprostřední blízkosti jsou dvě banky. U soutoku Fischbachu s Ötztaler Ache je sportovní centrum. Nachází se zde koupaliště, tenisové kurty, fotbalové hřiště a také kemp. Je to místo, kde se sbíhají cyklostezky, běžecké tratě a turistické trasy. Na druhé straně soutoku je Aqua Dome. Ve městě jsou tři větší nákupní střediska. V Öberlangenfeldu je to Spar Kratzer a M-preis, v Unterlängenfeldu je to Spar Zell. Minigolf je naproti střediska M-preis. V Hubenu je zábavní park pro děti Ötztaler Funpark. Nachází se zde mnoho hotelů, penzionů a privátů.

Fotogalerie: Appartmenthaus Holzknecht