SCHWARZSEE

Jezero v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2011 / Schwarzsee

První den jsme se rozhodli pro menší túru, abychom se aklimatizovali v novém prostředí. Naším cílem bylo Schwarzsee (2799 m) ležící mezi Schwarzseekogel (2931 m) a Rotkogel (2947 m). Z Längenfeldu jsme se přemístili do Söldenu, kde jsme zaparkovali na bezplatném parkovišti u lanovky Gaislachkogelbahn. Sölden se připravoval na velkou slávu. Týden zbýval do startu jubilejního 30. ročníku Ötztaler Radmarathon. Pro 4000 amatérských cyklistů byla připravena trasa dlouhá 238 km s převýšením 5500 m. Náročná trasa vedla přes čtyři alpské průsmyky: Kühtai (2020 m), Brenner (1370 m), Jaufenpaß (2090 m) a Timmelsjoch (2509 m). Ve městě se připravovala výzdoba a reklamní poutače sponzorů. Přítomnost Radmarathonu byla zřejmá na každém kroku.

Na pokladně lanovky jsme si vzali bezplatné informační materiály (panoramatické mapy, jízdní řády, průvodce po horských chatách atd.) a zakoupili jsme si Ötztal Card v její sedmidenní verzi. Dospělého stála € 67,00 a dítě € 33,00. K tomu jsme ještě zaplatili vratnou kauci € 2,00 za kartu. Tato karta nám umožnila strávit týden v údolí Ötztal bez jakéhokoliv omezení. Mohli jsme využívat lanovky, autobusové linky, pronajmout si horská kola, navštívit Aqua Dom, koupaliště, muzea, atd. Oproti standardním cenám se s ní dalo výrazně ušetřit. Karta existuje ještě v třídenní a desetidenní verzi. Zakoupit ji lze v informačních centrech a na pokladnách zapojených partnerů. Na túry jsme byli vybavení turistickou mapou Freytag & Berndt WK 251: Ötztal - Pitztal - Kaunertal - Wildspitze.

Rotkogel (2947 m)
Rotkogel (2947 m)
Schwarzsee
Schwarzsee
Hohe Geige a Silberschneide
Hohe Geige a Silberschneide
Stubaier Alpen
Stubaier Alpen

Probouzejícím se Söldenem jsme došli k dolní stanici lanovky Giggijochbahn ve výšce 1353 m. Tady jsme poprvé použili Ötztal Card. Standardní cena lanovky je € 13,50. Gondola nás vyvezla na Giggijoch do výšky 2284 m. Odtud jsme pokračovali náročným hodinovým výstupem k Rotkogelhütte (2666 m). Cestou jsme obdivovali pohled dolů na Sölden a Hochsölden a panorama Stubaier Alpen. Cestou jsme potkávali krávy a ovce. Před námi se tyčil Rotkogel a Rosskirpl (2942 m) a celé panorama vrcholů nad Hainbachkarfelder-Hainbachjoch (2727 m), Breitlehner (2795 m), Lange Wand (2876 m), Sölder Griesskogel (2914 m) a Kreuzkogel (2638 m). Došli jsme k Rotkogelhütte, kde se nám naskytl pohled na Schwarzseekogel, dolů do údolí Rettenbachtal a na Rettenbachgletscher.

Kapelle Maria Schnee
Kapelle Maria Schnee
Innere Schwarze Schneid (3367 m)
Innere Schwarze Schneid (3367 m)
Ovce
Ovce
Hochsölden
Hochsölden

Rotkogelhütte byla postavená na nejslunnějším místě oblasti Hochsölden-Giggijoch. Horská chata byla nově zrekonstruovaná v roce 2009 a nabízí typické tyrolské speciality. Je známá pro své krájené lívance. Nad chatou stojí kaple Maria Schnee, postavená v roce 1956 Hansem Fendersem. Od chaty jsme stoupali chodníčkem mezi Schwarzseekogel a Rotkogel, abychom se v závěru dostali malým sedýlkem ke Schwarzsee. Naskytla se nám úchvatná podívaná. Před námi bylo modré jezero, ve kterém se odrážel obraz okolních skal. Vlevo nad jezerem byl Schwarzkogel (3016 m) a uprostřed za skalní stěnou bylo vidět majestátný Hohe Geige (3395 m). Přímo nad námi se pak tyčil Rotkogel. Dlouho jsme se na tu nádheru nemohli vynadívat.

Zpět jsme se vydali stejnou cestou. Před sebou jsme měli pohledy, ke kterým jsme se museli při výstupu otáčet. Nádherný pohled byl na kapli a Rotkogelhütte s panoramatem Stubaier Alpen. Tentokrát jsme došli k dvojsedačkové lanovce Rotkogl Double Chair Lift ve výšce 2329 m. Opět jsme použili Ötztal Card. Standardní cena této lanovky je € 5,00. Nechali jsme se svézt dolů do výšky 2070 m, kde se nachází chata Sonnblick na Dudlec Alm. Tady jsme zjistili, že lanovka sice dál vede, ale nejezdí. Vyjeli jsme tedy zpět nahoru s přímým pohledem na Hainbachkarfelder a vrcholy nad ním a Giggijochbahn jsme sjeli zpět do Söldenu. Zbytek dne jsme strávili na koupališti Freischwimmbad v Längenfeldu. Vstup jsme měli v ceně Ötztal Card. Standardní cena je € 5,00.

Fotogalerie: Schwarzsee