OBŘÍ AKVÁRIUM

Akvárium v Hradci Králové

 /  / Reporáže z cest / Krkonoše 2007 / Obří akvárium

Obří akvárium je největším sladkovodním akváriem v České republice. Bylo založeno v roce 1998 jako první veřejné akvárium ve střední a východní Evropě. Jeho obsah je 130 tisíc litrů. Akvárium je 5 m dlouhé a 8 m široké. Výška hladiny je 4,8 m. Tunel je vytvořený z akrylátového skla o tloušce 6,5 cm. Obří akvárium představuje tropické ryby a rostliny Jižní a Střední Ameriky. Je jich tady více jak 40 druhů a více jak 500 kusů. Na prohlídku jsme čekali v Cafe Piraňa u akvária s dravými piraňami a u voliéry s papoušky. Potom jsme se přemístili do výstavní místnosti. Nacházela se zde unikátní sbírka lebek exotických ryb. Spatřit vypreparované lebky pražmana, halibuta atlantského, vidlatky, piraně červené, anténovce červenoocasého a dalších ryb byl pro nás silný zážitek.

Z výstavní místnosti jsme přešli na tropickou lávku a ocitli jsme se uprostřed deštného pralesa. Prohlíželi jsme si více jak 150 druhů orchidejí, bromelií, tillandsií a dalších tropických rostlin různých tvarů a barev. Občas nás zkropil tropický déšť a zrak zastřela mlha. V pralese bylo teplé tropické klima a vlhkost dosahovala až 90%. To jsou výborné podmínky pro gekony, malé ještěry s charakteristickými prsty s přísavnými ploškami a srostlými očními víčky, kteří tady ochraňují rostliny před parazity. Spolu s gekony pomáhá udržovat rovnováhu mikrosvěta i několik desítek druhů hmyzu, např. pavouků. Prošli jsme pralesem a sestoupili jsme na dno sladkovodní tropické tůně.

Lebka anténovce červenoocasého
Lebka anténovce červenoocasého
Deštný prales
Deštný prales
Krunýřovec trnitý
Krunýřovec trnitý
Piraňa červená
Piraňa červená

Nad námi byl impozantní akrylátový tunel, klenot zdejší expozice. Kolem nás se proháněly převážně ryby z čeledi vrubozubcovitých a krunýřovcovitých. Řada z nich se v akváriu úspěšně množí. Obdivovali jsme mohutné, až 25 cm dlouhé, přísavé krunýřovce trnité z Amazonie, býložravé druhy piraní rodu Colossoma Serrasalmidae dlouhé až 90 cm a vážící až 23 kg a přes metr dlouhé dravé arowany dvojvousé z Amazonie. Zaujala nás také žlutá ryba s výrazným tukovým hrbem na hlavě a s ploutvemi značně protaženými do špičky. Byl to všežravý kančík citrónový, původem ze střední Ameriky. Dosahuje až 30 cm a dožívá se věku 15 let.

Obří akvárium
Obří akvárium
Podvodní tunel
Podvodní tunel
Obří akvárium
Obří akvárium
Kančík citrónový
Kančík citrónový

Po prohlídce Obřího akvária jsme se vydali na cestu domů. Připojili jsme se na městský okruh a přesunuli jsme se na Brněnskou ulici, která nás vyvedla z Hradce Králové. Podél Orlické tabule jsme přes Holice dojeli do Vysokého Mýta a odtud přes Svitavskou pahorkatinu do Svitav. Ve Svitavách jsme se napojili na silnici č. 43, která nás dovedla přes Letovice do Brna. Za Brnem jsme najeli na dálnici D1, po které jsme se dostali domů.

Fotogalerie: Obří akvárium