KEPRNICKÁ HORNATINA 2

Severozápaní část Hrubého Jeseníku

 /  / Reporáže z cest / Jeseníky 2005 / Keprnická hornatina 2

Závěr dovolené v Jeseníkách jsme věnovali poznávání další části Keprnické hornatiny. Přes Hanušovice, Brannou a Ostružnou jsme dojeli do Ramzovského sedla (760 m). Sedačkovou lanovkou s přestupem na Černavě jsme vyjeli na Šerák [jízdenka]. Po žluté turistické značce jsme došli k Chatě Jiřího na Šeráku. Jízdu lanovkou a přechod k chatě jsme už absolvovali v roce 2004 během výletu na Keprník. Tentokrát jsme neměli v plánu pokračovat po hřebenovce na Keprník nebo sestoupit po modré turistické značce na Obří skály (1081 m), ale sestoupit po červené turistické značce do Ramzovského sedla.

Kolem zvoničky jsme po modré turistické značce došli k rozcestí Šerák. Odtud jsme po červené turistické značce sestoupili ke Koňské vyhlídce. Její název pochází už z počátku 20. století, kdy tudy koňská spřežení vyvážela na Chatu Jiřího na Šeráku po štěrkové stezce zásoby potravin a sudy s pivem. Chata byla takto zásobovaná ještě po druhé světové válce až do výstavby lanovky. V místě vyhlídky je stezka rozšířena skalním výhozem. Koně si tak mohly odpočinout. Nám se naskytl nádherný výhled na Keprník (1423 m), Vozku (1377 m), Černou stráň (1237 m) a Troják (1044 m). Pod námi bylo hluboké údolí Klepáčského potoka. Pokračovali jsme dál po červené turistické značce k mezistanici lanovky. Tady se nám naskytl další výhled, tentokrát na Rychlebské hory.

Chata Jiřího na Šeráku
Chata Jiřího na Šeráku
Zvonička u chaty
Zvonička u chaty
Rychlebské hory
Rychlebské hory
Priessnitzovo sanatorium
Priessnitzovo sanatorium

Sešli jsme k rozcestí Nad Dobrou vodou a odtud k Dobré vodě. Stála tady lesní kaplička a pod ní studánka s dobrou a léčivou vodou. Potom už jsme sešli na Ramzovské sedlo, odkud jsme odjeli do Lázní Jeseník. Prošli jsme se po lázních až k Priessnitzovu sanatoriu, zakoupili jsme si lázeňské oplatky a odjeli zpět do Žlebu, kde jsme se připravovali na cestu domů, kam jsme se vrátili následující den přes Hanušovice, Šumperk, Uničov, Litovel, Olomouc, Prostějov a Vyškov.

Fotogalerie: Šerák