ŽLEB

Vesnice pod Králickým Sněžníkem

 /  / Reporáže z cest / Jeseníky 2005 / Žleb

Nejvyšší moravské pohoří Jeseníky jsme se rozhodli navštívit i v roce 2005. Během dovolené Jeseníky 2004 jsme pohoří poznali z pohledu jeho největších turistických lákadel, letos jsme se rozhodli projít celou hřebenovku jižní části Jeseníků - Pradědské hornatiny - mezi Červenohorským sedlem a sedlem Skřítek. Ubytovali jsme se stejně jako loni v chatě ve vesnici Žleb nedaleko Hanušovic. V sobotu 2. července jsme se vydali stejnou cestou jako loni přes Vyškov, Prostějov, Olomouc, Litovel, Uničov a Šumperk do Hanušovic. Tady jsme si u paní správcové vyzvedli klíče od chaty a kolem Žlebských vodopádů jsme dojeli do Žlebu.

Žleb se rozkládá v úzkém údolí na úpatí Králického Sněžníku, jižně od Starého Města, pod vrcholy Křížový kopec (690 m) na severovýchodě a Ptáčník (646 m) na jihovýchodě. Vesnice se dříve jmenovala Valteřice, německy Waltersdorf. Založena byla pravděpodobně kolem roku 1280. První písemná zmínka o Valteřicích je z roku 1325, kdy Johann von Westerhube daroval místo klášteru Kamenec. Brzy byly Valteřice opět odkoupeny a začleněny do kolštejnského panství. V roce 1432 byla vesnice Husity zničena a vylidněna. Obnoveny byly Valteřice v 16. století. Znovu utrpěly za třicetileté války, ze které se vzpamatovávaly od druhé poloviny 17. století. V té době, v roce 1654, měly Valteřice 17 domů, o téměř 300 let později, v roce 1939, to bylo 72 domů. V současné době stojí ve vesnici kolem 15. domů. Současný název Žleb získala vesnice v roce 1949. Od roku 1964 byla součástí Velkých Žibřidovic a od roku 1976 je součástí Hanušovic.

Chata ve Žlebu
Chata ve Žlebu
Žleb
Žleb
Kaple Navštívení Panny Marie
Kaple Navštívení Panny Marie
Louky nad Žlebem
Louky nad Žlebem

Chata stála na začátku vesnice, hned za kaplí Navštívení Panny Marie. Stejně jako loni v ní byly ubytované celkem tři rodiny. Tentokrát jsme bydleli v podkroví, kde jsme měli k dispozici pokoj. Na patře byla toaleta, v přízemi sociální zařízení. V přízemí byla také velká společenská místnost s televizí, jídelna a vybavená kuchyně. Předsíň za vchodem jsme využívali ke hraní stolního tenisu. Před chatou bylo ohniště, kde jsme si mohli opékat špekáčky. Ubytování to bylo skromné, ale pro přespání a stravování dostačující. Zásoby na vaření jsme si dovezli s sebou, doplňovali jsme je nákupem v prodejně v Hanušovicích. Po ubytování a pozdním obědu jsme se před třetí hodinou odpolední vypravili na Horu Matky Boží, kde začal náš první výlet.