Úvod / Reportáže / Gargano 2008

PĚŠKY PRALESEM  

Foresta Umbra v našich vzpomínkách a fotografiích 

Nádherný prales Foresta Umbra uprostřed Gargana nás ohromil už několikrát. V roce 2003 jsme poznávali jeho krásy poprvé, v roce 2007 podruhé. Letos jsme ho prozkoumali ze střechy džípu a vypravili jsme se tam také pěšky a to ke třetí, nejmenší rezervaci, Riserva Pavari. Tato rezervace vznikla v rámci výzkumu, který založil v roce 1952 Aldo Pavari, ředitel Stazione Sperimentale di Selvicoltura ve Florencii. Nechal vytvořit po celé Itálii 24 pokusných parcel o velikosti 2 až 6 ha. Mnohé z nich už zanikly, Riserva Pavari (zřízena v roce 1954) ve Foresta Umbra o rozloze přibližně 5 ha zůstala zachována. Vědci tady studovali čtyřicetiletý vývoj a růst obřích stromů včetně buků, ale také jiných druhů, jako jsou například prastaré tisy. [Turistická mapa]

K Villaggio Umbra, turistickému středisku v pralese, jsme dojeli z Mattinaty přes Monte Sant´ Angelo. Zaparkovali jsme na lesním parkovišti s pic-nic pláckem v blízkosti restaurace. Odtud jsme se vydali nejdříve po silnici směrem na Vieste a od první serpentiny jsme pokračovali po žlutě značené cestě Regresso - Valle del Tesoro do nitra pralesa. Pohádkovým lesem s mnoha prapodivnými stromy různých tvarů a obřích velikostí jsme došli k Parcella di Bosco Naturale Pavari. Ta byla oplocena, ale i tak se nám naskytlo mnoho pěkných pohledů do původního lesního systému. U cesty jsme narazili na velký přístřešek, vybudovaný zřejmě pro zvěř. Pokračovali jsme dále po hřebínku, až jsme došli k odbočce, která nás nasměrovala ke Grava di Monte Ceraso.

Pěšinka nás vedla dolů k Valle del Tesoro. Přibližně v půli cesty byla krasová proláklina Grava di Monte Ceraso. Těchto je v pralese Foresta Umbra několik. Sestoupili jsme až do Valle del Tesoro, kde jsme na pic-nic plácku posvačili. Po silnici jsme vystoupili zpět do výchozího bodu naší výpravy. Odtud už to bylo kousek k Laghetto d´Umbra, ke kterému vedla cesta lemovaná stánky prodejců s různými produkty, výrobky a suvenýry této oblasti. Domů jsme si odtud odváželi kokosový likér, med od místních včel a několik pomazánek z oliv a chilli. Nejvíce času jsme strávili u stánku pana Matteo Maccarone z Carpina, který se zabývá výrobou medu. Seznámili jsme se s historií medu a ochutnali mnoho druhů - např. pomerančový, eukalyptový, kaštanový, tymiánový, tisíce květin aj.

Sešli jsme dolů k Laghetto d´Umbra. Tento rybník leží v samém srdci pralesa Foresta Umbra. Je domovem mnoha ryb a vodních želv. V zimě tento rybník zamrzá a je možné na něm i bruslit. Alena si vyzkoušela lov kaprů holou rukou, jak se to naučila od Gianniho při naší výpravě džípem. Podařilo se. A protože bylo pěkné počasí, měli jsme také možnost sledovat vodní želvy, které se vyhřívaly na sluníčku u hladiny. Rybník jsme si celý obešli a prohlédli všechna zákoutí a varianty jeho břehů. Do Mattinaty jsme se vrátili přes Monte Sant´ Angelo. Při sjíždění serpentinami k Mattinatě nás zaujal domorodec s koněm. Na něm měl naložený veškerý náklad včetně psa. Zbytek slunečného dne jsme strávili na pláži relaxací a mořskými radovánkami.



- Potřetí na Gargano - Kemp Riccio - Mattinata a okolí - Abbazia Pulsano - Monte Sant´ Angelo - Monte Calvo -
- Džípem pralesem - Pěšky pralesem - Akvapark Ippocampo - Domů - Fotogalerie - Otázky a odpovědi -
- Vyhledejte si svoji dovolenou na Garganu -