KEMP RICCIO

Kemp na Garganu

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2008 / Kemp Riccio

Hned za tunelem a za mimoúrovňovou křižovatkou, která následovala, jsme sjeli ze silnice vedoucí do Vieste vnitrozemím a tou jsme podjeli Mattinatu. Minuli jsme čerpací stanici a na křižovatce jsme odbočili doprava směr Vieste po pobřežní silnici. Minuli jsme další čerpací stanici a dojeli jsme ke hřbitovu. Tady se silnice stáčela doleva. Hned za zatáčkou jsme odbočili doprava a kolem hřbitova jsme pokračovali dolů olivovým hájem k moři. Po chvíli jsme dojeli k další křižovatce, kde jsme odbočili doleva. Silnice nás zavedla mezi rezidence. Na další křižovatce s ostrůvkem jsme odbočili doleva a mezi zdmi rezidencí jsme dojeli k poslední křižovatce na trase, kde jsme odbočili doprava. To už jsme jeli kolem plotu kempu Riccio, na jehož konci byla brána, kterou jsme projeli na parkoviště.

Cedule se šipkou a nápisem Reception nás přivedla až ke kanceláři delegátky. Ta se zrovna chystala vypravit výlet, tak jsme museli asi půl hodinky počkat. Využili jsme toho k prohlídce kempu a k návštěvě pláže. Po návratu nás delegátka hned ubytovala ve stanu. Stan byl už starší, nádobí a další vybavení jsme obdrželi nové. Bohužel plynová bomba nám vydržela jen na první oběd. Nahlásili jsme to personálu a čekali jsme dlouhé tři dny, než se tento problém vyřešil. Po tu dobu jsme museli vařit ve společné kuchyňce, i když jsme měli vařič objednaný a zaplacený už v ČR. Různé výmluvy, sliby a každý den jiná verze řešení. Nakonec jsme se obrátili přímo na delegátku a druhý den jsme vařič měli. Během pobytu jsme se několikrát přesvědčili, že nemá význam cokoli řešit přes personál.

Vchod do kempu Riccio
Vchod do kempu Riccio
Cesta mezi stany
Cesta mezi stany
Kuchyňský kout ve stanu
Kuchyňský kout ve stanu
Ložnice ve stanu
Ložnice ve stanu

Kemp Riccio se nachází v rozlehlé rovině La Piana, pod Mattinatou, v blízkosti moře. Převážnou část ubytovací kapacity tvoří čtyřlůžkové stany, které mají dvě ložnice, předsíňku s lednicí a další zastřešený prostor se zahradním nábytkem, tvořící stůl a čtyři židle. Dále je možné se ubytovat v chatkách a karavanech. Od roku 2009 budou k dispozici apartmány a bungalovy. V centrální části kempu se nachází společenský prostor - pergola. Konají se tady diskotéky a přes den je zde možné sledovat TV a video. Součástí tohoto prostoru je bar a z druhé strany kancelář delegátky a výdejna jídla. Další budovu tvoří sociální zařízení - samostatné sprchy, wc, několik řad umyvadel. V této budově je i kuchyňka s několika vařiči a umývárna nádobí. Na rozdíl od loňského roku, byly letos sociálky špatně udržované.

Stan po větrném poryvu
xxStan po větrném poryvu
Olivovníky
Olivovníky
Pergola
Pergola
Posezení u baru
Posezení u baru

Součástí kempu je hřiště pro plážový volejbal, které je za poplatek. Hned vedle je další prostornější hřiště. Je celé vybetonované a volně přístupné. Je možné tady hrát fotbal, badminton apod. My jsme na něm trénovali baseball. V budoucnu by měl být v kempu vybudovaný bazén. V sousedství pergoly je dětský koutek. Pro děti jsou tady k dispozici skluzavky pro ty nejmenší, lanovka a trampolína. Trampolína je jen pro majitele klubové karty. Ta je další novinkou. Za cenu € 10,00 mimo sezónu a € 20,00 v sezóně nabízí množství slev - bar, výlety, půjčovné, plážový servis atd. My jsme si tuto kartu nekoupili, protože jsme měli vlastní program, který se se slevami pro majitele karty nepotkal. Pro někoho však může být při cenách, jaké jsou v kempu standardně nastaveny, výrazným zdrojem úspor.

Polopenze, kterou jsme měli v loňském roce zdarma, jsme si letos zakoupili s 50% slevou. Všude možně je toto stravování kritizováno. I přímo na místě jsme se setkali s řadou záporných ohlasů. Pokud se na to člověk podíval s trochou soudnosti a zvážil cenu, kterou za toto stravování zaplatil, zemi, ve které se stravoval a typ ubytování, které zvolil, pak toto stravování bylo na dobré úrovni. My jsme byli naprosto spokojeni. Porce byly dostatečné a ve vyhovující kvalitě (jídelníček). Strava se vyzvedávala u okýnka a konzumovala se u stanu. K tomuto stravování bylo možné doobjednat každý den oběd. Stejně tak i každý den objednat pečivo. Nápoje a další drobnosti prodávali u baru (ceník). Platit se dalo jak v Kč, tak v €.

Sprchy
Sprchy
Hřiště na plážový volejbal
Hřiště na plážový volejbal
Dětské hřiště
Dětské hřiště
Rozpis výletů
Rozpis výletů

Kousek od kempu, přibližně 50 m od vstupní brány, byla pláž. Několik kilometrů dlouhá pláž byla ohraničená z jižní strany výběžkem Monte Saraceno, na druhé straně turistickým přístavem. Pláž v Mattinatě je kamenná. Vhodné je používat obuv do vody. Směrem od přístavu jsou kameny hrubé, postupně se zjemňují a u poslední pláže pod Monte Saraceno jsou drobné oblázky. U jednotlivých pláží jsou k dispozici bary a pizzérie, u některých je možné si zapůjčit šlapadla a zaplatit plážový servis. Slunečníky je možné si zapůjčit i v kempu Riccio. Jednou se nám stalo, že ke břehu doplavaly velké bílé medúzy, jejichž popálení bylo nepříjemné, ale nijak nebezpečné. Místní obyvatelé si tělo preventivně potírali lístky rostliny, která rostla u pláže. Prý to medúzy odpuzuje a i po popálení působí hojivě.

Možnosti stravování a nakupování nejsou v okolí kempu Riccio příliš velké. Kromě barů a pizzérií na pláži je nejbližší restaurace v hotelu La Rotonda u pláže naproti kempu Riccio nebo restaurace s pizzérií Tio Pepe na Via Mare. Nejbližší obchůdek je v kempu sousedícím přes silnici s kempem Riccio, větší obchod je pak až na silnici vedoucí do Vieste. Nejkratší cesta k tomuto obchodu vede kolem restaurace Tio Pepe. Další obchody jsou až ve 2 km vzdálené Mattinatě. Na krajích hlavní třídy Corso Matino bývají stánky s různými suvenýry a každý čtvrtek na jejím jižním konci v dopoledních hodinách místní trh. Obrovský trh bývá každou středu v Manfredonii. Na tento jezdí z kempu Riccio autobus v rámci fakultativního výletu.

Pojízdná prodejna ovoce a zeleniny
Pojízdná prodejna ovoce a zeleniny
Výdej večeře
Výdej večeře
Cikáda na olivovníku
Cikáda na olivovníku
Cikáda na olivovníku
Cikáda na olivovníku

Výletů bylo z kempu Riccio pořádaných hodně. Ne všechny se však uskutečnily. Nejčastějším důvodem byl malý zájem, jednou dokonce porucha autobusu. Aktuální seznam výletů včetně ceny a možností přihlášení visel vždy vedle kanceláře delegátky. Bylo možné se zúčastnit výletů do Vieste (celodenní a podvečerní), do Monte Sant' Angelo (podvečerní), na trhy v Manfredonii (dopolední) na Vesuv a do Pompejí (celodenní), motorovou lodí kolem pobřeží a do jeskyní (dopolední), na ostrov Capri (celodenní) a do ZOO Safari (celodenní). V roce 2009 se budou nově pořádat výlety do Říma a do Aquaparku Ippocampo. Cena se pohybovala od € 6,00 do € 30,00, podle rozsahu a vzdálenosti. Výletů jsme se nezúčastňovali, protože jsme měli vlastní program.

V kempu Riccio jsme našli to, co jsme očekávali. Poskytované služby odpovídaly uhrazené ceně. Oproti roku 2007 jsme však byli nemile překvapeni zanedbanými sociálkami. Údajně jim ze dne na den odešel údržbář, který se staral o technický stav kempu. Tomu také odpovídal stav sociálek. Nečistota ve sprchách a v úmývárkách však není záležitostí údržbáře, ale personálu. Stejně tak kvalita některých stanů je už nevyhovující. Navíc nebyly kvalitně ukotveny, takže při větším poryvu větru jimi prošel veškerý prach a některé dokonce spadly. Personál to nechávalo chladným. Po několika urgencích si většina rekreantů stany ukotvila sama, pokud bylo čím. Mile nás překvapilo to, že jsme potkali několik našich čtenářů, kteří se pro kemp rozhodli po přečtení naší reportáže Gargano 2007.

Fotogalerie: Kemp Riccio