PRAMEN LABE

Pramen řeky v Krkonoších

 /  / Reporáže z cest / Krkonoše 2011 / Pramen Labe

Po dvou propršených dnech se počasí konečně zlepšilo a my jsme mohli vyrazit na první vysokohorskou túru. Od Horského hotelu Kubát jsme přejeli k hotelu Zlatá vyhlídka, opustili jsme Benecko a nad Bártovou roklí jsme sjeli do sedla Křížovky (722 m). Tady jsme se napojili na silnici vedoucí z Jilemnice Krkonošským podhůří do Vrchlabí. V Hořejším Vrchlabí jsme po mostě přejeli Labe a připojili se na silnici č. 295. Ta nás přes Herlíkovice a Labskou soutěsku dovedla do Labské, Bedřichova a následně do Špinlerova Mlýna. Zaparkovali jsme na parkovišti u Lanové dráhy Medvědín. Celodenní parkování nás vyšlo na 150,-Kč (lístek). Platilo se při výjezdu. Na pokladně jsme si zakoupili jízdenky. Základní jednosměrná nahoru na Medvědín nás přišla na 90,-Kč. Potom už stačilo se posadit na sedačkovou lanovku a vychutnávat si cestu nad Českým návrším.

Čtyřsedačková lanovka byla uvedená do provozu v roce 1994. Je dlouhá 1910 m a překonává výškový rozdíl 490 m. Medvědín (1235 m) je vrchol v závěru Západního Českého hřbetu, který se táhne od Harrachova po Špindlerův Mlýn. Je významným lyžařským střediskem se skiareálem, který tvoří sjezdovky tří obtížností. Na Medvědíně jsme se napojili na Bucharovu cestu vedoucí z Jilemnice přes Benecko, Horní Mísečky, Vrbatovu boudu a Labskou boudu k Prameni Labe. Čast této trasy jsme prošli při včerejším výstupu na Žalý. Po červené turistické značce jsme došli ke Svinským loužím. V tomto sedle se nacházejí rašeliniště a rašelinná jezírka, přes která vede dřevěný chodník. Po Bucharově cestě jsme pokračovali k Šmídově vyhlídce nad Strmou strání. Viděli jsme dolů do Labského dolu, dohlédli jsme k Davidovým boudám a k blízkému Medvědínu.

Svinské louže (1212 m)
Svinské louže (1212 m)
Krkonošské podhůří
Krkonošské podhůří
Vrbatova bouda
Vrbatova bouda
Pančavský vodopád
Pančavský vodopád

Bucharova cesta se napojila na Masarykovu horskou silnici, která nám nabídla výhledy na Krkonošské podhůří, Zlaté návrší (1411 m) nad námi a Kotel (1435 m) před námi. Masarykova horská silnice nás dovedla k Vrbatově boudě. Byla pojmenovaná po Václavovi Vrbatovi, který v roce 1913 umrzl při pokusu o záchranu Bohumila Hanče během mezinárodního lyžařského běžeckého závodu na 50 km. V roce 1925 byla nad Vrbatovou boudou na Vrbatově návrší (1412 m) postavená Mohyla Vrbaty a Hanče. Kolem Lehkého objektu vzoru 37 nad Harrachovou jámou jsme došli na Hančovu louku a k Hančově pomníku. Za ním se už rozkládala Pančavská louka, jejíž součástí je nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších. V něm pramení potok Pančava. Došli jsme k hraně ledovcového údolí, přes kterou se právě Pančava přelévá a vytváří několikastupňový, 148 m vysoký, Pančavský vodopád.

Labská bouda
Labská bouda
Erby měst na Labi
Erby měst na Labi
Martinova bouda
Martinova bouda
Medvědí bouda
Medvědí bouda

Z nedaleké Ambrožovy vyhlídky se nám naskytly pohledy do Labského dolu na meandry Labe. Došli jsme k Labské boudě. Už v roce 1830 tady stála budka, ve které podnikavá žena prodávala kozí sýr, mléko a kořalku. V roce 1879 ji nechal přestavět a následně rozšiřovat hrabě Harrach. Stávající stavba pochází z roku 1975. Z Labské boudy to bylo už jen kousek k Prameni Labe (1380 m). Na kamenné stěně bylo 28 erbů významných měst, kterými Labe protéká. Vlastní pramen Labe se nachází o několik výškových metrů výš na Labské louce. U rozcestníku byla skruž s přítokem a odtokem vody. Po krátkém odpočinku jsme sešli zpět k Labské boudě a následně po zelené turistické značce jsme pokračovali pod Vysokou plání a nad Labskou roklí k Martinově jámě s Martinovou boudou. Pod sebou jsme měli první dva doly tzv. Sedmidolí - Pudlavský důl s Pudlavou a Martinův důl s Dvorským potokem.

Došli jsme k Martinově boudě, tzv. Martinovce. Enklávu Martinových bud založili už kolem roku 1642 uprchlíci před třicetiletou válkou. Rané dětství tady strávila Martina Navrátilová, která má po názvu boudy křestní jméno. Otevřely se i vzdálenější výhledy. Uviděli jsme i Luční horu (1555 m). Po malé přestávce jsme sešli mezi Martinovým a Medvědím dolem k Medvědí boudě, která vznikla na počátku 19. století. Odtud jsme pokračovali Medvědím dolem po asfaltce až k soutoku Labe s Bílým Labem u Dívčí lávky. Po modré turistické značce jsme došli kolem Labe do Špindlerova Mlýna a následně k parkovišti u Lanové dráhy Medvědín. Stejnou cestou, jakou jsme přijeli, jsme se vrátili zpět do Benecka na večeři v Horském hotelu Kubát. Zbytek dne jsme opět strávili hraním stolního tenisu.

Fotogalerie: Pramen Labe