ŽALÝ

Vrchol v Krkonoších

 /  / Reporáže z cest / Krkonoše 2011 / Žalý

První den našeho pobytu v Krkonoších propršelo, proto jsme si udělali výlet do Bozkovských dolomitových jeskyní a do Jilemnice. Druhý den to nevydapadalo o moc lépe, proto jsme se dopoledne vypravili z Benecka do Vrchlabí. Po obědě se počasí trochu umoudřilo. Sice mrholilo a byla mírná mlha, přesto jsme se rozhodli si udělat malou procházku na Žalský hřbet. Ten je součástí Krkonošské rozsochy. Od Českého hřbetu ho na severu odděluje sedlo v oblasti Horních Míseček, na jihu sedlo Křížovky. Od Studenecké pahorkatiny a Vlčího hřbetu ho na západě odděluje údolí Jizerky, od Černohorské hornatiny na východě údolí Labe. Nejvyšším vrcholem je Mechovinec (1081 m), dalšími významnými vrcholy jsou Šeřín (1027 m), Janský vrch (925 m), Zadní Žalý (1036 m) a Přední Žalý (1019 m).

Od Horského hotelu Kubát jsme přešli po červené turistické značce k hotelu Zlatá vyhlídka, který nechal postavit už hrabě Harrach. Po Bucharově cestě jsme začali stoupat úbočím Žalého až ke stejnojmennému rozcestníku ve výšce 925 m, kam vede ze sedla Křížovky (722 m) žlutá turistická značka. My jsme pokračovali po Bucharově cestě až k rozcestí Žalý. Tady jsme opustili Bucharovu cestu a po žluté turistické značce jsme vystoupali k rozhledně na vrcholu Přední Žalý. Vedle rozhledny stála Horská bouda Žalý. Původně zde stál roubený dřevěný hostinec, který nechal v roce 1890 postavit hrabě Harrach. Rozhledna byla postavená v roce 1892. Původní kamenná rozhledna tady stojí dodnes. Hostinec na přelomu 19. a 20. století shořel. Byl nahrazený dřevěnou stavbou, která byla v době okupace zničená. Současná horská bouda Žalý byla postavená v roce 2008.

Rozhledna Přední Žalý
Rozhledna Přední Žalý
Les pod Zadním Žalým
Les pod Zadním Žalým
Rovinka
Rovinka
Stezka pod Janským vrchem
Stezka pod Janským vrchem

Vzhledem ke špatné viditelnosti jsme na rozhlednu s 89 schody a vysokou 18 m nevystoupali. Vrátili jsme se zpět na Bucharovu cestu a po Žalském hřbetu jsme pokračovali dál na sever. Míjeli jsme Zadní Žalý, v jehož okolí v zimě přebývá tetřívek obecný. Přešli jsme Janský vrch a obdivovali jsme náprstník červený, který v jeho okolí hojně rostl. Došli jsme až do sedla Rovinka (851 m). Pod sedlem pramení přítok Jizerky Hamerský potok, který pokračuje západním směrem, a přítok Labe Sachrův ručej, který pokračuje východním směrem. U rozcestí pod sedlem stál turistický přístřešek, do kterého jsme se ukryli před mrholením a posvačili jsme. Společnost nám dělala kočka domácí, která měla stejný nápad jako my. Naproti turistického přístřešku stálo přes cestu Občerstvení Rovinka, které ale vzhledem k počasí bylo zavřené.

V sedle Rovinka jsme opustili Bucharovu cestu a po zelené turistické značce jsme se vydali zpět do Benecka po úbočí Janského vrchu. Nádherná stezka byla lemovaná mechorosty a mechem porostlými stromy. Došli jsme až k hájence v Benecku na hranici Krkonošského národního parku. Kolem Apartmánového domu Bellevue jsme došli k horské silnici, která nás dovedla k Horskému hotelu Kubát. Po náročném dni jsme už jen hráli stolní tenis, povečeřeli jsme a odpočívali před zítřejším výletem k Prameni Labe. Počasí už začalo naznačovat, že nás pustí do nejvyšších krkonošských horských partií.

Fotogalerie: Žalý