ŠVÝCARSKO 2019

Švýcarsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Švýcarsko 2019

V oblouku centrálních Alp, mezi Bodamským a Ženevským jezerem, leží Švýcarsko. Je věhlasné svým bankovnictvím, hodinkami a čokoládou. Už ve čtvrtém století př. n.l. se na jeho území usadily keltské kmeny Rétů a Helvétů, později Germáni. Oblast Švýcarska byla součástí říše Římské a Franské. V roce 1291 uzavřely tři kantony pakt o vzájemné pomoci. Postupně přibývaly další a formovaly se jako Stará švýcarská konfederace. Po Velké francouzské revoluci zabrali území Francouzi, kteří nastolili Helvétskou republiku. Švýcarsko bylo obnoveno po pádu Napoleona. Na Vídeňském kongresu v roce 1815 byla ustavena věčná neutralita státu. Švýcarsko se dělí na 26 autonomních kantonů. 57% území tvoří Alpy. Nejvyšším vrcholem je Dufourspitze (4634 m). Hlavním městem je Bern, oficiální měnou Švýcarský frank a úředními jazyky němčina, francouzština, italština a rétorománština. Pokud je Švýcarsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.01.2019, 21:31.
Rád bych se zeptal na cestu ze švýcarského Corseaux do italského Turína. Je nutné užít tunel Bourg Saint-Pierre? Je levnější jet po E82 přes Gondo? Jde o cestu v polovině dubna. Je alternativa lepší? Předem děkuji. Pavel.

Ano, je to nutné. Přes hory se v této lokalitě jinak nedostanete. Mýtné za průjezd tunelem Grand-Saint-Bernard je pro osobní automobil € 26,90. Pokud pojedete po Vámi uvedené objízdné trase, ušetříte za průjezd tímto tunelem a dalších přibližně € 25,00 na mýtném v Itálii. Počítejte však s tím, že se jedná o horský přejezd a v polovině dubna je třeba počítat s výkyvy počasí. Simplonpass (2005 m) bývá v zimě pro osobní automobily otevřený, často ale se sněhovou pokrývkou. V zimních měsících je povinné zimní vybavení, Povinnost sněhových řetězů je řešena podle okolností, stejně tak případné uzavření průsmyku.