RUDICKÉ PROPADÁNÍ

místo, kde se ztrácí Rudický potok

 /  / Tipy na výlety / Česko / Jihomoravský kraj / Rudické propadání

Poloha: Česko, Jihomoravský kraj, okres Blansko [mapa]
Zajímavá místa v okolí: Blansko, Josefovské údolí, Kateřinská jeskyně, Křtiny, Macocha, Punkevní jeskyně, Rakovecké údolí.
Odkazy: Rudice

V místě Rudického propadání se Jedovnický potok ztrácí z povrchu do podzemí. Voda padá přes několik stupňů do hloubky 86 m. V Hugonově dómu se spád toku zmírňuje a voda protéká horizontálními chodbami pod Rudickou plošinou v hloubce asi 200 m. Potok protéká rozlehlými chodbami, velkými dómy s krápníkovou výzdobou a na několika místech se noří pod skalní stěny do sifonů. Na horizontální chodby vážou vertikální komíny, které patří k nejvyšším v Moravském krasu. Nejhlubší z nich - Rudická propast - je dnes se svými 153 metry nejhlubší propastí v České republice, viz. řez. Do podzemního Jedovnického potoka se vlévá několik přítoků. jedním z nich je Tipeček, který využívá obec Rudice jako zdroj pitné vody. Jedovnický potok vyúsťuje na povrch u jeskyně Býčí skála v Josefovském údolí. Rudické propadání patří k největším ponorům v České republice. Bylo prozkoumáno v roce 1985, kdy potápěči proplavali sifony od Býčí skály do koncových partií. Došlo tak k propojení dvou samostatných jeskyní. Tento systém chodeb dlouhý 12 km je druhým nejdelším v České republice.

Rudice
Rudice
Větrný mlýn
Větrný mlýn
Chráněné území
Chráněné území
Skalní útvar
Skalní útvar
Sestup k propadání
Sestup k propadání
Rudické propadání
Rudické propadání
Rudické propadání
Rudické propadání
Jedovnický potok
Jedovnický potok

Tip na výlet: Projděte si naučnou stezku Jedovnické rybníky - Rudické propadání. Stezka je dlouhá 7 km a má 13 informačních tabulí. Její začátek je v Jedovnicích na náměstí a provede Vás krasovým údolím Jedovnického potoka zakončeným Rudickým propadáním a kolem rybníků Olšovec a Budkovan.