BLANSKO

vstupní brána do Moravského krasu

 /  / Tipy na výlety / Česko / Jihomoravský kraj / Blansko

Poloha: [mapa] Česko, Jihomoravský kraj, okres Blansko.
Zajímavá místa v okolí: Josefské údolí, Kateřinská jeskyně, Macocha, Podvrší, Punkevní jeskyně, Rudické propadání, Zámek Rájec - Jestřebí.
Související:

Staré Blansko vzniklo původně jako osada na pravém břehu Svitavy, podél níž procházela významná obchodní cesta z Podunají do Čech. První písemná zmínka pochází z roku 1136. Od konce 14. století se objevují zprávy o tzv. manském dvoře na levém břehu Svitavy, kolem kterého postupně vyrůstala osada Nové Blansko. Obě části se samostatně vyvíjely až do roku 1526. V roce 1580 bylo Blansko povýšeno na městys. V poslední třetině 16. století se Blansko dostalo do držení rodu Žalkovských ze Žalkovic a v roce 1580 bylo povýšeno na městečko. Jan Žalkovský nechal na přelomu 16. a 17. století přestavět původní gotickou tvrz na renesanční zámek. Od konce 17. století vlastnili Blansko Gellhornové, kteří založili tradici železářské výroby. V roce 1766 koupili panství Salm-Reifferscheidtové. Salmové vlastnili blanenské panství až do roku 1945. Koncem 40. let 19. století se stalo Blansko centrem soudního okresu. V roce 1905 bylo Blansko povýšeno na město dekretem císaře Františka Josefa I. a v roce 1949 se stalo Blansko okresním městem. Blansko je vstupní branou do Moravského krasu. Nejvýznamnějšími památkami jsou zámek, dřevěný kostelík, kostel sv. Martina, Klamova huť, zámeček a radnice.

Zámek Blansko
Zámek Blansko
Zámecký štít
Zámecký štít
Nádvoří
Nádvoří
Jezírko v zámecké zahradě
Jezírko v zámecké zahradě
Radnice
Radnice
Vyhlídka U Lavečky
Vyhlídka U Lavečky
Říčka Palava
Říčka Palava
Kouplaiště Palava
Koupaliště Palava

Tip na výlet: Z vlakové stanice Blansko jděte po zelené značce k okraji obce Žižlavice. Odtud pokračujte k vyhlídce U Lavečky, kde můžete posedět a pokochat se pohledem do Punkevního údolí s řekou Punkvou a Jakubovým jezírkem. Pokračujte dále po zelené značce okrajovou částí Moravského krasu do Těchova. Odtud Vás žlutá značka zavede do Obůrky. Po modré pokračujte kaňonem vytvořeným říčkou Palava ke stejnojmennému koupališti. Modrá značka Vás zavede až k vlakové stanici Blansko - Město.