PODVRŠÍ

kopec a rozhledna v Moravském krasu

 /  / Tipy na výlety / Česko / Jihomoravský kraj / Podvrší

Poloha: [mapa] Česko, Jihomoravský kraj, okres Blansko.
Zajímavá místa v okolí: Blansko, Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Macocha, Rudické propadání, Punkevní jeskyně, Sloupsko - šošůvské jeskyně.
Související:

Kopec Podvrší (590 m.n.m.) získal svůj název pravděpodobně podle zaniklé osady Vrchov, která se podle historických pramenů nacházela při cestě z Veselice na Obůrku, přibližně 300 m od kopce. Už v minulosti zde stála rozhledna, která byla vybavena žebříky umožňujícími výstup do výšky cca 21 m. Odstraněna byla v roce 1947. Současná moderní telekomunikační věž vysoká 48,85 m byla uvedena do provozu v srpnu roku 2001. Ve výšce 31 m je umístěn zastřešený vyhlídkový ochoz. K němu vede ve šroubovici schodiště o 168 schodech. Z ochozu se naskýtá výhled na celé území CHKO Moravský kras, od Helišovy skály na SV po hády na JZ, a ze vzdálenějších míst mimo jiné např. na chladící věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52 km na JZ, dále Pálavské kopce u Mikulova ve vzdálenosti 57 km na JV, na SV nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny kopec Skalky, na JZ pohoří Českomoravské vysočiny, na JZ podstatnou část Boskovské brázdy atd. Z rozhledny jsou viditelné i tři další rozhledny a to na jihu Babí lom u Lelekovic, na západě Milenka u Rudky a rozhledna u obce Kozárov.

Rozhledna Podvrší
Rozhledna Podvrší
Pohled z Veselice
Pohled z Veselice
Schodiště a vyhlídkový ochoz
Schodiště a vyhlídkový ochoz
Pohled z rozhledny
Pohled z rozhledny
Veselice
Veselice
Kojál
Kojál
Rozcestí Horničky
Rozcestí Horničky
Rybník u bývalé vsi Podolí
Rybník u bývalé vsi Podolí

Tip na výlet: Z Veselice jděte po modré značce k rozhledně Podvrší. Po zdolání rozhledny pokračujte po modré do Obůrky a dále kolem potůčku Palava ke stejnojmennému přírodnímu koupališti v Blansku. U rozcestníku zahněte doprava a sejděte po neznačené cestě k dalšímu rozcestí Sloupečník. Odtud už po zelené pokračujte přes Horničky a Tisy k bývalé vsi Podolí. Zahněte doprava a po cyklostezce se dostanete zpět do Veselice.