DOMÁCÍ ZABÍJAČKA

vše o domácí zabíjačce

 /  / Recepty / Domácí zabíjačka

K výrobě pokrmů z domácí zabíjačky se připravte již několik dnů dopředu. Upečte neslazený kynutý plát nebo veku (z hladké mouky, vody, soli a droždí) nebo kupte žemle, které rozložte, aby proschly do dne porážky, kupte špejle (na jedné straně je zařízněte do špiček a uložte na suchém místě), a obaly na tlačenku. Den před zabíjačkou umelte nebo v hmoždíři utlučte pepř, nové koření, hřebíček a kmín, promněte a prosijte majoránku, oloupejte a pokrájejte asi 1 kg cibule a usmažte ji na sádle do růžova, prolisujte nebo utřete stroužky asi ze 4 paliček česneku, uvařte přiměřené množství krup (přeberte je, vyperte v několika vodách, uvařte doměkka za častého míchání, aby se nepřipálily, uvařené propláchněte dvakrát ve studené vodě, aby se odplavil šlem) a připravte vhodně velké hrnce na zachycení krve, uvaření masa, na míchání náplně do tlačenek, jelítek a jitrnic ... [celý článek]

Prase domácí
Prase domácí
Jitrnice
Jitrnice
Zabíjačková polévka
Zabíjačková polévka
Škvaření sádla
Škvaření sádla

Alena vzpomíná: O zabíjačce nemusí téct jen krev z prasete. O tom se přesvědčil náš soused, který se rozhodl uspořádat svoji první domácí zabijačku. Stalo se to v době, kdy jsem byla ještě malá holčička. Bydlela jsem v malém městečku, kde se zabíjačky konaly skoro v každé druhé rodině. Dříve se prase nestřílelo, jak je tomu nyní, ale přímo mu byla přeříznuta tepna pod krkem. "Když to zvládnou sousedi, zvládnu to i já!" prohlásil soused a rozhodl se podříznout prase sám.

Sousedova početná rodina se začala sjíždět už den dopředu aby připravili vše, co předem připravit jde. Za ranního rozbřesku se od souseda začal vinout kouř a rozléval se po okolí. Pod kotli praskalo dřevo a voda v nich začala vřít. Všichni už byli na svých místech nachystání k slavnostnímu okamžiku. Chlapi vyvedli pašíka ze chléva a po chvíli vzájemného přetahování ho povalili na zem. Jenže co osud nechtěl! Když mělo dojít k rozhodujícímu bodnutí prasete pod krk, prase uhnulo a nůž s nabroušeným ostřím se zapíchnul sousedovi přímo do lýtka. Bolest byla tak ukrutná, že soused omdlel a probudil se v nemocnici, kam byl převezen. Pašík mezi tím vítězoslavně odkráčel zpět do chléva.

Díky sousedce, která zazvonila u našich dveří s prosíkem, aby můj otec zabil jejich prase, se nakonec všichni dočkali voňavých jitrniček, libové tlačenky a ostatních pochoutek.