DIENTEN A ALPENDORF

Vesnice v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2009 / Dienten a Alpendorf

Závěrečný den pobytu ve Vysokých Taurách jsme pojali odpočinkově. Nejdříve jsme údolím Raurisertal sjeli do Taxenbachu a údolím Salzachtal před Lend, kde jsme odbočili na místní komunikaci, která nás proti proudu Dientenbachu dovedla do Dienten am Hochkönig. Tato malá obec v namořské výšce 1071 m leží na úpatí Hochkönigu. Dienten byl poprvé zmíněný v roce 963. Od středověku se tady nacházel železný důl, který byl opuštěný v roce 1864. Připomínkou velké éry dolování železa v obci jsou sochy důlních světců Daniela a Barbary u oltáře v místním farním kostele sv. Mikuláše, který byl postavený na Kirchbühelu v jižní části obce. Románská církvení stavba tady stála už ve 12. století. Dnešní kostel byl vysvěcený v roce 1505 a po rekonstrukci v roce 2005. Zaparkovali jsme u sedačkové lanovky Gabühelbahn, kterou jsme měli v Salcburské kartě. Standardní cena jízdenky byla € 11,00.

Sedačkovou lanovkou jsme vyjeli na vrchol Gabühel (1632 m). Tady se nacházela zasněžovací nádrž a především nádherný výhled na Salzburger Kalkalpen, Salcburské vápencové Alpy. Před sebou jsme měli vrcholy Selbhorn (2655 m), Bonegg (2560 m) a Scharegg (2570 m) ve Steinernes Meer, a za sedlem Niedere Torscharte (2246 m) vrcholy Hochseiler (2793 m), Lamkopf (2846 m) a nejvyšším Hochkönig (2941 m) v horské skupině Hochkönig. Tato skupina je součástí Salcburských vápencových Alp, ty jsou součástí Berchtesgadenských Alp a ty Severních vápencových Alp. Na západě jsme viděli Birnhorn (2634 m), který je součástí vápencového pohoří Leoganger Steinberge. Stejným směrem jsme viděli Kaisergebirge. Na jihu jsme rozpoznávali Bernkogel (2325 m). Sedačkovou lanovkou jsme sjeli opět dolů a prošli jsme se po obci Dienten am Hochkönig.

Selbhorn, Bonegg a Scharegg
Selbhorn, Bonegg a Scharegg
Birnhorn (2634 m)
Birnhorn (2634 m)
Masiv Hochkönig
Masiv Hochkönig
Dienten am Hochkönig
Dienten am Hochkönig

Po prohlídce jsme se vrátili zpět do Lendu a po proudu Salzachu jsme dojeli po Pinzgauerstraße do Schwarzach im Pongau a po Salzburgerstraße do Sankt Johann im Pongau. Odtud nás Alpendorfstraße dovedla do Alpendorfu. Zaparkovali jsme u dolní stanice lanovky Alpendorf Gondelbahn, kterou jsme měli v ceně Salcburské karty. Standardní jízdenka stála € 15,00. Vyjeli jsme nahoru k Obergaßalm, kde se nám otevřel úžasný výhled. Víděli jsme do Salzachtalu směrem na západ i na sever, téměř na dosah jsme měli horskou skupinu Hochkönig a Tennengebirge. Nad údolím Großarltal byly dobře viditelné vrcholy Höllwand (2287 m) a Sandkogel (2249 m). Vydali jsme se na vrchol Geisterberg, horu duchů. Jezdil tam i Geisterzug, vlak duchů. My jsme však šli pěšky. Cestou jsme minuli Buchauhütte, v jejíž blízkosti stála Hubertova kaple. Došli jsme na Geisterberg.

Byl to ráj pro děti. Mezi hlavní zajímavosti patřil hrad Geistberg, vesnice duchů, vodní hry, lezecké věže, houpačky, rodinné trasy a četné skluzavky. Nás nejvíce zaujal dřevěný drak a Geistersee, přes které bylo možné přejet na voru. A samozřejmě další rozhledy po okolních alpských skupinách. Víděli jsme Vysoké Taury, Gosaukamm, Dachstein, Schladminské a Radstadtské Taury. Z vrcholů nás zaujaly Hochalmspitze (3360 m), Ankogel (3252 m), Gamskarkogel (2467 m), Tennkogel (2333 m), Bischofsmütze (2458 m), Hoher Dachstein (2995 m) a Kraxnkogel (2436 m). Občas nás překvapila nějaká zajímavost, např. had na stromě nebo spící trpaslík. Děti po cestě plnily různé úkoly a za to obdržely jako odměnu velkou medaili - přední strana, zadní strana. Sešli jsme zpět k lanovce a sjeli dolů do Alpendorfu.

Höllwand a Sandkogel
Höllwand a Sandkogel
Salzachtal
Salzachtal
Buchauhütte
Bucgauhütte
Dřevěný drak
Dřevěný drak

Přes Sankt Johann im Pongau, Schwarzach im Pongau a Taxenbach jsme se vrátili zpět do Raurisu. Po chutné večeři jsme se připravili na zítřejší Cestu domů. Salcbursko a především Vysoké Taury jsme poznávali se Salcburskou kartou, která nám ušetřila velké množství peněz na vstupech a jízdném. Podívejte se na vyčíslení Úspory se Salcburskou kartou.

Fotogalerie: Dienten am Hochkönig, Alpendorf