HAUS MARINA A VELIKO BRDO

Ubytování v Chorvatsku

 /  / Reporáže z cest / Chorvatsko 2010 / Haus Marina a Veliko Brdo

Vysoko nad městem Makarska, pod vrcholy masivu Biokovo, stojí ve vesnici Veliko Brdo apartmánový dům Haus Marina. Provozuje ho sympatická Marina Škrabic. Ubytování jsme si zakoupili přes nacesty.cz. Zvolili jsme si ho pro skvělé vybavení, solidní cenu a jeho zasazení do klidného prostředí na úpatí pohoří, na které jsme měli z apartmánu výhled. Výhled jsme měli také na město Makarska, Jaderské moře, ostrovy Hvar a Brač. Nevýhodou bylo, že nejbližší pláž Biloševac byla vzdálená přibližně 3 km z kopce, zpět potom samozřejmě do kopce. Po úvodní procházce jsme nakonec na pláž jezdili autem, kde jsme přímo u ní parkovali na parkovišti stíněném borovicemi za HRK 10,00 na den. Obsluha parkoviště nám odpoledne uznávala lístek zakoupený ráno. Po desetihodinové cestě Do Chorvatska jsme zaparkovali v areálu Haus Marina. Parkování jsme měli v ceně ubytování.

Náš apartmán byl prostorný. Hned za vchodovými dveřmi bylo v malé předsíňce zrcadlo a vchod do koupelny. V koupelně byl spchový kout, umyvadlo a WC. Následoval obývací pokoj, ve kterém byly dvě pohovky umožňující úpravu na přistýlky. Uprostřed místnosti byl velký jídelní stůl se čtyřmi židlemi. Součástí výbavy byl stojanový věšák na oblečení a výkonný přenosný ventilátor. Na skříňce se šuplíky byla postavená televize se sateletním přijímačem. Z obývacího pokoje byl vstup na terasu. Za obývacím pokojem byla ložnice, oddělená posuvnou stěnou. Její součástí bylo dvojlůžko se dvěma konferenčními stolky a lampičkami. V ložnici byla šatní skříň s úložným prostorem a zrcadlem. K vybavení patřilo žehlící prkno. Žehličku si bylo možné zapůjčit u paní majitelky.

Haus Marina
Haus Marina
Jídelní kout
Jídelní kout
Kuchyňský kout
Kuchyňský kout
Ložnice
Ložnice

Z obývacího pokoje byl do terasy prodloužený kuchyňský kout. Jeho vybavení bylo standardní. Kromě ledničky s mrazákem měl zabudované dvě plotýnky, dřez a pořadač na odložení umytého nádobí. Samozřejmostí bylo veškeré potřebné nádobí pro vaření a stolování. K výbavě patřil kávovar a varná konvice. Na prostorné terase byl plastový stolek a čtyři židle. Nechyběl sušák na prádlo s kolíčky. Z terasy jsme měli výhled na město Makarska, poloostrovy Osejava a Sv. Petar, ostrovy Brač, Hvar a Korčula, a na poloostrov Pelješac. Pozorovali jsme také část masivu Biokovo nad námi a vesnici Veliko Brdo. Pod námi byl také vrchol Kalvarija (198 m) se třemi kříži.

Vesnice Veliko Brdo se rozprostírá na západním svahu Biokova, přibližně 3 km od města Makarska. Farnost připadala původně k Bastu, v roce 1735 se osamostatnila. Má dvě vesnice - Veliko Brdo a Žlib. První zmínka pochází z roku 1571. Farní kostel sv. Jeronima byl postavený v roce 1745 a vysvěcený o 11 let později. Zvonice z roku 1879 má tři zvony. Její současná podoba je z roku 1937. Kostel má lomený gotický oblouk a jeho mramorový oltář byl obnovený v roce 1956. V hlavní lodi jsou dva boční oltáře z kamene a mramoru - Panny Marie a sv. Josefa. Farní kostel sv. Mihovila u Žlibu pochází z roku 1745. V kostele se nachází oltářní obraz sv. Mihovila datovaný do roku 1684. Starý kostel byl zbořený a v roce 1873 postavený na jeho místě nový. V roce 1908 byla ve farnosti založená svatyně Panny Marie Lurdské pod vrcholem Kalvarija.

Koupelna
Koupelna
Terasa
Terasa
Veliko Brdo
Veliko Brdo
Veliko Brdo
Veliko Brdo

Veliko Brdo je spíše místem pro ubytování. V celé vesnici je snad jen jedna restaurace. Nejbližší supermarket Kerum je hluboko dole pod hranicí vesnice, u silnice vedoucí do Veliko Brdo, pod vrcholem Kalvarija. Velké množství nákupních a stravovacích možností je ve městě Makarska. Svou polohou je výborným výchozím místem pro túry do Přírodního parku Biokovo. Z Veliko Brdo vedou turistické trasy na Mali Borovac (1253 m), Borovac (1413 m) a Veliki Šibenik (1467 m). Náročnější cesta potom vede na vrchol Sveti Jure (1762 m) nebo Vošac (1421 m) a na horskou chatu Slobodan Ravlić na Lokvi. Pohodlná cesta vede do Makaru ke kostelu sv. Ivana Krstitelja a dál ke hradu Veliki kaštel ve skále nad vesnicí Kotišina.

Fotogalerie: Haus Marina, Makarska