ZOO SAFARI

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové n/L

 /  / Reporáže z cest / Krkonoše 2007 / Zoo Safari

V minulých letech jsme důkladně poznali naše druhé a třetí nejvyšší pohoří během dovolených Jeseníky 2004, Jeseníky 2005, Jeseníky 2006 a Králický Sněžník 2007. Nastal čas se zaměřit na pohoří nejvyšší, Krkonoše, s nejvyšším vrcholem České republiky Sněžkou. Vybrali jsme si zkrácený termín během pracovního týdne od pondělí 13. srpna do pátku 17. srpna. Po dálnici D1 jsme dojeli do Brna, odkud jsme pokračovali po silnici č. 43 přes Lipůvku, Letovice a Březovou nad Svitavou do Svitav. Tady jsme na kruhovém objezdu přejeli na silnici č. 35 a přes Litomyšl, Vysoké Mýto a Holice jsme dojeli do Hradce Králové. Ten jsme elegantně přejeli po okruhu a za městem jsme odbočili na silnici č. 33 vedoucí do Jaroměře, ze které jsme pokračovali po silnici č. 37 do Choustníkova Hradiště, kde jsme odbočili na silnici č. 299 vedoucí do Dvora Králové nad Labem.

Při cestě do Krkonoš jsme se rozhodli zastavit v Krkonošském podhůří, konkrétně v Zoo Safari Dvůr Králové nad Labem. Zaparkovali jsme na velkokapacitním parkovišti, zakoupili si vstupenku a vstoupili jsme do království především afrických zvířat. Zoo byla poprvé otevřena 9. května 1946. Na ploše původní květinové zahrady vzniklo několik klecí a výběhů s liškami, jezevci, srnami, sovami, strakami a dalšími středoevropskými zvířaty. V roce 1950 byl původní palmový skleník přestavěný na pavilon exotické zvěře. Začaly se stavět výběhy pro kopytníky a v roce 1951 zde poprvé vyběhli velbloudi. V roce 1956 dorazili do Zoo první tygři bengálští. V roce 1959 se stala Zoo druhou největší v Československu. V roce 1965 se tehdejšímu řediteli Josefu Vágnerovi podařilo prosadit specializaci na africkou faunu. Podnikl osm expedic do Afriky a do Zoo dovezl kolem 2000 zvířat. V roce 1968 vypracoval projekt na africké safari a rozšíření Zoo. Projekt afrického safari se podařilo dokončit až v květnu 1989.

Safaribus
Safaribus
Lev berberský
Lev berberský
Nosorožec tuponosý severní
Nosorožec tuponosý severní
Žirafa síťovaná
Žirafa síťovaná

Hned za vchodem jsme se vypravili k africkému safari, po jehož okruhu jsme se svezli safaribusem. Jednalo se o upravený autobus Karosa B732 označený jako Safaribus 03. Autobus neměl boční a zadní skla, byl doplněný madly a na střeše měl další patro osazené sedačkami. V údolí říčky Netřeby jsme pozorovali především africké kopytníky a ptáky. Viděli jsme zebry, antilopy, watusy, pakoně, pštrosy, plameňáky, pelikány a další. Cestou zpět do standardní Zoo jsme měli možnost sledovat zvířata žijící ve volných výbězích a na pastvinách. Zaujal nás lev berberský, několik druhů nosorožců a zeber, stádo žiraf síťovaných, elegantní přímorožec jihoafrický a antilopa koňská. Z ptáků se nám líbil čáp sedlatý. Na závěr této části nám zapanáčkovaly surikaty. Po trase kolem těchto výběhů jezdil safarivlak, my jsme ale zvolili pěší variantu.

Gueréza angolská
Gueréza angolská
Slon africký
Slon africký
Tropický pavilon
Tropický pavilon
Tygr ussurijský
Tygr ussurijský

Přešli jsme k pavilonu goril, který byl otevřený v roce 1984. Našli jsme tady všechny tři hlavní lidoopí druhy - gorily, šimpanze a orangutany. Orangutan bornejský a gueréza angolská se starali o svá máďata. Gorilu nížinnou jsme pozorovali při hodování. Kolem dalších výběhů, kde jsme pozorovali např. nyaly nížinné, zoborožce kaferského, jeřába královského, štětkouna afrického nebo kudu velkého jsme došli do africké savany. Tento pavilon vnikl před dvěma lety a měli jsme možnost pozorovat slona afrického, damana skalního a mangustu liščí. Pokračovali jsme k výběhu okapi. Ty chová zdejší Zoo jako jediná v České republice. Kolem hrošíka liberijského, přímorožce šavlorohého a antilopy koňské jsme přešli do tropického pavilonu. Ve vlhkém tropickém skleníku jsme se prošli mezi stovkou volně létajících ptáků.

Další naší zastávkou byl výběh tygra ussurijského. Je to největší známá kočkovitá šelma a třetí největší suchozemská šelma vůbec. Nedaleko nás zaujal kriticky ohrožený bongo horský východní. Došli jsme k Neumannově vile, kterou si nechal postavit v roce 1906 průmyslník Richard Neumann. Po znárodnění v roce 1945 bylo ve vile Městské muzeum a později Textilní muzeum. V roce 1969 přešla vila do majetku Zoo. Uvnitř vily jsme si prohlédli expozici Pravěk očima Zdeňka Buriana, která zahrnovala 147 obrazů tohoto malíře. Jde o největší stálou expozici Burianových obrazů na světě. Seznámili jsme se s vývojem života na zemi od provohor až po současnost. Po malém občerstvení a odpočinku jsme se vydali na cestu do Vrchlabí a IT Centra, kde jsme chtěli strávit následující čtyři noci a podnikat výlety do Krkonošského národního parku.

Fotogalerie: Zoo Safari