VETERAN MUSEUM RAPOTÍN

Museum v Jeseníkách

 /  / Reporáže z cest / Jeseníky 2006 / Veteran museum Rapotín

Veteran museum v Rapotíně není jen muzeum. Je to Zemědělský skanzen U Havlíčků, ve kterém se nachází Veteran muzeum, zoopark a dětský koutek. Místní nadšenci ho vybudovali z vyhořelé, opuštěné a zdevastované zemědělské horské usedlosti z 19. století. Ta sloužila v minulosti jako zemědělský statek. V dubnu 1994 vstoupil do Zemědělského skanzenu první návštěvník. Bohužel co vybudovali, to v červenci 1997 smetla stoletá voda. Obnova začala od začátku. Stavby postupně zpřístupňují a rozšiřují o okolní pozemky. Cílem je ukázat ráz venkova, fauny a flóry podhůří Jeseníků.

Prohlídli jsme si Veteran muzeum. To obahuje expozici od 17. do 20. století. Viděli jsme dětské kočárky, kola, motorky, motocykly, auta, koňské kočáry, traktory, zemědělskou a vojenskou techniku, různé kuriozity aj. Zaujal nás vystavený tank T34 z roku 1944. Jedná se o sovětský střední tank vyvinutý v roce 1940. Podle několika zdrojů byl v té době nejlepším středním tankem na světě. Během druhé světové války byl základem sovětských obrněných sil. Verze z roku 1944 označená T-34/85 představovala zásadní proměnu. Bylo vyrobeno více jak 80 tisíc těchto tanků v různých variantách, což ho řadí na druhé místo na světě po jeho nástupci T-54 a T-55. Behem války byla zničena více jak polovina, téměř 45 tisíc kusů, což jsou největší tankové ztráty všech dob.

Čáp bílý v hnízdě
Čáp bílý v hnízdě
Kočárky, kola, kukačky ...
Kočárky, kola, kukačky ...
Sovětský tank T-34
Sovětský tank T-34
Hasičské pragovky
xxx

Prošli jsme se zooparkem. Viděli jsme opice, pštrosy, lamy, velbloudy, osly, koně, africké kozy, ovce, domácí a vodní drůbež, pávy, čápy, jihoamerické krocany, exoty, labutě, housy, holoubky, kachničky, křepelky, bažanty, káně, srnčí, veverky, králíčky a vodní želvy. zaujal nás čáp bílý hnízdící na vysokém komíně. Dlouho jsme ho pozorovali. Unikátní byla labuť černá, která nás zaujala svojí elegancí. Velbloud dvouhrný, albín, byl náš známý už z roku 2005, kdy jsme Veteran museum navštívili poprvé. Celý areál byl doplněný pěknými dřevěnými sochami, které celé prostředí doladily. Líbil se nám např. vodník.

Lama krotká a nandu pampový
Lama krotká a nandu pampový
Velbloud dvouhrbý
Velbloud dvouhrbý
Labuť černá
Labuť černá
Vodník
Vodník

Po návštěvě Zemědělského skanzenu jsme se vrátili do Vernířovic, kde jsme se pobalili, uklidili a připravili se na zítřejší cestu domů. Zbytek dne jsme strávili odpočíváním na zahradě. Ráno jsme se přes Sobotín, Šumperk, Zábřeh, Mohelnici, Olomouc, Prostějov a Vyškov vrátili domů. Zakončili jsme tak tříleté poznávání Jeseníků dovolenými Jeseníky 2004, Jeseníky 2005 a Jeseníky 2006.

Fotogalerie: Veteran museum Rapotín