VERNÍŘOVICE

Ubytování v Jeseníkách

 /  / Reporáže z cest / Jeseníky 2006 / Vernířovice

Tak jako v posledních dvou letech, i letos jsme se vypravili na tuzemskou dovolenou do Jeseníků. Jeseníky 2004 a Jeseníky 2005 jsme poznávali z malé vesničky Žleb na úpatí Králického Sněžníku, tentokrát jsme se ubytovali ve Vernířovicích pod Břidličnou horou. Přes Vyškov, Prostějov, Olomouc, Mohelnici a Zábřeh jsme dojeli do Šumperku. Odtud to bylo do Vernířovic jen kousek. Dostali jsme se tam přes Rapotín a Sobotín. Ubytovali jsme se v chatě nedaleko památníku čarodějnických pocesů. Počátek čarodějnických procesů na losinském panství v letech 1678 až 1696 se zrodil právě v této obci.

Vernířovice leží v Desenské hornatině, která je součástí Pradědské hornatiny, jižní části Hrubého Jeseníku. První zmínka o obci pochází z roku 1558 v kupní smlouvě mezi Petrem ze Žerotína a Václavem Berkou z Dubé a Lipého. V roce 1682 zde žilo 158 obyvatel. V roce 1711 byla ve Vernířovicích postavená zděná kaple se zvonicí. Zdrojem obživy obyvatel bylo zemědělství, těžba rudy a těžba dřeva. Součástí obce byla od počátku 18. století osada Sedm Dvorů, od roku 1786 osady Svobodín a Švagrov. V roce 1774 zde vznikla škola, v roce 1777 fara a v roce 1790 malá papírenská manufaktura. V roce 1800 žilo ve Vernířovicích 1029 obyvatel. Významnou roli hrála obec v 19. století. Byl v ní zřízen lesní úřad pro celé vízmberské panství. V roce 1975 byly Vernířovice sloučeny se Sobotínem. Samostatnost získaly opět až v roce 1994.

Památník čarodějnických procesů
Památník čarodějnických procesů
Břidličná hora (1358)
Břidličná hora (1358 m)
Chata ve Vernířovicích
Chata ve Vernířovicích
Chata ve Vernířovicích
Chata ve Vernířovicích

Chata, ve které jsme bydleli, stála v centru obce Vernířovice, v sousedství hotelu Reoneo a penzionu U Čarodějky. Tato prostorná chata nabízela ubytování v šesti pokojích pro 19 hostů. My jsme ji měli sami pro sebe. V přízemí byla společenská místnost s krbem, kuchyňka, toalety a sprchy. U chaty byla rozlehlá oplocená zahrada, kde jsme mohli parkovat a také si opékat špekáčky. Z pokoje jsme měli výhled na Břidličnou horu (1358 m). Vařili jsme si sami v kuchyňce, občas jsme zašli ma večeři do penzionu U Čarodějky nebo na pivo a limonádu do hotelu Reoneo. Nakupovali jsme většinou cestou z výletů ve větších obcích.

Kuchyňská linka
Kuchyňská linka
Společenská místnost
Společenská místnost
Společenská místnost
Společenská místnost
Vstup do pokoje v podkroví
Vstup do pokoje v podkroví

Vernířovice jsou výchozím místem pro řadu pěkných výletů. Severně od obce byla zpřístupněna Lesní ekostezka Švagrov. Údolím Merty je možné se vypravit cyklostezkou na Dlouhé Stráně (1353 m) nebo turistickou stezkou na hřebem Hrubého Jeseníku s jeho vrcholy Velký Máj (1386 m), Jelení hřbet (1367 m) a Břidličná hora (1358 m). V blízkosti jsou zámky v Sobotíně a Velkých Losinách. Ve Velkých Losinách je také ruční papírna. V blízkosti jsou také další výchozí turistické body Červenohorské sedlo a Na Skřítku.

Fotogalerie: Vernířovice