BŘIDLIČNÁ HORA

Vrchol v Jeseníkách

 /  / Reporáže z cest / Jeseníky 2006 / Břidličná hora

Pobyt v Jeseníkách jsme zahájili vycházkou k Břidličné hoře (1358 m), jejíž vrchol leží na hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku. Z Vernířovic jsme se vypravili proti proudu říčky Merty po žluté turistické značce. Merta pramení mezi Vřesníkem (1342 m) a Malou Jezernou (1271 m) v nadmořké výšce 1240 m. Po necelých 17 km se vlévá do Desné. Od rozcestníku Kosaře jsme pokračovali po modré turistické značce po Hrázové cestě, která nás vedla údolím Merty a dále kolem krupníkového lomu Zadní Hutisko až do sedla Branka pod Jestřábím vrchem (960 m). Odtud jsme pokračovali po svahu Homole (1209 m). Minuli jsme několik krásných vyhlídek, ze kterých jsme pozorovali údolí Merty, Hanušovickou vrchovinu a Břidličnou horu, cíl naší cesty. Překročili jsme Mertu, která spadala do doliny. Razila si cestu přes kameny a kamenná koryta, ve kterých narážela na kamenné prahy a vytvářela peřeje a malé vodopády. Pokračovali jsme dál po vrstevnici k rozcestí U Františkovy myslivny, odtud po zelené turistické značce po stezce zažíznuté do svahu Velkého Máje (1386 m). Vychutnávali jsme si výhledy na Dlouhé Stráně (1353 m) i Praděd (1491 m).

Došli jsme až na hřeben Hrubého Jeseníku k rozcestí Nad Malým kotlem. Jedná se o karový uzávěr údolí Kotelního potoka. Byla tady vyhlášená Státní přírodní rezervace Malá kotlina. Na tvar Malé kotliny mělo největší vliv odvětrávání a odnos materiálů působením eroze a také působení sněhu a lavin. V současné době tady laviny nevznikají a Malá kotlina zarůstá. Ze vzácných rostlin jsou zastoupeny kropenáč vytrvalý, pupava dlouholistá, vemeníček zelený a upolín vyšší. Po hřebenovce jsme došli kolem Jeleního hřbetu (1367 m) k Jelení studánce. Ta je jednou ze zdrojnic Podolského potoka v namořské výšce 1311 m. V roce 1774 stál nedaleko ovčinec, který o pět let později vyhořel. Kousek od Jelení studánky stála kamenná turistická útulna z šedesátých let 20. století. Kromě nádherných výhledů na všechny strany jsme si prohlédli přilehlou Břidličnou horu. Její svahy jsou pokryté sutí. Na vrcholu jsou rozsáhlé kamenné proudy a kamenná moře, mrazové sruby a srázy.

Břidličná hora (1358 m)
Břidličná hora (1358 m)
Merta
Merta
Praděd (1491 m)
Praděd (1491 m)
Stezka na svahu Velkého Máje
Stezka na svahu Velkého Máje

Po žluté turitické značce jsme začali sestupovat Přírodní rezervací Břidličná, která je známá největším porostem jalovce obecného nízkého v České republice. Jeho výskyt byl tady dokladován už od konce 19. století. Žlutá turistická značka nás dovedla k vyhlídce Čertova stěna (1075 m). Pod námi byla propast do údolí, kterým protékal jeden z přítoků Merty. Zaujal nás divoký ráz přírody všude dokola. Z Čertovy stěny jsme sestoupili po žluté turistické značce kolem vrcholu Špičák (965 m) k rozcestníku Kosaře, kde se náš vycházkový okruh uzavřel. Podél Merty jsme po Hrázové cestě došli zpět do Vernířovic.

Jelení studánka
Jelení studánka
Údolí Merty
Údolí Merty
Břidličná hora (1358 m)
Břidličná hora (1358 m)
Čertova stěna (1075 m)
Čertova stěna (1075 m)

Fotogalerie: Břidličná hora