ROSOLINA MARE

Město v Itálii

 /  / Reporáže z cest / Rolina Mare 2013 / Rosolina Mare

Rosolina Mare je severoitalské letovisko, které bylo založené v roce 1949. Trvale zde žije jen kolem čtyřset obyvatel, v největší sezóně se rozrůstá až o 50 tisíc turistů. Nachází se přímo v přírodním parku Delty Pádu, na přibližně 8 km dlouhém a kilometr širokém poloostrově. Ten je obklopený z východu Jaderským mořem a ze západu rybářskými lagunami. Celý poloostrov je ponořený do borových lesů a hájů. Lesní a mořské borovice byly vysázené až v polovině minulého století jako ochrana před erozí písečných mělčin. Původně zde převažovaly jilmy a duby. Zástavba se nachází v severní polovině poloostrova. Hlavními centry jsou Viale dei Pini v severní části a Piazza San Giorgio v jižní části. Obě centra spojuje Strada Sud. Na jihu poloostrova je Botanická zahrada o rozloze 40 hektarů.

Jediná příjezdová cesta do Rosolina Mare je ze silnice SS309, z městečka Volto, po silnici podél řeky Adige. Rosolina Mare disponuje sedmi oficiálními parkovišti, parkuje se však i v ulicích. Čerpací stanice Shell je po levé straně při příjezdu do letoviska. Autobusovou dopravu zajišťuje společnost FS Busitalia a ACTV. Hlavní autobusové zastávky jsou na Piazzale Europa a na Via del Moro. Autobusy jezdí i na vlakovou stanici v Rosolina, odkud je spojení vlakem Trenitalia do městečka Chioggia a Rovigo. Na výlety do kratších vzdáleností je vhodné si zapůjčit kolo. V Rosolina Mare jsou tři specializované půjčovny. Kola však půjčují i některá ubytovací zařízení. Taxi je třeba objednávat z městečka Rosolina. Rybářský přístav Caleri je na jihu poloostrova, turistický Fossone na řece Adige.

Rosolina Mare od Valle Boccavecchia
Rosolina Mare od Valle Boccavecchia
Piazzale Europa
Piazzale Europa
Vodní věž
Vodní věž
Viale dei Pini
Viale dei Pini

Pláže v Rosolina Mare jsou písečné s pozvolným vstupem do moře. Jejich délka je celkem 8 km. Přibližně 2/3 pláže v severní části poloostrova, od Villaggia Rosapineta Nord po Campeggio Vittoria, jsou běžně udržované se standardními službami. Část pláží je privátních, většina je však veřejně přístupných. Z toho šest pláží, každá o šířce přibližně 50 m, jsou naprosto volné, ostatní jsou placené s plážovým servisem. Kolem těchto pláží od Piazzale Europa po Via del Moro vede promenáda, rozdělená pro pěší a cyklisty. V jižní části poloostrova je volná pláž. U pláží jsou restaurace a bary, kabinky, sprchy a WC. Na konci promenády u Piazzale Europa je bazén s tobogánem. Přibližně uprostřed promenády se nachází psí pláž Tamerici Dog. Další psí pláž je v severní části Rosapineta Nord.

Rosolina Mare nabízí veškeré základní služby. Ubytovat se je možné v celé řadě hotelů, např. Fiorella, Alexander, Milan, Olympia nebo Sole. Další možnosti nabízejí villaggia, např. Rosapineta Sud, Rosapineta Nord, Rosolina Mare Club. Nepřeberné ubytovací možnosti jsou však v obrovském množství apartmánů a vilek, rozmístěných po celém letovisku. Ubytování zprostředkovává celá řada agentur. Kempovat lze v kempech Rosapineta Nord a Vittoria. Banky jsou soustředěné na Piazza San Giorgio a na Viale dei Pini. Tam je také lékárna a lékařská služba. Na Piazzale Europa je pošta a další lékařská služba. Řada sportovišť se nachází na severozápadě kolem Via Sant' Antonio. Zábavní park pro děti je v blízkosti Piazzale Europa, kde je i kongresové centrum a pravidelný kulturní program.

Nakupování v Rosolina Mare je omezené, vše je směřované na turistický ruch. Ceny jsou tedy dost vysoké. Kromě obchůdků se vším možným, které jsou spíše kamenné stánky, jsou tam samozřejmě markety - D7 na Piazzale Europe nebo Despar na Piazza San Giorgio. My jsme nakupovali při cestě z výletů v supermarketu Iper Lando u silnice SS309 na začátku městečka Rosolina. Ceny tam už byly běžné. O kousek dál, na začátku městečka Porto Viro, je Lidl. Dopolední trh v Rosolina Mare probíhá každý čtvrtek u Piazzale Europa. Večerní trhy potom v úterý, ve středu, v sobotu a v neděli na Viale dei Pini. Během celého dne chodí po pláži prodejci a nabízejí většinou vše, co večer ve stáncích v letovisku. Jsou ochotni slevit až několikanásobně, je to však maximálně na cenu, která je ve stánku.

Promenáda
Promenáda
Rosapineta Sud
Rosapineta Sud
iperLANDO v Rosolina
iperLANDO v Rosolina
Pizza
Pizza

Kulinářské speciality této oblasti souvisí s prostředím, ve které se Rosolina Mare nachází. Rybářské laguny nabízejí širokou škálu ryb, pole v oblasti Delty Pádu potom pěstování kukuřice, zeleniny a luštěnin. To na sebe váže chov drůbeže a prasat. Tradičním pokrmem je kukuřičná kaše polenta. Podává se většinou s pikantním sýrem Gorgonzola a s kvalitním vínem. Je také častou přílohou. Dále jsou základem místních specialit různé salámy, fazole a čekanka. A samozřejmě ryby na všechny způsoby. V Rosolina Mare se nachází spousta restaurací, ve ketrých je možné se najíst. Na každém kroku je možné samozřejmě zakoupit i tradiční italskou pizzu. My jsme si v bungalovu vařili sami, pizzu jsme si však neodpustili. Chodili jsme na ni na Vialle dei Pini, do Blue Ice.

Fotogalerie: Rosolina Mare, Moře, pláže, lodě