Úvod / Reportáže / Rosolina Mare 2013

ROSOLINA MARE  

Rosolina Mare v našich vzpomínkách a fotografiích 

Rosolina Mare je severoitalské letovisko, které bylo založeno v roce 1949. Trvale zde žije jen kolem čtyřset obyvatel, v největší sezóně se rozrůstá až o 50 tisíc turistů. Nachází se přímo v přírodním parku Delty Pádu, na přibližně 8 km dlouhém a kilometr širokém poloostrově. Ten je obklopen z východu Jaderským mořem a ze západu rybářskými lagunami. Celý poloostrov je ponořený do borových lesů a hájů. Lesní a mořské borovice byly vysázené až v polovině minulého století jako ochrana před erozí písečných mělčin. Původně zde převažovaly jilmy a duby. Zástavba se nachází v severní polovině poloostrova. Hlavními centry jsou Viale dei Pini v severní části a Piazza San Giorgio v jižní části. Obě centra spojuje Strada Sud. Na jihu poloostrova je Botanická zahrada o rozloze 40 ha. [mapa]

Jediná příjezdová cesta do Rosolina Mare je ze silnice SS309, z městečka Volto, po silnici podél řeky Adige. Rosolina Mare disponuje sedmi oficiálními parkovišti, parkuje se však i v ulicích. Čerpací stanice Shell je po levé straně při příjezdu do letoviska. Autobusovou dopravu zajišťuje společnost FS Busitalia a ACTV. Hlavní autobusové zastávky jsou na Piazzale Europa a na Via del Moro. Autobusy jezdí i na vlakovou stanici v Rosolina, odkud je spojení vlakem Trenitalia do městečka Chioggia a Rovigo. Na výlety do kratších vzdáleností je vhodné si zapůjčit kolo. V Rosolina Mare jsou tři specializované půjčovny. Kola však půjčují i některá ubytovací zařízení. Taxi je třeba objednávat z městečka Rosolina. Rybářský přístav Caleri je na jihu poloostrova, turistický Fossone na řece Adige.

Pláže v Rosolina Mare jsou písečné s pozvolným vstupem do moře. Jejich délka je celkem 8 km. Přibližně 2/3 pláže v severní části poloostrova - od villaggia Rosapineta Nord po Campeggio Vittoria - jsou běžně udržované se standardními službami. Část pláží je privátních, většina je však veřejně přístupných. Z toho šest pláží, každá o šířce cca 50 m, jsou naprosto volné, ostatní jsou placené s plážovým servisem. Kolem těchto pláží od Piazzale Europa po Via del Moro vede promenáda, rozdělená pro pěší a cyklisty. V jižní části poloostrova je volná pláž. U pláží jsou restaurace a bary, kabinky, sprchy a WC. Na konci promenády u Piazzale Europa je bazén s tobogánem. Přibližně uprostřed promenády se nachází psí pláž Tamerici Dog. Další psí pláž je v severní části Rosapineta Nord.

Rosolina Mare nabízí veškeré základní služby. Ubytovat se je možné v celé řadě hotelů - např. Fiorella, Alexander, Milan, Olympia nebo Sole. Další možnosti nabízejí villaggia - např. Rosapineta Sud, Rosapineta Nord, Rosolina Mare Club. Nepřeberné ubytovací možnosti jsou však v obrovském množství apartmánů a vilek, rozmístěných po celém letovisku. Ubytování zprostředkovává celá řada agentur. Kempovat lze v kempech Rosapineta Nord a Vittoria. Banky jsou soustředěny na Piazza San Giorgio a na Viale dei Pini. Tam je také lékárna a lékařská služba. Na Piazzale Europa je pošta a další lékařská služba. Řada sportovišť se nachází na severozápadě kolem Via Sant´ Antonio. Zábavní park pro děti je v blízkosti Piazzale Europa, kde je i kongresové centrum a pravidelný kulturní program.

Nakupování v Rosolina Mare je omezené, vše je směřována na turistický ruch. Ceny jsou tedy dost vysoké. Kromě obchůdků se vším možným, které jsou spíše kamenné stánky, jsou tam samozřejmě markety - D7 (Piazzale Europe) nebo Despar (Piazza San Giorgio). My jsme nakupovali při cestě z výletů v supermarketu Iper Lando u silnice SS309 na začátku městečka Rosolina. Ceny tam už byly běžné. O kousek dál, na začátku městečka Porto Viro, je Lidl. Dopolední trh v Rosolina Mare probíhá každý čtvrtek u Piazzale Europa. Večerní trhy pak v Út, St, So a Ne na Viale dei Pini. Během celého dne chodí po pláži prodejci a nabízejí většinou vše, co večer ve stáncích v letovisku. Jsou ochotni slevit až několikanásobně, je to však maximálně na cenu, která je ve stánku.

Kulinářské speciality této oblasti souvisí s prostředím, ve které se Rosolina Mare nachází. Rybářské laguny nabízejí širokou škálu ryb, pole v oblasti delty Pádu pak pěstování kukuřice, zeleniny a luštěnin. To na sebe pak váže chov drůbeže a prasat. Tradičním pokrmem je kukuřičná kaše polenta. Podává se většinou s pikantním sýrem Gorgonzola a s kvalitním vínem. Je také častou přílohou. Dále jsou základem místních specialit různé salámy, fazole a čekanka. A samozřejmě ryby na všechny způsoby. V Rosolina Mare se nachází spousta restaurací, ve ketrých je možné se najíst. Na každém kroku je možné samozřejmě zakoupit i tradiční italskou pizzu. My jsme si v bungalowu vařili sami, pizzu jsme si však neodpustili. Chodili jsme na ni na Vialle dei Pini, do Blue Ice.- Na sever Itálie - Rosapineta Nord - Rosolina Mare - Botanická zahrada - Adige - Chioggia - Delta Pádu 1 - Delta Pádu 2 - Cesta domů -
- Fotogalerie - Otázky a odpovědi - Vyhledejte si svoji dovolenou v Rosolina Mare -