Úvod / Reportáže / Krkonoše 2016

SMĚR KRKONOŠE  

Cesta do Krkonoš v našich vzpomínkách a fotografiích 

- Směr Krkonoše - IT Centrum - Vrchlabí - Harrachov - Pec pod Sněžkou - Špindlerův Mlýn - Janské Lázně -
- Fotogalerie - Otázky a odpovědi - Vyhledejte si ubytování v Krkonoších -

Kalendář ukazoval přesně polovinu srpna, pondělí 15.8.2016. Ráno v 9:00 hodin jsme vyjížděli na trasu dlouhou necelých 250 km. Čas to nebyl zrovna ideální, ale jak se později ukázalo, ne kritický. První nepříjemné místo nás čekalo na dálnici D1 u Rohlenky, kde bylo zúžení. Projeli jsme ho ale bez zdržení a po chvíli jsme klesali do Brna, kde se nám naskytl pro nás už téměř každodenní, ale v každé roční i denní době jiný, pohled na klasické brněnské panorama s Petrovem a Špilberkem. Připojili jsme se na Velký městský okruh, který měl být dalším nepříjemným místem. K naší radosti už ranní špička opadla a tak jsme se rychle přesunuli přes Židenice do Husovic, kde nás Husovický tunel zavedl na D43, která nás přes Řečkovice vyvedla z Brna.

Čtyřproudovka se přeměnila u České na silnici č. 43, která nás vedla na sever kolem Kuřimi a velké výrobní haly společnosti Tyco Electronics zaměřené na kabelovou a konektorovou techniku pro automobilový průmysl. Projeli jsme obcí Lipůvka a v současnosti nejmenší obcí České republiky - Závist. Ta má pouhých 44,33 hektarů. Míjeli jsme Černou Horu, ve které je známý stejnojmenný pivovar, od roku 2010 součástí Pivovarů Lobkovicz. Pomalu jsme se přibližovali k městu Letovice, k jehož panoramatu patří nádherný zámek. Po několika kilometrech jsme opustili Jihomoravský kraj a ukrajovali první kilometry v Pardubickém kraji. Vystoupali jsme nad Březovou nad Svitavou a dojeli jsme do města Svitavy. Tady jsme na kruhovém objezdu opustili silnici č. 43.

Po silnici č. 366 jsme se přes Javorník a Mikuleč připojili na silnici č. 35 směřující do Hradce Králové. Po chvíli nás dovedla do Litomyšle, kde se v roce 1824 narodil vznamný český hudební skladatel Bedřich Smetana. Za městem jsme míjeli jeden z nejstarších východočeských rybníků Velký Košíř. Přibližovali jsme se k Vysokému Mýtu. Po pravé straně nás zaujal Polygon, druhý největší areál tohoto druhu v České republice. Po kluzné ploše sjížděla ve smyku z kopce jedna policejní oktávka za druhou. Dominantou Vysokého Mýta je Kostel svatého Vavřince, založený už koncem 13. století. Na konci města jsme zastavili u Lidlu, kde jsme se občerstvili a udělali malou půlhodinovou přestávku. Byli jsme kousek za polovinou cesty.

Po přestáce jsme pokračovali přes Jaroslav k Holicím. Tady jsme se ještě před kruhovým objezdem dostali do první dopravní zácpy. Asi po dvaceti minutách jsme zjistili její příčinu. Za křižovatkou na Vysoké Chvojno probíhaly stavební práce a provoz byl řízen semaforem. Přes Chvojenec a Býšť jsme dojeli k motorestu Koliba v blízkosti vysílače, který dominuje zdejší krajině. Kousek za ním jsme přejeli hranici Pardubického a Královehradeckého kraje. Lesem jsme dojeli do východočeské metropole Hradce Králové na soutoku Labe a Orlice. Po Holické a následně Brněnské ulici jsme se dostali k okruhu, po kterém jsme se elegantně dostali na druhou stranu města k výpadovce na Jičín. Až sem jsme znali cestu bez mapy a navigace, protože jsme ji absolvovali už mnohokrát.

Pro závěrečný úsek cesty jsme se tedy svěřili navigaci. Ale hned na první křižovatce za Hradcem Králové jsme ji nechtěli uvěřit a vydali jsme se směrem na Jaroměř místo na Jičín. Až po chvíli nám došlo, že tudy jsme jeli do Krkonoš přes Dvůr Králové nad Labem, když jsme se tam zastavovali v ZOO. Podle navigace jsme tedy silnici na Jaroměř opustili a nechali se vést. Poznali jsme hodně z tohoto kraje. Navigace nás vedla po vesničkách a silničkách, jednou dokonce zkratkou širokou jen pro jeden automobil. Poznali jsme Máslojedy, Miletín i Lázně Bělohrad. Pořád jsme ale jeli. Když jsme se za Vidochovem připojili na silnici č. 16, hned jsme se za Horkou u Staré Paky zařadili do zácpy. Dole v Čisté byl semafor. Měli jsme ale pěkné výhledy na Černou horu a Sněžku.

Ještě jednou se nám do cesty postavily stavební práce a objížďka, potom jsme už bez problému dojeli do Vrchlabí a po hlavní Krkonošské ulici jsme dojeli na náměstí T.G. Masaryka, na kterém jsme měli ubytování v IT Centrum. Autem jsme museli jet ještě kousek dál na náměstí Míru, kde jsme se o 180 stupňů otočili na Zámeckou ulici, která nás dovedla k podzemním garážím u supermarketu Billa. U závory jsme si vyzvedli lístek. Hodina parkování je tady zdarma. Prošli jsme přes IT Centrum na Krkonošskou ulici, odkud je vchod do Cestovní kanceláře IT Centrum. Tady jsme obdrželi klíče od apartmánu a parkovací kartu na celý pobyt. V podzemních garážích jsme měli vyhrazené místo s číslem apartmánu. Odtud jsme vyjeli výtahem do horního patra, kde byly apartmány IT Centrum.

- Směr Krkonoše - IT Centrum - Vrchlabí - Harrachov - Pec pod Sněžkou - Špindlerův Mlýn - Janské Lázně -
- Fotogalerie - Otázky a odpovědi - Vyhledejte si ubytování v Krkonoších -