HISTORICKÁ BREDA

Město v Nizozemsku

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2016 / Historická Breda

Breda je historické město. Jeho písemnými prameny podložená historie sahá do začátku 12. století. V Bredě se nachází samozřejmě mnoho zajímavých památek. Na seznámení s nimi jsme si vyčleni předposlední den našeho pobytu v tomto městě. Zaparkovali jsme před baseballovým areálem klubu Jeka Breda. Neparkovali jsme tady sami. Několik parkovacích míst tady zabíral Jettruck, který skrýval pod kapotou 550 koní. Odtud jsme se vydali pěšky na západ do centra města. Na ulici Lage Kant jsme šli kolem typických nizozemských domů. Obyvatelé nepoužívají záclony, závěsy ani žaluzie. Obytné prostory jsou tak opticky propojeny s exteriéry. Uvnitř na oknech měli většinou kávovary, varné konvice, nádobí, zvenku zase pestrobarevné květiny. Na konci ulice jsme došli k potoku Molenleij, který tady v Brabantparku vytvořil rybník. Za ním stála okrouhlá věž kostela Sint-Michaël, který byl zbourán v roce 2007. Věž slouží v současné době jako kaple. Podél potoka Molenleij jsme přešli na ulici Monseigneur Hopmansstraat, kde stál Klooster Maria Mater Dei. Tento klášter františkánské kongregace Alles voor Allen byl otevřen v roce 1953. Hlavní budovy byly třípatrové a byly postaveny kolem obdélníkových nádvoří. Klášteru dominovala kaple s obdélníkovou věží. Hned naproti kláštera stála moderní budova univerzity NHTV. Univerzita byla založena v roce 1966 a v současné době má přibližně 7700 studentů z přibližně šedesáti zemí světa. Ze 4. studijních oblastí zaujímá přední místo na světě programy pro cestovní ruch a volný čas.

Vrátili jsme se kousek zpět k potoku Molenleij. Šli jsme kolem budovy pečovatelského domu De Leystroom, který byl založen v roce 1993 při sousedním klášteře. O kousek dál jsme míjeli areál Breda College, střední školy pro postižené studenty ve věku od 12. do 20. let. V současné době zde studuje kolem 350. studentů. Ulice Brabantlaan nás dovedla k řece Mark. Po nábřeží jsme se vydali doprava. Došli jsme k Florijn College. Tato střední odborná škola je zaměřená na obchod. Studuje zde přibližně 1600 studentů ve věku od 16. do 20. let. Naproti školy přes řeku jsme viděli historický areál soudního komplexu. Dominantou byla vstupní brána se dvěma věžemi a kopule vězení. V roce 2016 byla věznice zrušena. Součástí komplexu byl ještě kostel a budova soudu. Přešli jsme po mostě přes řeku Mark a po ulici Nassaustraat jsme míjeli obytné domy z roku 1883 pro rodiny zaměstnanců věznice. Na konci stála novorenesanční rohová budova soudu s charakteristickými stupňovitými štíty z let 1883 až 1886. Pokračovali jsme po Boschstraat, jedné z nejstarších ulic v Bredě. Byla na ní široká škála specializovaných obchodů, ale také kavárny, bistra, restaurace, muzea a galerie. Ulice byla v minulosti jedním ze tří vstupů do města. Brána se jmenovala Boschpoort. Malý zbytek této brány z roku 1774 byl na konci ulice. Na ulici jsme viděli několik významných histroických domů. Např. Oudemannenhuis, starý panský dům z počátku 17. století nebo De Olyton, velký dům s cihlovou římsou postavený v roce 1791.

Sint-Michaël
Sint-Michaël
Klooster Maria Mater Dei
Klooster Maria Mater Dei
Soudní komplex
Soudní komplex
Kasteel van Breda
Kasteel van Breda

Po John F. Kennedylaan jsme přešli do parku Valkenberg. Na jeho okraji stál Begijnhof, Klášter Bekyní. Komplex ze 16. až 18. století obsahoval domky, bylinnou zahradu, muzeum, kostel, faru a sál. Na místě parku byla dříve zámecká zahrada. Byl zde rybník s fontánou, mnoho stromů, květin a květinových obrazců, zbytky obranných věží, sochy a také dětská hřiště. Po parku se proháněli kohouti, slepice a kuřata. Přešli jsme parkem k řece Mark. Stál tady Baroniemonument. Tento památník byl postaven v roce 1904 u příležitosti 500. výročí jmenování Engelbrecht I van Nassau-Dillenburg pánem z Bredy. Památník byl odhalen o rok později královnou Wilhelminou. Za mostem přes řeku Mark jsme viděli rekonstruované vlakové nádraží. Podél řeky Mark jsme parkem prošli na náměstí Kasteelplein. Před námi byl Kasteel van Breda, zámek obehnaný vodním příkopem. První zámek zde stál už ve 12. století, od té doby byl značně přestavěn. Byl sídlem rodu Nassau. V nizozemské historii hrál významnou roli. Nejznámějším obyvatelem byl Willem van Oranje, Vilém I. Oranžský. Od roku 1828 zde sídlila Královská vojenská akademie. Na náměstí Kasteelplein bylo několik zajímavých budov. Hned u parku naproti zámku stál Prins Bernhard Paviljoen, ve kterém bývali ubytovaní studenti Královské vojenské akademie. Přímo před zámkem stál Koningin Wilhelmina Paviljoen z roku 1867. Původně v něm byla střední škola HBS, od roku 1902 patřil Královské vojenské akademii. Vedle přes ulici stál Gouverneurshuis - Úřad vlády, v úzké části náměstí socha krále Willema III na koni z roku 1921.

Úzkou uličkou Cingelstraat a následně Kraanstraat jsme prošli k jednomu z ramen řeky Mark. Na rohu nás zaujalo velké hlídané oplocené parkoviště pro kola. Z nábřeží byl krásný pohled na jeden ze symbolů Bredy - Spanjaardsgat, Španělskou díru. Byla to vodní brána ve stěně mezi věžemi Granaattoren a Duiventoren. Podle legendy touto branou vnikl v roce 1590 Adriaan van Bergen se 70. muži do města a dobyl ho z držení Španělů. Stavba byla ale dokončena až v roce 1610, takže kdoví jak to tehdy vlastně bylo. Přešli jsme most Hoge Brug s mnoha visacími zámky a prohlédli jsme si z něho přístav na jedné straně a znovu opevnění na druhé straně. Na náměstí nás zaujal Vishal, obdélníková budova tvořená sloupy, ve které býval rybí trh. Z náměstí Vismarkt jsme prošli ulicí Vismarktstraat na náměstí Havermarkt a odtud ulicí Torenstraat podél kostela na náměstí Kerkplein. Stáli jsme před Grote Kerk, Velkým kostelem, nejvýznamnější památkou města Breda. Postupně byl stavěn v letech 1410 až 1547. Jeho 97 metrů vysoká věž byla dokončena v roce 1509. V kostele se nachází Prinsenkapel, mauzoleum předků nizozemské královské rodiny. Přešli jsme na Grote Markt, hlavní náměstí města Breda. V úterý a v pátek se tady konají od 9:00 do 13:00 trhy. Přímo před námi byl Oude stadhuis, Stará radnice. Ke vchodu vedlo schodiště ze dvou stran. Nade dvěřmi stála socha ženy se zavázanýma očima a váhami v levé ruce - Vrouwe Justita. Z dalších budov nás zaujal Vleeshal, bývalý masný trh. Před ním stál válečný památník.

Spanjaardsgat
Spanjaardsgat
Grote Kerk
Grote Kerk
Sint-Antonius Kathedraal
Sint-Antonius Kathedraal
Zámek Bouvigne
Zámek Bouvigne

Přešli jsme přes celé náměstí, které bylo v této roční době jedna velká předzahrádka místních restaurací a kaváren. Za náměstím, po levé straně v ulici Sint Janstraat, jsme spatřili Sint-Antoniuskathedraal. Kostel byl postaven v roce 1837 v tehdy neobvyklém neoklasicistním stylu. Pokračovali jsme po ulici Halstraat, jedné z nejstarších nákupních ulic ve městě. Dovedla nás na ulici Oude Vest, kde nás zaujala budova Postkantoor, stará budova pošty z roku 1950. Pokračovali jsme ke Stadsgalerij, městské galerii a k budově Kloosterkazerne z roku 1500. Původně to byl klášter, od roku 1814 do roku 1975 budova sloužila jako kasárna. V současné době je v ní Holland Casino. Naproti stála moderní budova Bibliotheek, městská knihovna. Po Molenstraat a Veemarktstraat jsme došli zpět k Boschstraat. Po návratu jsme ještě zajeli autem k jedné památce. Na jižním okraji Bredy, mezi parkem Mastbos a řekou Mark, stál na malém ostrůvku zámek Bouvigne. Poprvé byl zmíněn v roce 1554. Tehdy to byl kamenný dům. Svou dnešní podobu získal na počátku 17. století. Zámek změnil více jak dvacetkrát majitele. Prvním majitelem byl Jan van Brecht, současným majitelem je Waterschap Brabantse Delta. Kromě zámku bylo v areálu několik dalších budov - kaple a budova správce. Krásu celého areálu umocňovaly tři zámecké zahrady - francouzská, anglická a německá. V jižní části byl sad. Zámek jsme si mohli prohlédnout jen zvenku. Byla sobota. Vstup do zahrad je možný jen ve všední dny od 9:00 do 16:00. Po prohlídce jsme odjeli na semifinále Evropské kvalifikace Big League.

Fotogalerie: Breda, Grote Kerk