BREDA

Město v Nizozemsku

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2016 / Breda

Deváté největší město Nizozemska Breda patří do provincie Severní Brabantsko. Rozkládá se u soutoku dvou řek, Aa of Weerijs a Boven Mark, v nadmořské výšce 9 m. Odtud pochází také jeho název - Brede Aa, široký Aa. Na severu opouští město už jako Mark. Má za sebou dlouhou historii jako vojenská pevnost a vojenská základna. Také v současnosti je důležitým centrem nizozemské armády. Ve městě se nachází množství historických památek, muzeí, ale také obchodů, butiků a rušných trhů. Na každém kroku jsou výborné restaurace a kavárny. A také všudypřítomná kola. Pro ta bylo vybudováno po městě mnoho cyklostezek. Vedou nejen podél silnic, ale také podél obou řek, kanálů a do mnohých parků. Ve městě je jedno z největších kasin v Evropě. Breda je také univerzitním městem.

První písemná zmínka je z roku 1125. V té době byla Breda lénem Svaté říše římské. Prvním lenním pánem byl Henrich z Brunesheimu. V roce 1252 obdržela městská práva. V roce 1327 připadlo město Janovi III. Brabantskému. V roce 1403 se dostalo město sňatkem do držení rodu Nassau, ve kterém zůstalo až do roku 1795. V 15. století došlo k největšímu rozvoji. Bylo vystavěno mnoho budov včetně gotického chrámu Grote Kerk. V roce 1534 zničil 90% města rozsáhlý požár. Zůstalo jen 150 domů a Grote Kerk. V roce 1581 byla Breda dobyta Španěly. Od této chvíle byla střídavě v moci Španělů a Republiky spojených nizozemských provincií. Definitivně bylo město Breda postoupeno Republice spojených nizozemských provincií v roce 1648 Vestfálským mírem. Ve městě Breda pobýval během svého exilu skotský král a budoucí irský a anglický král Karel II. Stuart po porážce u Worcesteru v roce 1651. Měl tak blízko ke své sestře princezně Marii Henriettě Stuartovně, princezně Oranžsko-Nassavské. Breda se stala centrem několika významných politických událostí. 4. dubna 1660 byla ve městě podepsána Bredská deklarace, prohlášení Karla II. Stuarta. Sliboval schválení majetkových přesunů, všeobecnou amnestii a svobodu svědomí, pokud se dostane k moci. 31. července 1667 byla v Bredě podepsána mírová smlouva, kterou skončila 2. anglo-nizozemská válka. V letech 1746-1748 zde probíhala řada mírových rozhovorů mezi Spojeným královstvím a Francií, která vedla k Cášskému míru, který ukončil válku o rakouské dědictví.

Sint-Michaël
Sint-Michaël
Klooster Maria Mater Dei
Klooster Maria Mater Dei
Soudní komplex
Soudní komplex
Park Valkenberg
Park Valkenberg

V roce 1795 obsadila město francouzská revoluční vojska. 9. července 1810 se stala Breda přímo součástí Francouzského císařství v důsledku připojení Holandského království. Z francouzské moci se dostalo město Breda až 10. prosince 1813, kdy pevnost získala spojenecká vojska v čele s předvojem ruské armády - kozáky. Ve druhé polovině 19. století se začalo dařit obchodu a průmyslu. Napomohlo tomu připojení na železnici. Železniční stanice byla vybudována v roce 1864. Od roku 1869 bylo postupně odstraněno opevnění a prostor se otevřel pro výstavbu. 12. května 1940 byla Breda obsazena nacisty. Osvobozena byla 29. října 1944 polskými vojáky pod vedením generála Stanisława Maczeka. V roce 1966 byla založena NHTV University a v roce 2000 Via Vinci University. Breda je historické město. Kromě starých budov a církevních staveb má i památky připomínající její vojenskou minulost. Dominantou města je gotická katedrála Grote Kerk s 97 metrů vysokou věží. Důležitou roli v historii města hrál Kasteel van Breda - zámek obehnaný vodním příkopem, který se stal rodovým domovem hrabat z dynastie Orange-Nassau. U vodního příkopu je Spanjaardsgat, velká vodní brána ve stěně se dvěmi věžemi - Granaattoren a Duiventoren. U Valkenberg Park je Begijnhof, Klášter Bekyní, komplex domků z 16. až 18. století s bylinnou zahradou. V jižní části města je Kasteel Bouvigne, zámek obklopený vodní plochou se zahradami ve francouzském, anglickém a německém stylu. Významnou památkou je radnice - Stadhuis. Historický příběh města nabízí Museum.

V Nizozemsku není mnoho velkých měst, která jsou obklopena tolika lesy, vřesovišti, krásnými parky a zahradami jako Breda. Bredské vřesoviště, které se rozkládalo jižně, západně a východně od města bylo z velké části zkultivované. Stále však zůstalo mnoho míst, kde je pěkná příroda a hodně zeleně pro relaxaci obyvatel i turistů. Ta jsou protkána cyklostezkami a chodníky pro pěší. Přímo ve městě je park Valkenberg, park Wilhelmina, zahrada William Merkx a zahrada Beguine s 300 druhy různých bylin. Na jihu je to přírodní zahrada Wolfsaar přecházející v les Ulvenhoutse, zahrady u hradu Bouvigne a přilehlý les Mastbos mezi řekami Aa a Mark, na východě les Liesbos, na severovýchodě přírodní rezervace Boswachterij, Leemputten a Duiventoren. Breda je důležitým železničním uzlem. Vlakové nádraží je v severní části městského centra, za parkem Valkenberg. V roce 2016 se dokončuje jeho rekonstrukce. Vlaky směřují do všech světových stran. Většina z nich na sever do Den Haag, Amsterdam a Zwolle, na východ do Venlo a na západ do Roosendaal. Mezinárodní autobusové linky, např. Flix Bus, vyjíždějí z terminálu u vlakového nádraží. Městskou a regionální dopravu zajišťuje Arriva. Taxi provozuje několik společností. Taxi Centrale z Breda na letiště Rotterdam a Eidhoven stojí € 100,00, na letiště Amsterdam stojí € 150,00. Ve městě funguje několik autopůjčoven, viz Pronájem aut. Parkování je většinou zpoplatněno v parkovacích automatech. K dispozici jsou také parkovací domy a hlídaná parkoviště pro kola.

Kasteel van Breda
Kasteel van Breda
Spanjaardsgat
Spanjaardsgat
Grote Kerk
Grote Kerk
Zámek Bouvigne
Zámek Bouvigne

Nizozemská gastronomie není vyhlášená, přesto nabízí několik specialit, které jsou většinou nabízeny v rychlých občerstveních. Tradiční nizozemská kuchyně byla vždy střídmá. Neodmyslitelně k ní patří sýry, především Edammer, Gouda, Maaslander a Leerdammer. Hlavní typické jídlo je předkrm, ledově studený Syrový slaneček. Tradičním jídlem je Stamppot z brambor, zeleniny a masa nebo masové koule Bitterballen. Místní specialitou je hrachová polévka Erwtensoep nebo bramborová polévka s kapustou a uzeným salámem Boerenkool. Z vyhlášených rybích specialit je to obalovaná a fritovaná treska s majonézou Kibbeling. Ze sladkých pokrmů jsou známé minilívanečky z pohankové mouky Poffertjes a fritovaná kobliha s rozinkami Oliebol. Typickým nápojem je vaječný likér Advocaat.

Fotogalerie: Breda, Grote Kerk