TURISTŮV ZÁZNAMNÍK

dědečkova turistická historie

 /  / Turistův záznamník

Dědeček Svaťa se s taťkou Pavlem začal věnovat turistice v roce 1977 a své turistické výlety začali zaznamenávat do Turistické kroniky. Její stránky se plnily až do roku 1991. Jak už to v životě chodí, cesty otce a syna se rozešly a každý začal žít svůj vlastní život. Pavel založil v roce 1999 tyto stránky a navázal tak na turistickou kroniku. Vznikly Reportáže z cest a fotogalerie Jak žijeme. Dědeček Svaťa se po nějaké době k turistice vrátil a zúčastnil se mnoha výletů pěšky i na kole. Dokonce na kole projel Kolem České republiky a Kolem Slovenska. Na kole poznával také Korsiku, Francouzské Alpy a Pyreneje. Všechny tyto události jsou zaznamenané v tomto Turistově záznamníku.

Razítka z Kolem ČR na kole
Razítka z Kolem ČR na kole
Razítka z Kolem ČR na kole
Razítka z Kolem ČR na kole
Razítka z Kolem SK na kole
Razítka z Kolem SK na kole
Razítka z Kolem SK na kole
Razítka z Kolem SK na kole

Na výlety chodil dedeček už v době svého dětství. Z pamětí: "V neděli nás brávala maminka na výlety po okolí Křenovic. Procházeli jsme okruhy na Cikán, Pracký kopec, k hájku, remízku u železného mostu a končívali zpočátku u stařenky, když ještě ve svém domečku bydlela." I cíle větších dovolených lze hledat v jeho dětství. Z pamětí: "Při zaměstnání u československých drah získala maminka volnou jízdenku na železniční dopravu po Československu. K ní patřila i volná jízdenka na zubačku na Štrbském plese a některé lanovky provozované drahami. O prázdninách nás brávala s sebou na dovolenou. Volná jízdenka platila i pro děti zaměstnance."

Z pamětí: "Tímto způsobem jsme si zajeli do Vysokých Tater, spali na Štrbském plese, ale i v soukromí. Z okna ubytovny Štrbského plesa bylo vidět vodopád Skok. V tuto dobu byl v okolí celého areálu Štrbského plesa porost dvoumetrových smrčků. Pod každým rostl hřib. Všechno se na ubytovně sušilo a dávalo do sklenic. Také si pamatuji umývání pod studnou v soukromí. Do Slovenského ráje vzala matka jednou mne a jednou bratra. Pamatuji prohlídku Ledové jeskyně a ubytování ve společné ubytovně. Byla to dlouhá dřevěná budova s řadou postelí po jedné i druhé straně. Postele byly těsně u sebe a bez uliček. Byla to jen jedna dlouhá palanda na každé straně. Ubytování to bylo určitě levné, nedalo se tu spát. Celou noc někdo přicházel a odcházel. Dnes už tato bouda není. Dvakrát jsme se podívali do Prahy. Spaní zařídila matka v hotelu. Ukázala nám Staroměstský orloj, Vyšehrad, Vltavu. Petřínskou rozhlednu, Hradčany i Národní divadlo. Nezapomněla na Václavské náměstí a horu Vítkov."

Organizovaným turistou se stal dědeček Svaťa v roce 1979. Od roku 1981 byl cvičitelem turistiky při ČSTV a od roku 1986 značkařem při ČSTV (nášivka, odznak) a následně KČT (nášivka, odznak). V roce 1981 se zúčastnil V. letního srazu turistů v Adršpachu (odznak) a v roce 1988 se zúčastnil oslav 100 let turistiky (odznak). V roce 2007 obdržel čestné uznání za dlouholetou úspěšnou a obětavou práci pro turistiku.