PRIELOM HORNÁDU

Kaňon ve Slovenském ráji

 /  / Tipy na výlety / Slovensko / Košický kraj / Prielom Hornádu

Poloha [mapa]: Slovensko, Košický kraj, okres Spišská Nová Ves.
Zajímavá místa v okolí: Čingov, Hrdlo Hornádu, Kláštorisko, Kláštorská roklina, Spišská nová ves, Suchá Belá, Tomašovský výhľad.
Související: Slovenský ráj 2022.

Prielom Hornádu patří k největším turistickým atrakcím Slovenského ráje. Tento kaňon dlouhý přibližně 12 km začíná u soutoku Veľkej Bielej vody a Hornádu v místě zvaném Hrdlo Hornádu. Protéká údolím, jehož stěny občas dosahují až do 150 m. Slovenský ráj opouští Hornád u obce Smižany. Národní přírodní rezervací je od roku 1964. V celém svém rozsahu byl Prielom Hornádu zpřístupněný až v roce 1974, kdy byl chodník dokončený členy Horské služby. Cesta je místy zajištěná kovovými mosty a lávkami, řetězy, žebříky a stupačkami. Kaňonem prochází naučná stezka, která je zaměřená na historii, přírodovědu a ochranářství. Je dlouhá 22 km a má 16 zastávek.

Chodník nad Hornádem
Chodník nad Hornádem
Hornád
Hornád
Hornád
Hornád
Stupačky pod Zelenou horou
Stupačky pod Zelenou horou
Stupačky pri Mníchovej diere
Stupačky pri Mníchovej diere
Hornád
Hornád
Reťazový most
Reťazový most
Lanová lávka
Lanová lávka

Tip na výlet: Prielom Hornádu si můžete projít ve dvou vycházkách. První začíná na parkovišti v Podlesku, odkud pokračujte po modré turistické značce k Hrdlu Hornádu. Modrá trustická značka vás potom povede Prielomom Hornádu až k rozcestí Trstený potok, odkud se zpět k hrdlu Hornádu vrátíte po žluté turistické značce přes několik vyhlídek. Druhá začíná na parkovišti v Čingově, odkud pokračujte po modré turistické značce Prielomom Hornádu až k rozcestí Trstený potok, odkud se zpět do Čingova vrátíte po žluté turistické značce přes atraktivní Tomášovský výhľad. Trasy lze zkombinovat i s prohlídkou některé z roklí centrální části Slovenského ráje. Pro vstup do Slovenského ráje je třeba zaplatit vstupné. Lze ho zakoupit u vstupů do Národního parku. Podrobně si o výletu můžete přečíst v článku Prielom Hornádu.