HRAD BUCHLOV

majestátný hrad v srdci Chřibů

 /  / Tipy na výlety / Česko / Zlínský kraj / Hrad Buchlov

Poloha: [mapa] Česko, Zlínský kraj, okres Uherské Hradiště.
Zajímavá místa v okolí: Archoskanzen Modrá, Brdo, Břestecká skála, Lázně Smraďavka, Svatá Barbora, Velehrad, Zámek Buchlovice.
Související:

V samém srdci Chřibů, na strategicky významném vrcholu, stojí majestátný hrad Buchlov, jeden z nejkrásnějších moravských hradů. Střežil východní hranici českého království proti vpádům z uherské strany. Byl založen v první polovině 13. století králem a stal se správním střediskem se soudní pravomocí - loveckým právem. O založení neexistuje žádná písemná zpráva, jen nejstarší kamenický kus - část románského oblouku. Král na hradě nikdy nebydlel. Dával ho často do zástavy šlechtickým rodům. Prvními soukromými majiteli hradu se stali až v roce 1518 Žerotínové a od roku 1542 Zástřizlové. V první polovině 17. století získali hrad Buchlov Petřvaldové z Petřvaldu a to sňatkem. Posledními majiteli hradu se stali v roce 1800 Berchtoldové z Uherčic. Jen díky nim se hrad nestal zříceninou. Už začátkem 19. století vytvořili z hradu veřejně přístupné muzeum, pro které získávali velké množství sbírek a to také ze svých četných cest. Berchtoldové vlastnili hrad až do roku 1945.

Hrad Buchlov
Hrad Buchlov
První nádvoří a vyhlídková věž
První nádvoří a vyhlídková věž
Ochozy
Ochozy
První nádvoří
První nádvoří
Pohled z vyhlídkové věžě
Pohled z vyhlídkové věže
Kruhová věž
Kruhová věž
Druhé nádvoří
Druhé nádvoří
Muzeum
Muzeum

Tip na výlet: Po prohlídce hradu se po zelené turistické značce vydejte ke kapli Svatá Barbora a pokračujte dále k rozcestí Pod Břesteckou skalkou. Po červené turistické značce můžete vystoupat na Břesteckou skálu, stejnou cestou zpět k rozcestí. Odtud se dále po zelené turistické značce dostanete k rozcestí Dlouhý díl a odtud po žluté turistické značce na Malý a Velký Buchlovský kámen. Po červené turistické značce se dostanete přes statek Zikmundov zpět na hrad Buchlov. [vstupenka]