BÍLÁ OPAVA A PRADĚD

Údolí a vrchol v Jeseníkách

 /  / Reporáže z cest / Jeseníky 2004 / Bílá Opava a Praděd

Probudili jsme se do krásného dne a před námi byl jeden z nejkrásnějších výletů této dovolené v Jeseníkách. Vyjeli jsme ze Žlebu a pokračovali jsme přes Hanušovice, Jindřichov, Nové Losiny, Přemyslov do Koutů nad Desnou. Odtud jsme serpentinami vystoupali na Červenohorské sedlo (1013 m). Už dávno tudy vedla obchodní trasa mezi Moravou a Slezskem. Původní stezka byla jen pro pěší nebo jezdce na koni. V letech 1844 až 1846 byla vybudovaná první silnice. Pro formany tady vznikl v roce 1853 první zájezdní hostinec. V roce 1874 byla zahájena výstavba nové silnice. Po několika letech začali formani vozit na Červenohorské sedlo nejen zboží, ale i turisty, především lyžaře. Po roce 1910 byly na Červenohorském sedle postaveny další dvě horské chaty a v roce 1935 tady postavil Klub českých turistů vlastní chatu, která slouží turistům dodnes. Z Červenohorského sedla jsme sjeli do Bělé pod Pradědem a přes Videlské sedlo (930 m) jsme dojeli na parkoviště u Bílé Opavy.

Bílá Opava pramení v sedle mezi Pradědem a Petrovými kameny v blízkosti chaty Barborka v nadmořské výšce 1360 m. Během tisíciletí působila voda, led a sníh na nesourodé horniny a vznikly tak vodopády, peřeje, kaskády a hluboké tůně. Mnohé skalní útvary a smrkový prales v horní části údolí ještě dokreslily nesmírnou krásu této přírodní oblasti. Už v roce 1963 byla vyhlášena přírodní rezervace Bílá Opava a v roce 1982 byla tady vybudovaná naučná stezka. Od roku 1992 je Bílá Opava součástí přírodní rezervace Praděd. V roce 1997 smetla povodeň lávky a žebříky, které byly následně obnoveny. V údolí žije vzácný brouk střevlík hrbolatý, z rostlin je nejvzácnější mech šikoušek zelený, horské olšiny, louky a smrkové pralesy. Tok Bílé Opavy pokračuje přes Karlovu Studánku do Vrbna pod Pradědem, kde se vlévá do Střední Opavy a následně po spojení s Černou Opavou pokračuje jako Opava. Ta se v Ostravě vlévá do Odry.

Kaskády na Bílé Opavě
Kaskády na Bílé Opavě
Most přes Bílou Opavu
Most přes Bílou Opavu
Kaskády na Bílé Opavě
Kaskády na Bílé Opavě
Kaskády na Bílé Opavě
Kaskády na Bílé Opavě

Vydali jsme se proti proudu Bílé Opavy po žluté a modré turistické značce. Nejdříve jsme šli podél klidnějšího toku, kde jsme ještě mohli sledovat stopy lidské činnosti. Později se Bílá Opava začala měnit v divočejší bystřinu, která si hledala svou cestu mezi balvany. Modrá turistická značka se z naší cesty odpojila a my jsme pokračovali do nejzajímavější části naučné stezky po žluté turistické značce. Procházeli jsme úzkým kaňonem s peřejemi a vodopády. Přecházeli jsme po mostcích, stoupali po strmých pěšinkách i pomocí žebříků. Vstoupili jsme do oblasti horského smrkového pralesa. Na tlejících kmenech smrků jsme pozorovali mech šikoušek zelený, na kamenech v říčce pak játrovku kýlnatku, zoubkočepku jehlovitou a na skalách křižítku vzpřímenou. Před námi byl Velký vodopád vysoký 7,9 m. S navazujícími peřejemi překonal na úseku 40 m výškový rozdíl 16,4 m. Zajímavé byly obří hrnce, vzniklé vířivým pohybem proudící vody. Nad vodopádem jsme se opět připojili k modré turistické značce.

Petrovy kameny (1446 m)
Petrovy kameny (1446 m)
Praděd (1491 m)
Praděd (1491 m)
Rychlebské hory
Rychlebské hory
Chata Ovčárna
Chata Ovčárna

Pokračovali jsme k rozcestí Pod Ovčárnou a odtud už jen po modré turistické značce k horské chatě Barborka. Cestou se nám otevřel pohled na Petrovy kameny (1446 m). Chata Barborka byla postavená v roce 1943. V roce 1948 tady byla založená Horská záchranná služba Jeseníky. Od rozcestí U Barborky jsme se vydali po červené turistické značce směrem ke Kurzovní chatě. Ta patří v této oblasti ke třem původním horským chatám. Na jejím místě byla v roce 1887 postavena Nová Švýcárna, brzy však zanikla. Později zde byly vybudované stáje, které však po druhé světové válce chátraly. V 50. letech minulého století byla jedna ze staveb přestavěna na lyžařské výcvikové středisko, kde probíhaly lyžařské kurzy, podle kterých dostala chata název. Budova byla v roce 1980 stržena a na jejím místě byl postavený hotel, který je v provozu od roku 1987. Asfaltová silnice nás vedla až k rozcestí pod vrcholem Velký děd (1408 m), kde jsme hřebenovku opustili a po modré turistické značce jsme vystoupali na Praděd (1491 m).

Praděd je nejvyšším vrcholem na Moravě a pátým nejvyšším vrcholem v České republice. Na jeho vrcholu stojí od roku 1983 televizní vysílač s rozhlednou, která je nejvyšším bodem v České republice. Vysílač je vysoký 146,5 m. Původně stála na vrcholu od roku 1912 kamenná rozhledna. V roce 1959 se zřítila. Z Pradědu se nám naskytl panoramatický výhled do všech světových stran na okolní vcholy i vzdálenější pohoří. Po malém občerstvení v restauraci jsme sešli po asfaltové cestě dolů k chatě Ovčárna. Chata byla postavena v roce 1863 pro potřeby ovčáků na místě původního seníku. Od roku 1949 je v majetku armády, která chatu zrekonstruovala a rozšířila. Ovčárna (1300 m) je nejvyšším centrem lyžování v České republice a je křižovatkou turistických, cyklistických a běžeckých tras. Prochází tudy naučné stezky Bílá Opava a Velká kotlina. Po žluté turistické značce jsme sešli k rozcestí Pod Ovčárnou a nad Údolím Bílé Opavy jsme po modré turistické značce sešli k parkovišti u vstupu do údolí. Zpět do Žlebu jsme dojeli přes Červenohorské sedlo.

Fotogalerie: Bílá Opava a Praděd